Radio Białystok | Wiadomości | Bezpłatne badania z okazji Światowego Dnia Udaru Mózgu w Białymstoku

Bezpłatne badania z okazji Światowego Dnia Udaru Mózgu w Białymstoku

29.10.2017, 08:24, akt. 09:31

Bezpłatne badania poziomu cukru we krwi, ciśnienia tętniczego, porady dietetyka i neurologa organizują w niedzielę (29.10) studenci Uniwersytetu Medycznego i pracownicy Kliniki Neurologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku w ramach profilaktyki udaru mózgu.

Photographee.eu - Fotolia.com
Photographee.eu - Fotolia.com

Akcja jest elementem obchodzonego w październiku Światowego Dnia Udaru Mózgu. Udar to - jak podkreślają organizatorzy akcji - jedna z głównych przyczyn śmierci lub ciężkiej niepełnosprawności ludzi, których dotyka. Podają, że rocznie w kraju notuje się ok. 70 tys. przypadków udaru mózgu, 30 tys. ludzi z tego powodu umiera.

"Udary to pierwsza przyczyna niepełnosprawności oraz trzecia przyczyna zgonów osób po 40. roku życia" - mówią. Dodają, że szybka reakcja i pomoc - podanie odpowiedniego leku (zarejestrowanego leku trombolitycznego) w ciągu czterech i pół godziny - to szansa na ograniczenie negatywnych skutków udaru.

Kampania społeczna "Pokaż dziadkom"

Studenci z koła naukowego przy Klinice Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku są autorami kampanii społecznej "Pokaż dziadkom", w ramach której uczą społeczeństwo o przyczynach udaru mózgu, omawiają objawy, które powinny niepokoić, mówią o leczeniu i profilaktyce.

W 2016 r. studenci wyprodukowali społecznie wspólnie z kolegami z wydziału prawa Uniwersytetu w Białymstoku film edukacyjny, w którym o objawach udaru mówią osoby, które go przeszły, są też rady o konieczności szybkiej reakcji na udar, by móc skutecznie pomóc pacjentowi. Film ma zachęcać także młodych do rozmów o udarze ze starszymi bliskimi.

Dodała, że chodzi o to, by młodzi ludzie rozmawiali o objawach udaru ze swoimi dziadkami, wujkami, ciociami, rodzicami po to, by wiedzieli co robić, gdyby u kogoś wystąpiły.

"Ręka, noga, twarz, mowa"

"Ręka, noga, twarz, mowa" - to najważniejsze symptomy udaru niedokrwiennego mózgu, na które film zwraca uwagę. O niedowładach, drętwieniu kończyn, problemach z mową (rozumieniem słów i ich wypowiadaniem), czy wykrzywionej twarzy z opadniętym kącikiem ust mówią w filmie pacjenci Kliniki Neurologii, który przeszli udar.

W niedzielę studenci i lekarze zapraszają do kliniki na badania i rozmowy, by przestrzegać przed udarem i edukować. "Te badania, które oferujemy, są to badania z zakresu profilaktyki pierwotnej udaru mózgu czyli: kontrola ciśnienia tętniczego, cukru we krwi, również odpowiednia dieta i leczenie otyłości" - powiedziała  pomysłodawczyni akcji "Pokaż dziadkom", studentka kierunku lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku Paulina Werel.

Dodała, że studentom chodzi o to, by ludzie się badali, sprawdzali swoje zdrowie. "Bo już tutaj może się zapalić w głowie czerwona lampka, że trzeba iść do lekarza i się leczyć" - dodała Werel. Ryzyko udaru mają m.in. osoby cierpiące na zaburzenia rytmu serca, głównie migotanie przedsionków.

Kampania w pociągach i autobusach miejskich w Białymstoku

Studenci chcieliby, aby ich kampania była w 2018 r. pokazana np. w pociągach PKP Intercity oraz w autobusach komunikacji miejskiej w Białymstoku. Werel poinformowała, że trwają starania o to. Studenci chcą też powtórzyć w 2018 r. spotkania w białostockich przedszkolach, organizowane z okazji dnia babci i dziadka, na których - przed występami wnuków, na które przychodzą babcie i dziadkowie - studenci mówią im o profilaktyce udaru niedokrwiennego mózgu.

W niedzielnej akcji wezmą udział także studenci z kół diagnostyki laboratoryjnej, farmacji, dietetyki.

źródło: PAP | red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Ta wiedza może uratować życie - wykład o profilaktyce i leczeniu udaru mózgu na Wydziale Nauk o Zdrowiu UMB

20.06.2017, 07:10

Około 2500 mieszkańców województwa podlaskiego rocznie doznaje udaru mózgu. Są to przeważnie osoby w starszym wieku, w większości mężczyźni. Udarom sprzyjają choroby serca, otyłość, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, wysoki poziom cholesterolu i palenie papierosów.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok