Radio Białystok | Wiadomości | Policja zaskarżyła wyrok dotyczący manifestacji w obronie gminy Grabówka
Będzie apelacja w procesie organizatorów manifestacji w obronie gminy Grabówka, obwinionych o to, że nie podjęli środków niezbędnych do zapewnienia legalnego przebiegu tych zgromadzeń. Sąd I instancji ich uniewinnił, wyrok zaskarżyła jednak policja.
Policja zaskarżyła cały wyrok sądu
- Wyrok Sądu Rejonowego w Białymstoku został zaskarżony w całości; wyrokowi została zarzucona obraza przepisów postępowania i prawa materialnego - poinformował rzecznik podlaskiej policji Tomasz Krupa.
Apelację rozpozna Sąd Okręgowy w Białymstoku. Termin nie jest jeszcze znany; akta jeszcze tam nie trafiły.
Protesty przeciw uchyleniu utworzenia gminy Grabówka
Organizowane w grudniu 2015 r. uliczne protesty, miały związek z rozporządzeniem rządu, który uchylił decyzję poprzedników o utworzeniu podbiałostockiej gminy Grabówka. 1 stycznia 2016 r. miała ona zostać wydzielona z gminy Supraśl, przygotowania do jej utworzenia już trwały, ale decyzję cofnął rząd premier Beaty Szydło.
Protesty mieszkańców polegały na chodzeniu po przejściach dla pieszych i blokowaniu w ten sposób ruchu na rondzie w Grabówce. Policja oceniła, że w kilku przypadkach ruch blokowano niezgodnie z prawem, a dwaj organizatorzy nie dopełnili wszystkich formalności związanych ze zgłoszeniem tych manifestacji, dlatego postawiła im zarzuty z Kodeksu wykroczeń.
Sąd uniewinnił organizatorów protestów
W postępowaniu nakazowym sąd orzekł grzywny w wysokości 600 i 700 zł. Ponieważ obaj obwinieni złożyli sprzeciw od tych wyroków, odbył się w tej sprawie proces, zakończony w I instancji wyrokiem uniewinniającym.
Sąd rejonowy uznał bowiem, że nie ma dowodów potwierdzających, iż obwinieni działali umyślnie, a we wniosku o ukaranie sama policja nie wskazała, jakich środków nie podjęli. Sąd przyznał, że utrudnienia na drodze były, ale wziął pod uwagę, że przy tego typu protestach musiały mieć miejsce. Powołał się też na wolność organizowania pokojowych zgromadzeń i uczestniczenia w tych zgromadzeniach, jako jedno z podstawowych praw jednostki, zagwarantowanych w Konstytucji.
Trybunał Konstytucyjny uznał rozporządzenie za niezgodne z konstytucją
Kilka dni temu Trybunał Konstytucyjny rozpatrywał wniosek grupy posłów Platformy Obywatelskiej o zbadanie zgodności z ustawą zasadniczą i przepisami ustawy o samorządzie, rozporządzenia Rady Ministrów dotyczącego wstrzymania tworzenia gminy Grabówka i gminy Szczawa (Małopolskie).
TK uznał, iż wydane w grudniu 2015 roku rozporządzenie jest niezgodne z konstytucją. Jak wskazał, przed jego wydaniem nie było konsultacji społecznych z mieszkańcami. W ocenie wnioskujących do TK posłów PO, wyrok ten oznacza powrót do procedury tworzenia obu nowych gmin.