Radio Białystok | Wiadomości | Lepsza opieka nad psychicznie chorymi dzięki rozbudowie szpitala w Suwałkach
Lepsza opieka nad chorymi z zaburzeniami psychicznymi to główny efekt projektu, który za 12 mln zł zrealizował szpital psychiatryczny w Suwałkach, m.in. rozbudowując tę placówkę.
Inwestycja była elementem projektu "Transgraniczna Akademia Psychiatrii Aktywnej", który szpital realizował od 2014 r. dzięki tzw. funduszom norweskim i dotacji z samorządu województwa podlaskiego we współpracy z partnerami na Białorusi, Litwie i Rosji. W piątek (28.04) projekt podsumowano.
Szpital podlega marszałkowi województwa. Jest jednym z dwóch szpitali (obok Choroszczy) pomagających pacjentom z zaburzeniami psychicznymi w województwie podlaskim.
65 łóżek, a także miejsca do rekreacji i aktywizacji chorych
W ramach projektu powstał nowoczesny Zakład Pielęgnacyjno–Opiekuńczo-Psychiatryczny na 65 łóżek dla pacjentów (sale jedno-, dwu- i trzyosobowe z łazienkami), miejsca do rekreacji i aktywizacji chorych, sale sportowe do choreoterapii, kręgielnia, sauna dla chorych. Pomoc chorym w dużej mierze ma bowiem polegać na ich aktywności.
Zyskaliśmy dodatkową przestrzeń dla nowych pacjentów. To niezwykle ważne, ponieważ skala zjawiska systematycznie rośnie, w ślad za którą musi podążać dostępność do profesjonalnej opieki. Mowa zarówno o rosnącej liczbie osób dotkniętych chorobami psychicznymi, jak również osób starszych, które wymagają specjalistycznego wsparcia z zakresu psychogeriatrii - podkreśliła dyrektor Specjalistycznego Psychiatrycznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Suwałkach Bożena Łapińska.
Dodała, że większość chorych, którzy trafiają do suwalskiej placówki, to osoby leżące, które wymagają pielęgnacji czy rehabilitacji, opieki długoterminowej i potrzebne do tego wyposażenie również udało się kupić.
Od grudnia 2014 r. w punkcie wsparcia pacjentów i ich rodzin specjaliści udzielili ok. dwóch tysięcy porad
W ramach projektu personel szpitala skorzystał ze szkoleń z psychogeriatrii czy opieki długoterminowej chorych, powstał punkt konsultacyjny dla rodzin pacjentów, było też kilka edycji sportowych spartakiad dla pacjentów. Lekarze i pielęgniarki nawiązali współpracę z kolegami w podobnych placówkach na Litwie, Białorusi i w Rosji, odbyli wizyty studyjne, podczas których wymieniali doświadczenia z różnych form pracy z chorymi.
Od grudnia 2014 r. w punkcie wsparcia pacjentów i ich rodzin specjaliści udzielili ok. dwóch tysięcy porad z zakresu terapii, psychologii czy rehabilitacji, zwłaszcza osób starszych, którym potrzebna jest opieka psychogeriatryczna.
W czasie trwania projektu odbyły się trzy spartakiady. Ten rodzaj aktywności, jak też wszelkie wyjazdy integracyjne z udziałem pacjentów, są trudną do planowania dziedziną terapii w psychiatrii, ale zarazem znakomitym połączeniem rehabilitacji społecznej, zdrowotnej i psychicznej, sportu, edukacji i rekreacji - podkreśliła Bożena Łapińska.