Radio Białystok | Wiadomości | Wielki Piątek w Kościele katolickim i Cerkwi prawosławnej
Katolicy i prawosławni obchodzą Wielki Piątek wspominając śmierć Jezusa na krzyżu. Wiernych obowiązuje ścisły post.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Kościół katolicki
W Wielki Piątek nie odprawia się mszy świętych. Wiernych obowiązuje ścisły post. Od rana w kościołach trwa adoracja Najświętszego Sakramentu. Wieczorem odbywa się Liturgia Męki Pańskiej. W białostockiej katedrze nabożeństwu o 18:00 przewodniczyć będzie arcybiskup Edward Ozorowski. Po zakończeniu liturgii następuje wystawienie Najświętszego Sakramentu i przeniesienie go do symbolicznego Grobu Pańskiego.
Tego dnia w wielu parafiach odprawiane są nabożeństwa Drogi Krzyżowej.
Dawniej m.in. na Suwalszczyźnie, na nabożeństwo kobiety przychodziły w żałobnych, czarnych chustkach. Ten zwyczaj został całkowicie zapomniany, dziś nie widuje się takich chust w żadnym kościele - mówi etnograf z Suwalskiego Ośrodka Kultury Helena Kozłowska. Dawniej też w Wielki Piątek na znak smutku po cierpieniu i śmierci Jezusa, zasłaniano w domach lustra.
Cerkiew prawosławna
Prawosławni w Wielki Piątek wspominają męki i śmierć Chrystusa na krzyżu. Jest to dzień ścisłego postu. Według cerkiewnej tradycji, nie spożywa się pokarmów, aż do pokłonienia się płaszczenicy. Płaszczenica to całun z wizerunkiem złożonego do grobu Chrystusa. Taki grób ustawiany jest na środku świątyni i otoczony mnóstwem świeżych kwiatów, które wierni przynoszą ze sobą do cerkwi. Płaszczenice wynosi się wokół cerkwi podczas specjalnego nabożeństwa.
W niektórych parafiach wierni czuwają przy niej całą noc. Będą mogli się jej pokłonić również w sobotę do północy. Wówczas rozpoczną się już wielkanocne nabożeństwa.
Hierarchowie Kościoła katolickiego i prawosławnego poświęcą w Wielką Sobotę (15.04) w centrum Białegostoku wielkanocne pokarmy na świąteczne stoły. W 2017 roku w obu Kościołach Wielkanoc wypada w tym samym terminie.
Do Białegostoku przyjechała ok. 40-osobowa grupa dzieci z litewskich domów dziecka i ubogich polskich rodzin na Litwie.
Czyszczenie obejścia, szorowanie podłóg i bielenie ścian, tak dawniej na Suwalszczyźnie przygotowywano się do świąt Wielkiej Nocy. W porządki zaangażowani byli wszyscy domownicy.
W województwie podlaskim noc konfesjonałów zorganizowały dwie parafie - w Białymstoku i Łomży.
Nawet około tysiąca osób może zasiąść w wielkanocną niedzielę do uroczystego śniadania, które dla potrzebujących organizują w Zespole Szkól Katolickich w Białymstoku Caritas Archidiecezji Białostockiej i Fundacja Rodziny Czarneckich.