Radio Białystok | Wiadomości | W Podlaskiem pomagają płazom w bezpiecznym dotarciu do miejsc rozmnażania

W Podlaskiem pomagają płazom w bezpiecznym dotarciu do miejsc rozmnażania

26.03.2017, 15:41, akt. 16:00

W Biebrzańskim i Białowieskim Parku Narodowym, ale też w innych miejscach w Podlaskiem miłośnicy przyrody pomagają płazom w corocznych wiosennych wędrówkach do zbiorników wodnych, by mogły bezpiecznie dotrzeć do miejsc rozmnażania.

Fotolia.com
Fotolia.com

Specjalne płotki przy drogach stoją m.in. w okolicach Goniądza i Laskowca nad Biebrzą, przy tzw. carskiej drodze w Biebrzańskim PN, przy drodze Białowieża-Pogorzelce w gminie Narewka czy przy ul. Paczoskiego w Białowieży.

Płazom pomagają uczniowie, studenci i pracownicy parków

Między płotkami wkopane są wiaderka, do których wpadają płazy. Uczniowie, pracownicy parków czy studenci dwa razy dziennie wyjmują wiaderka, inwentaryzują zwierzęta i przenoszą je na drugą stronę, by bezpiecznie trafiły do płytkich zbiorników wodnych, by złożyć tam skrzek.

Białowieski Park Narodowy:

Akcja w Białowieskim Parku Narodowym trwa od kilku dni, uczestniczy w niej również nadleśnictwo Białowieża. Ustawiono około jednego kilometra płotków. "Drogi wybudowane przez ludzi przecięły szlaki wiosennej migracji płazów do miejsc rozmnażania, a zwiększający się stale ruch samochodowy znacznie ogranicza ich populację na tym terenie" - podkreśla Marek Świć z Białowieskiego PN. Ważnym elementem projektu jest zarówno inwentaryzacja płazów, jak i zajęcia edukacyjne dla uczestniczących w projekcie dzieci i młodzieży.

Biebrzański Park Narodowy:

Podobnie jest w Biebrzańskim Parku Narodowym. Tam akcja również odbywa się od lat. W różne dni, w zależności od pogody, płazów w wiaderkach jest albo mniej, albo więcej. Nad Biebrzą dominują obecnie żaby moczarowe, zdarzały się także żaby trawne i "rarytas" - jak powiedział  Adam Chwaliński z Biebrzańskiego PN - kumak nizinny.

Studenci z Koła Naukowego Biologów Uniwersytetu w Białymstoku (UwB), którzy pomagają w akcji ochrony płazów nad Biebrzą, w ubiegły weekend przenieśli na drugą stronę carskiej drogi około 140 płazów, wśród nich oprócz żab moczarowych traszki zwyczajne i rzadką traszkę grzebieniastą. W obecny weekend, z powodu chłodnej aury, żab było mało - powiedział Szymon Domel z koła biologów UwB.

Wigierski Park Narodowy:

Wspólnie z uczniami akcję ochrony płazów prowadzą również biolodzy nad Wigrami na Suwalszczyźnie. Będą pomagać żabom bezpiecznie wędrować do jeziora w okolicach Starego Folwarku. Dr Lech Krzysztofiak powiedział, że będą się tym zajmować uczniowie np. ze szkoły w Kaletniku. Określane jest konkretne miejsce migracji, a potem prowadzona szczegółowa inwentaryzacja.

źródło: PAP | red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Akcja pomocy bocianom - 300 gniazd ma być przeniesionych w bezpieczne miejsca

21.02.2017, 10:58

Do 2020 r., w dolinach rzecznych wschodniej Polski, ma być przeniesionych 300 bocianich gniazd ze starych dachów czy niezabezpieczonych słupów energetycznych w bezpieczniejsze dla nich miejsca.


Biebrzański Park Narodowy ogłasza rok 2017 Rokiem Górnej Biebrzy

12.02.2017, 14:22

Co roku park w sposób szczególny zwraca uwagę na różne zagadnienia, ogłaszając je wiodącymi na dany rok. Rok 2017 jest Rokiem Górnej Biebrzy.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok