Radio Białystok | Wiadomości | Ekolodzy zawiadomili KE ws. wycinki około stu dębów w Puszczy Białowieskiej

Ekolodzy zawiadomili KE ws. wycinki około stu dębów w Puszczy Białowieskiej

7.03.2017, 18:42, akt. 20:22

Fundacja Dzika Polska zawiadomiła Komisję Europejską ws. wycinki przez Lasy Państwowe ok. stu stuletnich dębów w Puszczy Białowieskiej. W ocenie ekologów, doszło do naruszenia unijnych dyrektyw. Leśnicy tłumaczą, iż wycinka miała miejsce w części gospodarczej puszczy.

Fot. Łukasz Ławrysz
Fot. Łukasz Ławrysz

"Zwróciłem się do Komisji Europejskiej, jako przedstawiciel Fundacji Dzika Polska, o podjęcie natychmiastowych kroków, które poskutkują wstrzymaniem działań destrukcyjnych dla grądów (...) w Puszczy Białowieskiej" - poinformował Adam Bohdan z Fundacji Dzika Polska.

O wycince dębów pierwsze informacje do KE przekazał w piątek (03.03), prosząc o interwencję. We wtorek (07.03) do Komisji Europejskiej zostało wysłane pismo w tej sprawie. Fundacja Dzika Polska podnosi w nim, że wycinka "dojrzałych dębów w siedliskach grądowych koliduje z planem zadań ochronnych Natura 2000 Puszcza Białowieska".

Według Fundacji, wycięte dęby były drzewami zdrowymi, nie rosły przy drodze, nie stwarzały żadnego zagrożenia

Ekolodzy uważają również, że miejsce, gdzie wycięto drzewa, nie jest wymienione w planie zadań ochronnych Natura 2000 jako "wymagające przebudowy czy innej ingerencji leśnika". "Co więcej - miejsca, z których pozyskano drzewa, znajdują się w strefie Światowego Obiektu Dziedzictwa UNESCO, w której wycinka drzew jest zabroniona. Plan urządzania lasu również nie przewiduje żadnych zabiegów w miejscu, gdzie rosły dęby" - uważa Fundacja Dzika Polska. 

Wycięte dęby rosły w okolicach Sacharewa koło Hajnówki 

Jarosław Krawczyk: Dęby wycięto, by wyselekcjonować najlepszy materiał siewny

Rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku Jarosław Krawczyk powiedział we wtorek, że wycięte dęby znajdowały się w części gospodarczej Puszczy Białowieskiej, dla której obowiązuje Plan Urządzania Lasu, czyli dokument określający m.in., ile drewna może być tam pozyskane. Dodał także, że wycięte dęby znajdowały się w tzw. drzewostanie nasiennym, gdzie uprawia się drzewa, z myślą o pozyskaniu najlepszego materiału genetycznego (żołędzi z najdorodniejszych dębów).

Krawczyk wyjaśnił, że w ramach tych pielęgnacji wycina się - sąsiadujące z najlepszymi - inne dęby, by wyselekcjonować najlepszy materiał siewny i to w ramach takich działań dęby wycięto. "Wybiera się drzewa docelowe" - dodał Krawczyk. Drewno będzie sprzedane na aukcji internetowej.

Według ekologów, dęby wycięto wbrew zobowiązaniom wobec UNESCO

W ocenie ekologów, wycinka dębów jest złamaniem zobowiązań Polski wobec UNESCO oraz - jak to określono w informacji prasowej - "w znacznym stopniu obniża atrakcyjność przyrodniczą i turystyczną fragmentów Puszczy gospodarowanych przez Lasy Państwowe".

"W lasach mieszanych świeżych, zgodnie z wytycznymi Natura 2000, powinny dominować właśnie dęby. Wycinka dębów nie miała więc żadnego uzasadnienia przyrodniczego, jej charakter jest czysto komercyjny" - oceniła Fundacja Dzika Polska. 


źródło: PAP | red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Rozpoczęła się wycinka drzew i krzewów przy ulicy Reja w Suwałkach - kierowców czekają utrudnienia

23.02.2017, 06:00

Od czwartku (23.02) suwalscy kierowcy muszą liczyć się z kolejnymi utrudnieniami. 


Leśnicy wycięli 80-letnie drzewa rosnące nad Rospudą

15.02.2017, 17:20

Wycięto drzewa nad Rospudą - alarmują mieszkańcy gminy Raczki. Park w stylu angielskim przylegający do terenu pałacowego generała Michała Ludwika Paca przestał w sporej części istnieć. Wycięto ogólnie 1,5 ha terenu.


Od wycinki drzew rozpoczyna się budowa Trasy Niepodległości w Białymstoku

13.02.2017, 16:25

Do połowy marca w lesie Bacieczki - w miejscu gdzie przebiegać ma zachodnia obwodnica - będzie prowadzona wycinka drzew.


Rozpoczęły się prace przygotowawcze związane z obwodnicą Suwałk

3.02.2017, 15:13

Na drogę, która wyprowadzi ruch ciężarowy z miasta, jego mieszkańcy czekali 30 lat.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok