Radio Białystok | Wiadomości | Reforma edukacji w Augustowie ma przebiec bezboleśnie
Nauczyciele nie muszą obawiać się zwolnień, a granice obwodów szkolnych będą niewiele zmienione. Jak zapewnia burmistrz Augustowa Wojciech Walulik, reforma edukacji w mieście przejdzie niemal bezboleśnie.
W Augustowie funkcjonują cztery szkoły podstawowe i trzy gimnazja działające w zespołach. Samodzielne gimnazjum zostanie od września włączone do Szkoły Podstawowej nr 2. Jak mówi burmistrz, w związku z reformą nie przewiduje żadnej rewolucji, tym bardziej, że od dwóch lat w mieście prowadzony jest program naprawczy, wiec sieć szkół jest dostosowana do potrzeb dzieci.
Władze miasta nie przewidują także zwolnień nauczycieli, ani pracowników placówek. Jak dodaje Wojciech Walulik wpływ na to może mieć jedynie niż demograficzny. W ciągu ostatnich 15 lat ze szkół ubyło niemal 47 procent dzieci. Stworzenie nowej sieci szkół zostało wymuszone przez reformę edukacji, która zakłada likwidację gimnazjów i powrót do ośmioletnich podstawówek. Zmiany mają wejść w życie 1 września 2017 r.
Samorządy dostosowujące szkoły do wymogów reformy oświaty będą mogły liczyć na wsparcie finansowe. Ministerstwo Edukacji Narodowej ma przekazać samorządom 0,4% rezerwy subwencji oświatowej.
Przeszkoleni będą wszyscy nauczyciele - mówi podlaski wicekurator oświaty Bożena Dzitkowska.
Udział w pikiecie wzięło ok. 150 osób, które nie chcą planowanej likwidacji gimnazjów. Jak mówią, wielu z nauczycieli straci przez to pracę.
Politycy Prawa i Sprawiedliwości zapowiadali to w kampanii wyborczej, tak więc po wygranych wyborach nie można mówić o zaskoczeniu.
W piątek (16.09) do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych MEN skierowało dwa projekty ustaw