Radio Białystok | Wiadomości | Komendant główny Policji Państwowej z lat 20. patronem auli w PWSZ w Suwałkach

Komendant główny Policji Państwowej z lat 20. patronem auli w PWSZ w Suwałkach

autor: Iza Kosakowska

27.01.2017, 18:16, akt. 18:23

Źródło fot. PWSZ w Suwałkach
Źródło fot. PWSZ w Suwałkach

Kolejna aula w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Suwałkach ma swojego patrona.

Po prof. Bronisławie Geremku teraz przyszła kolej na Inspektora Generalnego Mariana Borzęckiego, urodzonego w Suwałkach Komendanta Głównego Policji Polskiej, zamordowanego w obozie koncentracyjnym w Mauthausen.

W odsłonięciu pamiątkowej tablicy Mariana Borzęckiego oprócz władz PWSZ, uczestniczyli także przedstawiciele samorządu, policji oraz generałowie i inspektorzy w stanie spoczynku.

Rektor uczelni Marta Wiszniewska podkreśla, że to wyjątkowy dzień nie tylko dla całej społeczności akademickiej, ale też całego regionu. Zapowiedziała również, że zwyczaj nadawania imion poszczególnym aulom i salom PWSZ w Suwałkach na stałe zagości już w kalendarzu uczelnianych wydarzeń. Jak dodaje, w ten sposób uczelnia chce oddać hołd cenionym suwalczanom i zachować o nich pamięć.

Marian Borzęcki urodził się 8 września 1889 roku w Suwałkach

Po ukończeniu szkoły średniej rozpoczął studia prawnicze na Uniwersytecie w Petersburgu, które ukończył przed I wojną światową. Po ukonstytuowaniu się pierwszego rządu Rady Regencyjnej rozpoczął prace w tworzonym resorcie spraw wewnętrznych.

W czasie wydarzeń listopadowych w 1918 roku w Warszawie, poza działalnością urzędniczą, brał aktywny udział w rozbrajaniu Niemców. Kierował oddziałem Milicji Miejskiej, w późniejszych latach pod jego kierunkiem tworzono autonomiczne piony policji śledczej i politycznej.

W 1922 roku został odznaczony Krzyżem Walecznych oraz francuską Legią Honorową. W latach 1927-1934 zajmował stanowisko wiceprezydenta Warszawy. Później popierał środowisko polityczne związane z generałem Władysławem Sikorskim.

Po wybuchu II wojny światowej, wziął czynny udział w obronie Warszawy jako członek Komitetu Obywatelskiego przy Dowództwie Obrony Warszawy. Aresztowano go w marcu 1940 roku i osadzono na Pawiaku. Stamtąd trafił do obozu koncentracyjnego Sachsenhausen i dalej do Mauthausen, gdzie zginął w 1942 roku. Jego symboliczny grób znajduje się na warszawskich Powązkach. (ik/wsz)

| red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok