Radio Białystok | Wiadomości | Święto Chrztu Pańskiego w Cerkwi
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Święconą wodę przyniosą prawosławni z cerkwi do swoich domów. W czwartek (19.1) obchodzone jest święto Chrztu Pańskiego, na pamiątkę chrztu Chrystusa w rzece Jordan.
Zgodnie z tradycją w dniu święta ma miejsce obrzęd wielkiego poświęcenia wody. Dokonuje się go w cerkwi, a jeśli to możliwe – na rzece lub jeziorze. Tak jest m.in. w Supraślu, Królowym Moście, Gródku, Narewce, Dubiczach Cerkiewnych, Siemiatyczach, Mielniku i Drohiczynie.
Poświęconą wodę wierni przynoszą do domów i przechowują przez cały rok. Piją ją w czasie choroby, wierząc, że pomaga odzyskać zdrowie. Tą wodą święcą także mieszkania. Od czwartku bowiem w Cerkwi rozpoczyna się czas odwiedzin domów wiernych przez prawosławnych kapłanów z kolędą.
Święto nazywane jest także Epifanią czyli Objawieniem Pańskim, nawiązując do ukazania się Trójcy Świętej podczas chrztu Jezusa nad rzeką Jordan.
W niektórych parafiach zachowała się tradycja sprawowania świątecznej liturgii wcześnie rano. W Gródku, po nabożeństwie, które rozpoczęło się o 5:00, wierni w procesji udali się nad rzekę Supraśl, gdzie dokonało się poświęcenie wody. W Siemiatyczach zaś po liturgii (o 10:00) parafianie z tamtejszych cerkwi – Zmartwychwstania Pańskiego i Św. Apostołów Piotra i Pawła przejdą nad zalew siemiatycki. Uroczystościom wielkiego poświęcenia wody przewodniczyć będzie tam biskup siemiatycki Jerzy, Prawosławny ordynariusz Wojska Polskiego. Zaś w soborze św. Mikołaja w Białymstoku świąteczna liturgia rozpocznie się o 10:00, a obrzęd poświęcenie wody dokona się w studni obok cerkwi. (ach/mm)
Kolędy katolickie i prawosławne można było usłyszeć w niedzielę (15.01) na koncertach w kilku miejscach w Podlaskiem.
Szczodry wieczar, światy, bohaty wieczar, hohotucha - to określenia wieczoru poprzedzającego nowy rok w kalendarzu juliańskim. W dzisiejszej audycji zapytamy dlaczego cerkiew prawosławna w Polsce posługuje się kalendarzem juliańskim. W drugiej części opowiemy o obrzędach i zwyczajach związanych ze "szczodrym wieczaram" na Podlasiu.
W województwie podlaskim można wtedy spotkać prawosławnych kolędników z tradycyjnymi gwiazdami.