Radio Białystok | Wiadomości | Białystok: Film edukacyjny o udarze mózgu "Pokaż dziadkom"

Białystok: Film edukacyjny o udarze mózgu "Pokaż dziadkom"

21.12.2016, 08:56, akt. 08:53

Fotolia.com
Fotolia.com

Na najważniejsze objawy udaru mózgu i konieczność szybkiej reakcji na nie, aby skutecznie pomóc pacjentowi zwraca uwagę film edukacyjny "Pokaż dziadkom", który wyprodukowali białostoccy studenci. Chcą skutecznie edukować osoby starsze i ich rodziny.

Udar jest jedną z najczęstszych przyczyn śmierci, zwłaszcza osób starszych. By pomóc choremu i ograniczyć uszkodzenia wywołane udarem, które uniemożliwiają normalne funkcjonowanie po udarze, konieczna jest szybka reakcja i pomoc.

Projekt edukacyjny przygotowało Studenckie Koło Naukowe przy Klinice Neurologii i Oddziale Udarowym Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Pomysłodawczynią akcji jest studentka piątego roku kierunku lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku Paulina Werel. W produkcji filmu pomogli jej studenci wydziału prawa Uniwersytetu w Białymstoku Bartosz Wojtan i Michał Kapica. Obie uczelnie patronują filmowi. Film można np. zobaczyć na stronie internetowej www.umb.edu.pl.

Udar mózgu jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce

"Wiedza o udarze jest niewątpliwie bardzo ważna, gdyż jest to jedna z najczęstszych przyczyn zgonów w naszym kraju, szczególnie jeśli chodzi o ludzi starszych w wieku powyżej 60. roku życia. Przy czym właśnie w przeciwieństwie do zawałów serca i innych chorób kardiologicznych, o których wiedza wydaje się być znacznie szersza i powszechna w naszym społeczeństwie, udar mózgu jest ciągle traktowany nieco po macoszemu" - powiedziała p.o. kierownika Kliniki Neurologii i Oddziału Udarowego Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku dr hab. Alina Kułakowska.

Podkreśliła, że przez lata udar mózgu traktowano jako "naturalną przyczynę śmierci" osoby zwłaszcza starszej i chorobę, z którą "w zasadzie nic nie można było zrobić, bo cóż, trudno, los tak chciał". Od kilkunastu lat jest natomiast zarejestrowany lek trombolityczny, który zastosowany odpowiednio wcześnie – maksymalnie do 4,5 godziny od momentu wystąpienia udaru - daje pacjentom szanse na skuteczne leczenie, choć nie jest panaceum dla każdego, ale to najskuteczniejsza jak dotąd forma pomocy. "Niestety ciągle zbyt mało pacjentów jest leczonych tą metodą, a jedną z głównych przyczyn jest to, że chorzy za późno docierają do lekarza" - powiedziała dr Kułakowska.

"Udar w przeciwieństwie do zawału serca nie boli, udarowi niedokrwiennemu nie towarzyszy ani ból głowy, ani ból niedowładnej części ciała" - podkreśla dr hab. Alina Kułakowska. Dodaje przy tym, że choroba dotyka zazwyczaj osobę starszą, przyzwyczajoną do różnych dolegliwości, która może nie mieć świadomości, że ma udar i nie prosi o pomoc, tylko chce to przeczekać, a to błąd, bo trzeba szybko zareagować.

Dr hab. Alina Kułakowska: rocznie tylko do białostockiej kliniki trafia ok. 250-300 pacjentów z udarem

Studenci podkreślają w filmie, że rocznie udaru mózgu doznaje w Polsce ok. 70 tys. osób, co oznacza, że co 8 minut ktoś dostaje udaru. Dr hab. Alina Kułakowska poinformowała, że rocznie tylko do białostockiej kliniki trafia ok. 250-300 pacjentów z udarem i kilkuset kolejnych z tzw. przemijającym atakiem niedokrwiennym, który jest zbliżoną chorobą do udaru, często go poprzedza, ale objawy wycofują się w ciągu 24 godzin. Ryzyko udaru mają m.in. osoby cierpiące na zaburzenia rytmu serca, głównie migotanie przedsionków. (PAP, oprac. mm)


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok