Radio Białystok | Wiadomości | Białystok: Dziewięć ulic zmieniło nazwy w ramach dekomunizacji

Białystok: Dziewięć ulic zmieniło nazwy w ramach dekomunizacji

13.12.2016, 07:11, akt. 07:43

foto: Marcin Jakowiak/UM Bialystok
foto: Marcin Jakowiak/UM Bialystok


0:00
0:00
Dziewięć ulic w Białymstoku zmieniło nazwy w ramach dekomunizacji - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Rada Miasta Białystok zdecydowała w poniedziałek (12.12) o zmianie nazw dziewięciu ulic, w oparciu o przepisy tzw. ustawy dekomunizacyjnej. Po propozycjach większościowego klubu PiS, nazwy trzech z nich są jednak inne niż te, które wybrali mieszkańcy w konsultacjach społecznych.

Dzięki decyzji radnych patronem jednej z ulic na osiedlu Wygoda będzie Wiesław Janicki - przez wiele lat związany z Polskim Radiem Białystok, twórca sagi "Na Młynowej" i rozmów z Cześkiem Tarasewiczem.

Wszyscy radni poparli propozycję, a Marek Jerzy Chojnowski z PO mówił m.in.: "to jest siła Młynowej, a dorobek tylu odcinków, z których każdy dał się słuchać, świetnie wpisuje się w Białystok". Radny Paweł Myszkowski z PiS dodał: "cieszymy się, że taką postać możemy upamiętnić w przestrzeni publicznej, człowieka, który tak promował Białystok".

Ustawa dekomunizacyjna nakazała samorządom zmianę nazw propagujących komunizm. W przypadku Białegostoku dotyczy to 10 ulic. Prezydent miasta zaproponował konsultacje społeczne. Te, które zdobyły najwięcej głosów zostały poddane pod głosowanie radnych.

Nie wszystkie ulice zmienią nazwy na te wybrane w konsultacjach

W przypadku 6 ulic większość radnych poparła propozycje wybrane w konsultacjach. To - oprócz Wiesława Janickiego, który zastąpi Juliana Leńskiego, także: ksiądz Jan Twardowski zamiast Armii Ludowej, generał Józef Haller zamiast generała Zygmunta Berlinga, Anna Jagiellonka zamiast Zygmunta Kościńskiego, Powstańcy Warszawy zamiast Eweliny Sawickiej i Depowa zamiast Wojsk Ochrony Pogranicza.

Do propozycji nowych nazw trzech ulic radni zgłosili poprawki, co nie spodobało się m.in. Zbigniewowi Nikitorowiczowi z PO. Jak mówił: "to jest szukanie jakiegoś pretekstu, bo ludzie tak zagłosowali i trudno to ignorować". Paweł Myszkowski odpowiadał, że zgłosiły się grupy mieszkańców ze swoimi propozycjami i większość radnych zgodziła się na zmiany.

M.in. ulica Aleksandra Gorbatowa została zmieniona na Jacka Malczewskiego, choć w konsultacjach wybrano innego malarza Józefa Pankiewicza (w konsultacjach oddano 5 głosów). Ulica Janka Krasickiego zmieni nazwę na Feliksa Selmanowicza "Zagończyka", choć w konsultacjach wybrano ppłk. Kazimierza Bogaczewicza - ofiarę zbrodni katyńskiej, który otrzymał 1 głos w konsultacjach. Zamiast proponowanej nazwy: Szwedzka, na osiedlu Starosielce, ulica Romana Pazińskiego będzie nosić nazwę żołnierza AK Ireny Zarzeckiej "Cierń", która mieszkała w tej dzielnicy.

Nie ma decyzji co do zmiany nazwy ul. Rzymowskiego

Decyzja w sprawie 9 z 10 nowych nazw już zapadła. Odłożona została w sprawie jednej - Wincentego Rzymowskiego. W konsultacjach społecznych mieszkańcy wybrali Świętego Jerzego, ale inna grupa podpisała się pod kandydaturą Tadeusza Jasińskiego. Radni mają do tego tematu wrócić, a niewykluczone, że obecną ulicę Wincentego Rzymowskiego podzielą i przyjmą te dwie propozycje nowych patronów.

Na decyzję mają czas do 2 września 2017 roku, bo - jak nakazuje ustawa dekomunizacyjna - do tego czasu samorządowcy muszą zmienić nazwy propagujące komunizm lub inny ustrój totalitarny.

Jak wcześniej informowały władze, wymiana tablic na dziesięciu ulicach będzie kosztować miasto ok. 14 tys. zł. Zgodnie z ustawą dekomunizacyjną, mieszkańcy nie muszą wymieniać dokumentów tożsamości do czasu utraty ich ważności.

W ostatnich latach w Białymstoku zmieniono nazwy 27 ulic, które kojarzyły się z systemem komunistycznym. (PAP, ew/mak)


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok