Radio Białystok | Wiadomości | Region: Ogrzewalnie i noclegownie otwarte dla potrzebujących

Region: Ogrzewalnie i noclegownie otwarte dla potrzebujących

autor: Grzegorz Pilat, Paweł Wądołowski

6.11.2016, 09:45, akt. 09:45

Foto: PRB
Foto: PRB


0:00
0:00
Ogrzewalnie i noclegownie otwarte dla potrzebujących i noclegownie otwarte dla potrzebujących - relacja Grzegorza Pilata | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Ponad 200 miejsc dla bezdomnych przygotowanych jest w noclegowniach i ogrzewalniach w Białymstoku. Większość jest już zajętych.

Tak jest między innymi w noclegowni dla mężczyzn przy ulicy Sienkiewicza czy ośrodku dla kobiet przy ulicy Raginisa.

Jak mówi zastępca dyrektora białostockiego Caritas Michał Gaweł - dostępna jest też całodobowa ogrzewalnia przy ulicy Kolejowej, ale i tam wolnych miejsc jest coraz mniej.

W Białymstoku bezdomni mogą spędzić noc także w placówce przy ulicy Zaściańskiej czy w ogrzewalni przy ulicy Traugutta.

Suwałki

W Suwałkach noclegownię dla mężczyzn, działającą przy ulicy Sportowej 24 prowadzi Ośrodek Profilaktyki i Wsparcia dla Osób Nietrzeźwych, Uzależnionych i Bezdomnych. Jest tam 20 miejsc, z czego 10 jest już zajętych. Osamotnione kobiety nie mogą tu przebywać. W razie potrzeby odwożone są do Ośrodka Monar – Markot w Garbasie koło Filipowa.

Łomża

Ponad 20 miejsc dla osób bezdomnych przygotował w placówce przy ulicy Dwornej w Łomży Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Od 1 listopada wydłużone są godziny jego otwarcia. Jak mówi dyrektor MOPS Wiesław Jagielak przygotowane są też miejsca w ogrzewalni - w sumie jest ich 40.

W ogrzewalniach dach nad głową znajdą osoby, które będą pod wpływem alkoholu. W pomieszczeniu nie ma łóżek, są tylko krzesła. W noclegowniach mogą przebywać tylko osoby trzeźwe.

Akcja "Zimowy Ratownik"

"Straż Miejska w Białymstoku rozpoczęła akcję "Zimowy Ratownik", która ma uchronić osoby, które nie mają gdzie się podziać przed zamarznięciem" - mówi rzecznik straży Joanna Szerenos Pawilcz. "Funkcjonariusze będą sprawdzać miejsca, gdzie najczęściej przebywają bezdomni, a więc klatki schodowe, węzły ciepłownicze czy pustostany" - mówi rzecznik. Ponadto strażnicy proszą mieszkańców Białegostoku, aby informowali ich o osobach, którym może grozić wychłodzenie. Wystarczy zadzwonić pod numer 986.

W ubiegłorocznej akcji strażnicy interweniowali ponad 2300 razy. Ponad 1100 osób przewieziono do izby wytrzeźwień, 98 osób trafiło do ogrzewalni, 30 odwieziono do domu, a 53 zostały przekazane załodze pogotowia ratunkowego.

Tymczasem przy Oddziale Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego działa bezpłatna, całodobowa infolinia. Pod numerem 800 444 989 można znaleźć informację o miejscach udzielania pomocy bezdomnym. (gp, pw, rs/sk, mag)

Zobacz też:
Suwalska noclegownia w remoncie
Podopieczni suwalskiej noclegowni z szansą na wyjście z bezdomności
Białystok: Akcja pomocy bezdomnym - "Nie bądźmy obojętni"
Region: Bezdomni szukają schronienia przed mrozem


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok