Radio Białystok | Wiadomości | Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa aktywizuje mieszkańców - uważają naukowcy
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Pomaga policjantom w pracy i aktywizuje mieszkańców. O roli Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa rozmawiano w poniedziałek (24.10) na Uniwersytecie w Białymstoku.
Podlaski komendant wojewódzki policji nadinspektor Daniel Kołnierowicz uważa, że mapa pozytywnie wpływa na pracę funkcjonariuszy, bo mieszkańcy wskazują, gdzie dochodzi do niebezpiecznych zdarzeń.
W Podlaskiem mapa działa od 1 lipca 2016 r., a w całej Polsce jest dostępna od dwóch tygodni. Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński mówi, że weryfikowane jest każde zgłoszenie. Dodaje, że system jest wciąż rozwijany. Wkrótce pojawi się możliwość przypisania pory dnia do zgłaszanego zdarzenia.
Internetowa platforma może również aktywizować społeczeństwo - uważa prof. Jan Poleszczuk z Instytutu Socjologii UwB. - Chodzi o zainteresowanie się problemami najbliższej okolicy. Dodatkowo, teraz mieszkańcy za pośrednictwem mapy mogą zobaczyć, jakie zagrożenia występują w miejscu zamieszkania - dodaje.
Do tej pory w Podlaskiem zarejestrowano prawie 5 tysięcy zgłoszeń. Blisko 40 procent z nich policjanci uznali za zasadne.
W całej Polsce wszystkich próśb o interwencję jest już ponad 85 tysięcy. (wsz/zmj)
Zobacz też:
Jarosław Zieliński: Pilotaż mapy zagrożeń od jesieni w całej Polsce