Radio Białystok | Wiadomości | Białostocki IPN rozpoczął ekshumację na cmentarzu wojskowym
W poniedziałek (26.09) na białostockim cmentarzu wojskowym rozpoczęła się ekshumacja szczątków ze zbiorowej mogiły ofiar okupacji niemieckiej.
Białostocki oddział Instytutu Pamięci Narodowej prowadzi śledztwo dotyczące zbrodni popełnionych przez funkcjonariuszy III Rzeszy na więźniach osadzonych przy ul. Kopernika.
Prawdopodobnie 36 ofiar zostało tuż po wojnie pochowanych na cmentarzu pod błędnymi nazwiskami. Ich szczątki były już ekshumowane w 1944 r., jednak zostały wówczas błędnie zidentyfikowane przez świadków jako ofiary egzekucji z 5 listopada 1942 r. Dzięki pracom ekshumacyjnym prowadzonym przy białostockim areszcie i identyfikacjom okazało się, że ciała ofiar egzekucji przez 70 lat znajdowały się w dawnym ogrodzie więziennym, a na cmentarzu wojskowym pochowano nieznane osoby.
Odkryto już zbiorową mogiłę i wyjęto szczątki pierwszych osób. - Teraz chcemy określić ich prawdziwą tożsamość - informuje prokurator Zbigniew Kulikowski z Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni Przeciw Narodowi Polskiemu. Po wydobyciu szczątków materiał genetyczny ofiar zostanie porównany z materiałem DNA pobranym od ich rodzin. Bliscy zabitych wciąż mogą zgłaszać się do IPN-u i oddawać swój materiał biologiczny.
W przyszłości ekshumowane ofiary zostaną pochowane ponownie na cmentarzu wojskowym w mającym powstać tam panteonie. Prace ekshumacyjne na cmentarzu wojskowym w Białymstoku potrwają do końca tygodnia. (acz/kc)
Zobacz też:
Bliscy ofiar niemieckiej egzekucji dostali osobiste przedmioty znalezione przy ekshumowanych szczątkach [zdjęcia]
Białostocki oddział IPN zakończył badania archeologiczne w Bielsku Podlaskim