Radio Białystok | Magazyny | W 9 tygodni po Podlasiu - Wigierski Park Narodowy - to tu odpoczywał papież Jan Paweł II
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W kolejnym tygodniu naszej akcji "W 9 tygodniu po Podlasiu" odwiedzamy Wigierski Park Narodowy. To raj dla miłośników wypraw pieszych, rowerowych lub kajakowych. Turyści chętnie odwiedzają też pokamedulski klasztor w Wigrach, w których można zobaczyć, jak wyglądają apartamenty papieskie.
Prześledź naszą mapę po Wigierskim Parku Narodowym
Do pokamedulskiego klasztoru w Wigrach w 1999 roku na kilkudniowy odpoczynek przyjechał święty Jan Paweł II. Dzisiaj pielgrzymi licznie odwiedzają apartamenty papieskie. To miejsce, w którym św. Jan Paweł II miał dwa noclegi.
W Wigrach znajduje się pokamedulski klasztor z dawnymi budynkami mieszkalnymi kamedułów - eremami. Historia kamedulskiego klasztoru zamieszczona na stronie fundacja.wigry.pro wskazuje, że klasztor kamedulski w przywileju z dnia 6 stycznia 1667r. został określony jako "Erem Wyspy Wigierskiej".
W 1715 r. Kameduli założyli miasto Suwałki. Zakładali też wsie i folwarki, budowali drogi. Po III rozbiorze Polski, w 1796 roku władze zaborczych Prus skonfiskowały dobra Kamedułów, a w 1800 r. usunięto ich z Wigier.
WPN odwiedza nawet 150 tys. osób
Każdego roku Wigierski Park Narodowy, który znajduje się koło Suwałk, odwiedza prawie 150 tys. osób z Polski i z zagranicy. Jak możemy przeczytać na stronie głównej Wigierskiego Parku Narodowego wigry.org.pl park powstał w 1989 roku. Jego powierzchnia to ponad 15 tys. ha, z czego lasy stanowią około 63 proc., wody 19 proc., grunty rolne 15 proc., a inne użytki 3 proc.
Siedzibą dyrekcji jest miejscowość Krzywe, a symbolem parku jest bóbr.
Muzeum Wigier
W przystępny sposób ma wyjaśniać tajemnice jeziora i okolic - Muzeum Wigier im. Alfreda Lityńskiego w Starym Folwarku to miejsce dla tych, którzy chcą lepiej poznać Wigierski Park Narodowy. Muzeum jest w budynku po dawnej Stacji Hydrobiologicznej nad brzegiem jeziora.
Placówka czynna jest cały rok, codziennie od 10:00 do 17:00.
Wigierskie pierogi
Przyczepa kempingowa, adres postoju - Wigry 4. To tam są - według wielu osób - najlepsze, nagradzane w wielu ogólnopolskich konkursach pierogi. Są serwowane na słodko i mają wiele owocowych smaków. W Wigierskim Parku Narodowym i okolicach nie brakuje miejsc, gdzie można smacznie zjeść. W sezonie turystycznym niezłym wzięciem cieszą się potrawy regionalne, a na straganach w Wigrach mrowiska i sękacze rozchodzą się jak ciepłe bułeczki.
Statki, kajaki - raj dla miłośników sportów wodnych
W rejs po jeziorze Wigry można wybrać się na pokładzie statku "Kameduła". Armator proponuje rejsy "Szlakiem papieskim". Statek kursuje także na linii Wigry-Stary Folwark. "Kameduła" zastąpił "Trytona", na którym w 1999 roku odpoczywał papież Jan Paweł II.
Nad Wigrami znajdą coś dla siebie ci, którzy wolą sami decydować, w którym kierunku płyną. W okolicy nie brakuje wypożyczalni sprzętu wodnego. Jachty, łodzie, kajaki - jest w czym wybierać. Jedną z ciekawszych propozycji zwiedzania z perspektywy wody jest spływ kajakowy Czarną Hańczą. O skorzystanie z takiej atrakcji nie jest trudno. Spływami tą rzeką zajmuje się wiele firm.
Wigierska Kolej Wąskotorowa
Po wielu kilometrach zwiedzania - w kajakach, pieszo i rowerami - można chwilę odpocząć. Lecz nie trzeba rezygnować z podróży. Wystarczy wsiąść do pociągu zabytkowej Wigierskiej Kolei Wąskotorowej. Powstała ona ponad 100 lat temu. Wyremontowany szlak, otwarty dla zwiedzających ma 10 km.
Przejazd zaczyna się w miejscowości Płociczno-Tartak. Przebiega przez lasy Puszczy Augustowskiej, tuż nad brzegiem jeziora Wigry.
Wigierska Kolej Wąskotorowa w lipcu i sierpniu kursuje 3 razy dziennie: o 10:00, 13:00 i 16:00.
Kemping nad jeziorem
W Bryzglu nad Wigrami jest jedyny w swoim rodzaju kemping. Namiot można tam rozbić na jednym z trzech wysokich ziemnych tarasów. A z każdego miejsca jest piękny widok. To Parkowe Centrum Wypoczynku WIDOK, w którym można nie tylko przenocować, ale również spróbować regionalnej kuchni. W Wigierskim Parku Narodowym do wyboru jest jeszcze kilka innych pól namiotowych nad samym jeziorem.
Klasztor w Wigrach
To jeden z najbardziej znanych zabytków na Suwalszczyźnie. Podczas naszej podróży po Wigierskim Parku Narodowym odwiedzamy pokamedulski klasztor na Wigrach. Przyjeżdżają tu turyści z całej Polski.
Gdzie leżą Kurpie? Co wiemy o tej krainie, poza stereotypami? Jak mówi się po kurpiowsku i dlaczego to tak dziwnie brzmi? Jakie smakołyki je się na Kurpiach? Zapraszamy w tym tygodniu do szukania tej magicznej krainy wraz z Dorotą Sokołowską i Adamem Dąbrowskim.
Suwalski Park Krajobrazowy to najstarszy tego typu park w Polsce. Powstał w 1976 r. w okolicach zagłębienia Szeszupy i jeziora Hańcza.
Rozpoczynamy kolejny tydzień naszej akcji "W 9 tygodniu po Podlasiu". Tym razem sprawdzimy jakie atrakcje skrywa Puszcza Augustowska. A przemierzać ją będą Marcin Gliński i Anna Petrovska.
Biebrzański Park Narodowy jest największy w Polsce - jego powierzchnia to ponad 590 kilometrów kwadratowych. Ale to nie tylko ogromne obszary chronionej przyrody. To także ludzie i magia tego miejsca, którą wielu odnajduje.
Niepowtarzalny klimat tej okolicy tworzy bez wątpienia najstarszy las w Europie, ale też zamieszkujący tu ludzie. W kolejnym tygodniu naszej akcji odwiedzimy Puszczę Białowieską.
Białostoczanie mają go niemal na wyciągniecie ręki i chętnie odwiedzają. Turyści też są zachwyceni bliskością Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej. W tym tygodniu podpowiemy, jak ciekawie spędzić tam czas.
Z nami wyjazd na wakacje lub na weekend z pewnością się uda. W tym tygodniu polecamy wypoczynek w Nadbużańskiej Krainie.
Zachęcamy słuchaczy do odwiedzenia Narwiańskiego Parku Narodowego. W czasie pandemii to znakomite miejsce, by uniknąć tłumów, by się wyciszyć, a przy tym skorzystać z uroków przyrody.