Białostoczanie tworzą technologię do unikania kolizji morskich

23 czerwca 2017

Jolanta Koszelew, fot. Monika Kalicka
Jolanta Koszelew, fot. Monika Kalicka



0:00
0:00
Z Jolantą Koszelew rozmawia Lech Pilarski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Kolizje na morzu, mimo coraz lepszego wyposażenia elektronicznego zdarzają się często. Co jest tego przyczyną, jak ich unikać? Nad technologią umożliwiającą poprawę tego stanu pracuje się w Białymstoku. Skąd szczury lądowe mogą tyle wiedzieć o morzu? Dlaczego Białystok? Zapewne dlatego, że praca nad rozwojem współczesnych technologii możliwa jest w każdym miejscu świata. Ułatwia to Internet, a także cały rynek cyfrowych technologii. Unikalne specjalizacje - czy to przyszłość cyfrowego Podlasia? Odpowiadamy na te pytania w Radioskopie. 


Gość:

dr Jolanta Koszelew – Politechnika Białostocka



Eksperci Wydziału Mechanicznego i Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej będą pracowali nad specjalnym dronem wyposażonym w specjalną kamerę, która będzie rejestrowała obraz i w specjalny system przetwarzania obrazu, który będzie wyłapywał obiekty niebezpieczne dla statku, których nawigator nawet z lornetką, nawet z dużym doświadczeniem, nawet z urządzeniami nawigacyjnymi nie widzi - mówi dr Jolanta Koszelew.



Przeczytaj, zanim skomentujesz

Do czego można wykorzystać kopolimery?


W programie o kopolimerach. Do czego można je wykorzystać wyjaśnia profesor Agnieszka Wilczewska z Uniwersytetu w Białymstoku.



Skąd się biorą pioruny i jak się przed nimi chronić


W ciągu mikrosekund piorun wyzwala ogromną energię, która może powodować liczne szkody. Temperatura przekracza kilka razy temperaturę powierzchni Słońca, wytwarza się prąd o wielkim natężeniu. Skąd się biorą pioruny w chmurach? Jak chronić się przed burzą?



Endoprotezy stawu biodrowego


Rocznie w Polsce przeprowadza się około 50 tysięcy zabiegów wszczepienia endoprotez stawu biodrowego. Od wielu lat wytwarza się je w podbiałostockim Księżynie w firmie Medgal.



Nanomateriały


Nanocząsteczki coraz powszechniej stosowane są w produkcji materiałów, kosmetyków, w rolnictwie i przy wytwarzaniu materiałów medycznych. Mogą one jednak wpływać na stan środowiska, podobnie jak mikroplastiki.



Rozwój logistyki


Jak dostarczyć towar do klienta? Jak zapewnić minimalny koszt albo czas dostawy? Tym m.in. zajmuje się logistyka, która ma coraz większe znaczenie w rozwoju gospodarczym. Stąd też wymaga coraz lepszych narzędzi informatycznych, a także coraz doskonalszych urządzeń.



Fotowoltaika, czyli prąd ze słońca


10 maja zanotowaliśmy w Polsce rekordową produkcję energii elektrycznej przez instalacje fotowoltaiczne. W ciągu tego dnia wytworzono prawie 29 gigawatów.



Pierwszy białostocki pacjent z kamizelką defibrylującą


W piątek (7.05) po raz pierwszy w Białymstoku zastosowano u pacjenta po zawale kamizelkę ratującą życie. Stało się to w Klinice Kardiologii Inwazyjnej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.



Fale grawitacyjne


Na finiszu jest budowa kolejnego detektora fal grawitacyjnych. Budują go Japończycy w nieczynnej kopalni. Wzbogaci to instrumentarium pozwalające badać wszechświat od jego narodzin do chwili obecnej.



O współczesnych wyzwaniach architektury i rozwoju miast


Zmieniają się oczekiwania mieszkańców miast, jeśli chodzi o ich rozwój. Oczekujemy m.in. większej liczby terenów zielonych, a także lepszego wykorzystania przestrzeni. Ważne stają się również sprawy efektywniejszego wykorzystania materiałów i energii.




 
 

Prowadzący:

Lech Pilarski



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok