Radio Białystok | Mniejszości | Pod znakiem Pogoni / Пад знакам Пагоні | Festiwal Przebudzonych TUTAKA 14.07.2024
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
To największe spotkanie Białorusinów z Białorusinami, możliwość zobaczenia wszystkiego, co dziś prezentuje białoruska niezależna kultura. Oryginalni muzycy na festiwalowych scenach, mnóstwo różnych warsztatów, spotkań i dyskusji, pokazy filmowe, teatralne eksperymenty, sportowe wydarzenia inne twórcze aktywności - to wszystko trzydniowy Festiwal Przebudzonych TUTAKA, który już po raz 4 odbywa się w uroczysku Boryk koło Gródka.
To święte miejsce przyciąga wielu wiernych. Pielgrzymi z całego Podlasia przyjeżdżają do uroczyska Piatieńka, należącego do parafii Przemienienia Pańskiego w Topolanach. Nabierają wody, proszą o wstawiennictwo. Miało tu też miejsce cudowne objawienie ikony Matki Bożej. w audycji PzP odwiedzimy także uroczysko Piatieńka w parafii Topolany.
Zaprasza Anna Petrovska
Jak udzielić pierwszej pomocy, przestrzegać przepisów sanitarnych i przeciwpożarowych, jak nie dać się oszukać metodą „na wnuczka” i skąd wziąć pieniądze na działalność kół gospodyń wiejskich? Szkolenie dla kół z powiatu hajnowskiego zorganizowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Na białostocczyźnie odbywa się cykl muzycznych spotkań - „Muzyka Białorusi. Zapomniana i znakomita...” Wykonawcami są znani białoruscy soliści w formacie Trio (flet, fagot, fortepian).
Około 40 osób wyruszyło dziś z cerkwi Hagia Sophia w Białymstoku do monasteru w Supraślu na święto Zwiastowania Bogurodzicy. Kwietniowa pielgrzymka jest mniej popularna od pielgrzymki z okazji święta Supraskiej Ikony Matki Bożej, ale zawsze znajduje chętnych uczestników . Ponad 500-letni monaster, zwany ławrą supraską, jest jednym z najważniejszych cerkiewnych ośrodków życia...
"Busłowe łapy" - drożdżowe bułki w kształcie bocianich łapek to tradycja prawosławnego święta Zwiastowania NMP. Symbolizują wiosnę i odrodzenie przyrody. W audycji będziemy na warsztatach pieczenia "busłowych łap" w Bondarach.
To okazja do własnoręcznego pogłębiania tradycji - uczyli się jak wypiekać drożdżowe paschy, busłowe łapy i robić pisanki z wosku. W II LO z DNJB w Hajnówce uczniowie wraz z rodzicami uczestniczyli w wielkanocnych warsztatach.
W audycji Pod znakiem Pogoni opowiemy o inwestycjach w gminie Hajnówka. Porozmawiamy także z uczestnikami centralnych eliminacji konkursu...
Początkiem było wydanie opowiadań „Żubr” – Michała Androsiuka, niedawno wyszły wspomnienia Łarysy Gieniusz „Ptuszki biez hniozdau”, a najnowszą książką która ukazała się dzięki staraniom Centrum Kultury Białoruskiej w Białymstoku są reporterskie portrety Anny Kondraciuk – „Prosta z lubovi”. O działalności wydawniczej centrum rozmawiamy dziś z zastępcą...
Proszą o pomoc w uratowaniu stuletniego domu. Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach zainicjowało zbiórkę by zebrać kwotę na naprawę dachu jednego z muzealnych domów – domu Anny Kondratiuk z 1925 roku. Bez wsparcia i wymiany gontu budynek grozi zniszczeniem. W dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni rozmawiamy z twórcą muzeum i inicjatorem zbiórki na stronie zrzutka.pl Doroteuszem...
W Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Hajnówce pracuje ponad sześćdziesiąt osób. O zadaniach, wyzwaniach i codziennej pracy jednostki opowie komendant, bryg. Grzegorz Bajko.
Był przejazd pociągiem z Bielska Podlaskiego do przystanku Morze, potem spacer po rodzinnej wsi poety, zapalenie zniczy na jego grobie i zapoznanie się z historią parafii w Starym Korninie. Tak miłośnicy twórczości Wiktora Szweda uczcili 100 rocznicę jego urodzin.
Prowadzący:
Rafał Androsiuk