Radio Białystok | Mniejszości | Pod znakiem Pogoni | Park Krajobrazowy Doliny Świsłoczy powstanie na terenie gminy Gródek 20.10.2021
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Podstawą turystyki gminy Gródek są wysokie walory i wartości środowiska przyrodniczego i kulturowego. Na terenie gminy niczym nadzwyczajnym jest to, że w okolicznych lasach i zbiornikach wodnych istnieje bogata fauna i flora. W Gródku niebawem rozpoczną się konsultacje społeczne w sprawie utworzenia Parku Krajobrazowego Doliny Świsłoczy.
W audycji Pod znakiem Pogoni porozmawiamy także ze śpiewaczką, autorką wierszy w języku białoruskim i muzyki, Marią Wróblewską z Gródka.
Zaprasza Anna Petrovska
Dziś kojarzy nam się raczej z zachodnią Europą, a niegdyś było częścią białoruskiej tradycji. Warzenie piwa – o tej tradycji rozmawiamy w dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni. Co to był za napój, kiedy go przygotowywano i jak o nim wspomina białoruski folklor – m.in. o tym opowie Vasil Prymaka.
Zapraszają do udziału uczestników w wieku od 5 do 100 lat, z Podlasia i całego świata. Fundacja Tutaka czeka na zgłoszenia do udziału w IV edycji Konkursu Recytatorskiego z Okazji Dnia Języka Ojczystego. W dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni rozmawiamy o tym w jaki sposób można wziąć udział w wydarzeniu. Zaprosimy również na benefis z okazji 50-lecia twórczości poetki i...
Represje, zastraszanie, brak perspektyw – Białorusini wciąż decydują się na opuszczenie ojczyzny. Białoruski socjolog Hienadź Koršunaŭ obliczył, że po protestach 2020 roku z Białorusi wyjechało ponad 500 tys. obywateli. Większość z nich znalazło nowy dom w Polsce. Są to osoby różnych profesji. Znaczny procent z nich – to osoby twórcze.
Depopulacja „ściany wschodniej” województwa i problemy z edukacją białoruskiej diaspory – to tylko niektóre z licznych problemów w naszym regionie, którymi interesuje się doradca marszałka do spraw mniejszości narodowych i etnicznych, nasz dzisiejszy gość – Aleksander Wasyluk.
Znowu było szereg dyskusji na temat różnych aspektów białoruskiej literatury na emigracji, spotkania z pisarzami i prezentacje nowych książek. Jednak tym razem organizatorzy Festiwalu Białoruskiej Intelektualnej Książki Pradmova nie ograniczyli się do literatury. Podczas festiwalu odbyły się także koncerty białoruskich zespołów i pokazy spektakli teatralnych.
Już po raz ósmy w Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach dyskutowano o kulturze, historii, archeologii i muzyce. Wszystko w kontekście zasłużonego dla Bielska rodu Siehieniewiczów.
Prowadzący:
Maksym Fionik