Radio Białystok | Mniejszości | Pod znakiem Pogoni / Пад знакам Пагоні | Protest przeciw wyrokowi dla Wiktora Babaryki 7.07.2021
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W ten sposób chcieli wyrazić sprzeciw wobec decyzji sądu. Około 20-tu osób protestowało pod białoruskim konsulatem w Białymstoku przeciwko wyrokowi sądu w Mińsku, który skazał Wiktora Babarykę na 14 lat kolonii karnej. Babaryka miał startować w ubiegłorocznych wyborach prezydenckich, wcześniej jednak został aresztowany. Protest miał charakter spontaniczny, nie był wcześniej zgłaszany. Po kilkudziesięciu minutach jego trwania, uczestników wylegitymowała policja. W audycji Pad znakam Pahoni spotkamy się z uczestnikami akcji protestu.
Naszym gościem będzie też lider zespołu AS Sławomir Trofimiuk. Porozmawiamy o sezonie koncertowym, nowych nagraniach w studio oraz o jubileuszu, który grupa będzie obchodziła w przyszłym roku.
Zaprasza Michał Stepaniuk.
Wręczono dyplomy i nagrody dla najlepszych. W Warszawie odbyła się uroczysta Gala podsumowująca XXXI Olimpiadę Języka Białoruskiego. 12 najlepszych uczniów odebrało zaświadczenia Laureatów i Finalistów konkursu. W dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni odwiedzimy uroczystość i porozmawiamy z organizatorami i uczestnikami.
Jak się oblicza datę Świąt Wielkiej Nocy w prawosławiu, a jak w katolicyzmie?
Czy zgodnie ze słowami papieża Franciszka jest szansa na wspólne święta Wielkanocne – na te i inne pytania postara się dziś odpowiedzieć dr. Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej – ks. Andrzej Kuźma.
W Bielsku Podlaskim powstanie muzeum kultowego filmu „Znachor”. To produkcja z 1982 roku w reżyserii Jerzego Hoffmana, którą częściowo kręcono właśnie w tym mieście. Budowę sfinansuje Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, który otrzymał od miasta na ten cel drewniany dom w centrum miasta, tuż przy sklepie w którym kręcono jedną ze scen.
To okazja aby zanurzyć się w świat tradycyjnej kultury, pogłębić swoją wiedzę o folklorze śpiewnym i po prostu miło spędzić czas w doborowym towarzystwie. Zajęcia prowadzi znana badaczka i etnomuzykolożka, instumentalistka i wykładowczyni tradycyjnych pieśni - Volha Barysznikova.
Wystawą multimedialną w zakończył się malarski plener "Białystok – tu mieszkam". W plenerze uczestniczyło 13-tu artystów z Białorusi i Ukrainy. „To tutaj ludzie, którzy uciekli przed wojną i represjami znaleźli swój nowy dom, w którym znowu mogą tworzyć” – mówi Paweł Mickiewicz z Fundacji „Okno na Wschód”.
Obejmuje opieką pacjentów z powiatu hajnowskiego, bielskiego i siemiatyckiego. To Centrum Zdrowia Psychicznego, które zostało utworzone według wytycznych Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. Funkcjonuje od lipca 2018 roku. Jest pierwszą placówką oferującą kompleksową pomoc psychiatryczną, psychologiczną oraz psychoterapeutyczną w ramach świadczeń finansowanych przez...
Gałązki wierzby – symbol Niedzieli Palmowej są symbolem życia, oczyszczenia i przekazywania sił witalnych – mówi prof. Irena Matus.
W tym roku Święta Wielkanocne w tym samym terminie obchodzą zarówno prawosławni jak i katolicy. Białoruski Hub „Nowaja Ziamla” przygotował dla mieszkańców stolicy Podlasia przygotował szereg spotkań poświęconych przygotowaniom do Wielkanocy. Będą też imprezy po Świętach związane z pamięcią o zmarłych. O tym wszystkim w audycji „Pad znakam Pahoni” opowiedzą...
Naukowcy z wielu ośrodków akademickich w Europie wzięli udział w międzynarodowej konferencji naukowej „Polsko-białoruskie związki językowe, literackie, kulturowe i historyczne” organizowanej cyklicznie przez Katedrę Białorutenistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Katedra zorganizowała też w tym tygodniu interdyscyplinarną konferencję studentów i doktorantów „Białoruś –...
Prowadzący:
Rafał Androsiuk