Radio Białystok | Mniejszości | Pod znakiem Pogoni | Po 15 latach wracają wakacyjne pociągi na trasie Hajnówka-Siemianówka 30.06.2019
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W piątek (28.06) wyruszył pierwszy wakacyjny kurs relacji Hajnówka-Siemianówka. Wznowienie zawieszonych w 2004 roku połączeń na tej trasie to inicjatywa Podlaskiego Centrum Kolejowego i Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Przyjazny Transport w Czeremsze. Mają ułatwić odwiedzanie okolic zalewu Siemianówka. O reaktywacji połączeń kolejowych w powiecie rozmawiamy w dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni. Oprócz tego dowiemy się o przebiegu posiedzenia komisji wspólnej rządu i mniejszości narodowych gdzie omawiano komunikaty IPN w sprawie oddziału „Burego”, odwiedzimy obóz etnograficzny dla dzieci i młodzieży uczących się języka białoruskiego w Białymstoku, oraz zaprosimy na imprezy zaplanowane w nadchodzącym tygodniu.
Zaprasza Źmicier Kościn.
Dziś kojarzy nam się raczej z zachodnią Europą, a niegdyś było częścią białoruskiej tradycji. Warzenie piwa – o tej tradycji rozmawiamy w dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni. Co to był za napój, kiedy go przygotowywano i jak o nim wspomina białoruski folklor – m.in. o tym opowie Vasil Prymaka.
Zapraszają do udziału uczestników w wieku od 5 do 100 lat, z Podlasia i całego świata. Fundacja Tutaka czeka na zgłoszenia do udziału w IV edycji Konkursu Recytatorskiego z Okazji Dnia Języka Ojczystego. W dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni rozmawiamy o tym w jaki sposób można wziąć udział w wydarzeniu. Zaprosimy również na benefis z okazji 50-lecia twórczości poetki i...
Represje, zastraszanie, brak perspektyw – Białorusini wciąż decydują się na opuszczenie ojczyzny. Białoruski socjolog Hienadź Koršunaŭ obliczył, że po protestach 2020 roku z Białorusi wyjechało ponad 500 tys. obywateli. Większość z nich znalazło nowy dom w Polsce. Są to osoby różnych profesji. Znaczny procent z nich – to osoby twórcze.
Depopulacja „ściany wschodniej” województwa i problemy z edukacją białoruskiej diaspory – to tylko niektóre z licznych problemów w naszym regionie, którymi interesuje się doradca marszałka do spraw mniejszości narodowych i etnicznych, nasz dzisiejszy gość – Aleksander Wasyluk.
Znowu było szereg dyskusji na temat różnych aspektów białoruskiej literatury na emigracji, spotkania z pisarzami i prezentacje nowych książek. Jednak tym razem organizatorzy Festiwalu Białoruskiej Intelektualnej Książki Pradmova nie ograniczyli się do literatury. Podczas festiwalu odbyły się także koncerty białoruskich zespołów i pokazy spektakli teatralnych.
Już po raz ósmy w Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach dyskutowano o kulturze, historii, archeologii i muzyce. Wszystko w kontekście zasłużonego dla Bielska rodu Siehieniewiczów.
Prowadzący:
Maksym Fionik