Radio Białystok | Mniejszości | Pod znakiem Pogoni | Odnawialne źródła energii w gminach i instytucjach 5.04.2019
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W audycji Pad znakam Pahoni porozmawiamy o instalacjach fotowoltaicznych i solarnych w naszym regionie. Projekty na ich dofinansowanie składają między innymi samorządy gminne. Zobaczymy to na przykładzie Orli i Dubicz Cerkiewnych, gdzie trwa właśnie podpisywanie umów z mieszkańcami, którzy wcześniej zgłosili się do udziału w projekcie.
Rozpoczniemy jednak nasze spotkanie od Gródka. Tu instalacja fotowoltaiczna powstała nieopodal cerkwi. Dzięki unijnym pieniądzom parafia znacznie ograniczy wydatki, gdyż praktycznie nie będzie już płacić za energię elektryczną, po zakończeniu montażu instalacji fotowoltaicznej.
W drugiej części audycji wrócimy do tematu Kuropat, gdzie władze zdemontowały części krzyży znajdujących się obok uroczyska. Przypomnimy nasz materiał, w którym po tym miejscu oprowadzał naszego redakcyjnego kolegę Walery Bujwał.
Zaprasza Michał Stepaniuk
Zapraszają do udziału uczestników w wieku od 5 do 100 lat, z Podlasia i całego świata. Fundacja Tutaka czeka na zgłoszenia do udziału w IV edycji Konkursu Recytatorskiego z Okazji Dnia Języka Ojczystego. W dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni rozmawiamy o tym w jaki sposób można wziąć udział w wydarzeniu. Zaprosimy również na benefis z okazji 50-lecia twórczości poetki i...
Represje, zastraszanie, brak perspektyw – Białorusini wciąż decydują się na opuszczenie ojczyzny. Białoruski socjolog Hienadź Koršunaŭ obliczył, że po protestach 2020 roku z Białorusi wyjechało ponad 500 tys. obywateli. Większość z nich znalazło nowy dom w Polsce. Są to osoby różnych profesji. Znaczny procent z nich – to osoby twórcze.
Depopulacja „ściany wschodniej” województwa i problemy z edukacją białoruskiej diaspory – to tylko niektóre z licznych problemów w naszym regionie, którymi interesuje się doradca marszałka do spraw mniejszości narodowych i etnicznych, nasz dzisiejszy gość – Aleksander Wasyluk.
Znowu było szereg dyskusji na temat różnych aspektów białoruskiej literatury na emigracji, spotkania z pisarzami i prezentacje nowych książek. Jednak tym razem organizatorzy Festiwalu Białoruskiej Intelektualnej Książki Pradmova nie ograniczyli się do literatury. Podczas festiwalu odbyły się także koncerty białoruskich zespołów i pokazy spektakli teatralnych.
Już po raz ósmy w Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach dyskutowano o kulturze, historii, archeologii i muzyce. Wszystko w kontekście zasłużonego dla Bielska rodu Siehieniewiczów.
Dziś w Białoruskim Muzeum w Hajnówce odbył się plener prac Radosława Maciejewicza. Malarz najchętniej sięga po tematykę portretową oraz pejzażową.
Zapalili znicze i minutą ciszy uczcili pamięć zabitych więźniów politycznych reżimu Łukaszenki. Diaspora białoruska w Białymstoku zorganizowała we wtorek (12.11) akcję, podczas której wspominała zamordowanego cztery lata temu Romana Bandarenkę i inne ofiary reżimu Łukaszenki.
Prowadzący:
Maksym Fionik