Otwarcie sezonu w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej

15.04.2023, 15:28, akt. 16.04.2023, 07:49

Możliwość zajrzenia do kolejnych wiejskich chałup, spacery ornitologiczne, przejazdy bryczką a także udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami - to nowości, które na ten sezon przygotowało Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej.


fot. Magdalena Pietruczak
fot. Magdalena Pietruczak


0:00
0:00
Rozpoczął się nowy sezon w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej - relacja Magdaleny Pietruczak | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Ponad 40 różnych obiektów drewnianych w skansenie

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej ma charakter skansenu; znajduje się tam ponad 40 różnych obiektów drewnianych, w tym budynki mieszkalne (np. chaty typu trojak czy chaty ze wschodniego Podlasia), budynki gospodarskie, leśniczówki i dwory.

W sobotę instytucja rozpoczęła sezon dla odwiedzających, który potrwa do września.

Od soboty można nie tylko korzystać z oprowadzania po skansenie z przewodnikiem, ale też samemu można zajrzeć do wnętrza wiejskich chat. Można zobaczyć jak wyglądały wnętrza domów i stodół sprzed lat - mówiła na konferencji prasowej zapowiadającej otwarcie sezonu dyrektor muzeum Katarzyna Ancipiuk.


Nowy sezon to nowe wystawy

Nowy sezon to także otwarcie nowych wystaw. Jedna z nich, dotycząca dziecka w tradycyjnej wiejskiej społeczności, zostanie otwarta 3 maja. Będzie można dowiedzieć się, jakie zabawki niegdyś miały dzieci, z czego były wykonane, a także, jakie były popularne zabawy.

W maju zostaną otwarte też dwie inne wystawy. Przygotowywana jest też wystawa strażacka w remizie na terenie skansenu. Natomiast podczas Europejskiej Nocy Muzeów otwarta zostanie wystawa "Zwierzęta w estetyce ludowej".


Zaplanowano też festyny etnograficzne

Zaplanowano też coroczne festyny etnograficzne, które co roku przyciągają setki zainteresowanych. Będzie to m.in. festyn przybliżający zwyczaje związane z Zielonymi Świątkami czy tradycje zielarskie i pszczelarskie. Oprócz festynów, w programie znalazły się też - jak informuje muzeum - bardziej kameralne spotkania etnograficzne jak spotkania z twórcami.

Swoje atrakcje przygotował też znajdujący się na terenie skansenu Ośrodek Edukacji Ekologicznej Sokolarnia. Będzie można wziąć udział m.in. w spacerach przyrodniczych i ornitologicznych.


Przygotowano wydarzenia skierowane do seniorów

Jak mówiła Katarzyna Ancipiuk, muzeum chce być bardziej dostępne dla różnych grup społecznych. W tym roku przygotowano wydarzenia skierowane do seniorów. Będą oni mogli wziąć udział w warsztatach np. ogrodniczych, a także dyskusjach i pogadankach tematycznych.

Muzeum jest też bardziej dostępne dla osób z niepełnosprawnościami. Dzięki środkom pozyskanym z PFRON-u, przygotowano audiodeskrypcję do trzech wystaw stałych oraz tablice i przewodniki tyflograficzne dla osób niewidomych i słabo widzących. W ramach projektu szkolenia z dostępności przeszedł cały zespół muzeum, dostosowano też stronę internetową do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Wśród innych atrakcji znalazły się przejazdy bryczką, lekcje muzealne i warsztaty. Na terenie skansenu ustawiono też więcej ławeczek, na których można odpocząć podczas spaceru.

źródło: PAP


Przeczytaj, zanim skomentujesz

W Galerii Arsenał można oglądać nowe wystawy


W Galerii Arsenał można oglądać dwie nowe wystawy.



Dominik Sołowiej poleca film "Bękart" z Madsem Mikkelsenem


Aktor ten z każdej roli potrafi wykrzesać małe arcydzieło. I robi to w zasadzie nie grając, bo jego twarz, z charakterystycznymi, skierowanymi w dół kącikami ust, wyraża tylko skupienie, smutek i ból. Tym aktorem jest oczywiście Mads Mikkelsen – pochodzący z Danii geniusz współczesnej kinematografii, człowiek, który zagrał m. in. w „Casino Royal”, „Starciu Tytanów”,...



Prace wrocławskiej artystki Miry Żelechower-Aleksiun można obejrzeć w Galerii Sleńdzińskich


Wrocławska artystka Mira Żelechower-Aleksiun pokazuje swoje prace w Galerii przy Waryńskiego. Są to monumentalne obrazy inspirowane twórczością Brunona Schulza, które powstały w 2007 roku.



Muzeum w bagażniku Mariana Olechnowicza


Co prawda trwają ferie, ale chcemy zainspirować odważnym i nowatorskim pomysłem Mariana Olechnowicza - miłośnika lokalnej historii, który postanowił zrobić ...muzeum w bagażniku.



Katarzyna Sawicka-Mierzyńska


Szkice dotyczące literatury, kultury i tożsamości podlaskiej, interpretowanej w oparciu o piśmiennictwo XX i XXI wieku - to zawartość najnowszej książki profesor Uniwersytetu w Białymstoku Katarzyny Sawickiej-Mierzyńskiej.



Słynne organy Hammonda w Zawrociu koło Wysokiego Mazowieckiego


Stare instrumenty mają nie tylko duszę, ale zazwyczaj też ciekawą historię. Tę legendę piszą muzycy, którzy grali na tych instrumentach.



Michał Czarnecki i Robert Miklasiński


Jeden tworzy w duchu terminu, który sam ukuł - obserwacyjnej poezji miejskiej, drugi być może... obserwacyjnej prozy miejskiej? Obaj opisują/opowiadają o świecie z perspektywy mężczyzny w wieku średnim.



Język podlaski - czy istnieje?


"Śpiewam w mikrojęzyku podlaskim" - mówi wokalistka Niczos z Bielska Podlaskiego, która wraz producentem Swadą z Białegostoku są wśród dziesięciu finalistów polskiego finału preselekcji do Eurowizji. Ale czy istnieje taki język?



Jak powstawała płyta "Podlasie pod powierzchnią. Metafory Polski północno-wschodniej"?


Kiedy marzenie staje się faktem… To z pytań o to, jakie jest muzyczne Podlasie narodziła się płyta z utworami podlaskich artystów. Z ciekawości - jak odpowiedzą na pytanie o to, co gra im w duszy, jak słyszą dźwięki swego miasta i regionu.




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Olga Gordiejew
Dorota Sokołowska



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok