Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | Wystawa "Taniec życia, taniec śmierci" w Ratuszu [zdjęcia]
Ten rok należy do rodu Branickich. Muzeum Podlaskie postanowiło wykorzystać potencjał najsłynniejszych postaci, których nazwisko kojarzy się z Białymstokiem.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Mamy Pałac, ale i mnóstwo pamiątek, więc warto je pokazać, zwłaszcza że w tym roku mija 250 lat od śmierci Jana Klemensa, a za rok - będzie 333. rocznica urodzin magnata.
Historia hetmana, jaką znamy, pomogła kuratorkom wystawy w białostockim Ratuszu zbudować ekspozycję "Taniec życia | Taniec śmierci", zaś szefowi placówki przygotować ciekawy program wydarzeń wokół pamięci o Janie Klemensie i jego żonie Izabeli - Branickich. Wystawę w białostockim Ratuszu można oglądać do końca stycznia.
Starannie wykonane kopie dzieł wielkich mistrzów, takich jak, m.in. "Bociany" Józefa Chełmońskiego czy "Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem" Jana Matejki oglądać można w sali wystawowej Opery i Politechniki Białostockiej.
To okazja, by znaleźć niepowtarzalne prezenty, wzbogacić swoją kolekcję sztuki lub po prostu cieszyć się atmosferą sztuki w wyjątkowej atmosferze. A dodatkowo nasza hojność wesprze szczytny cel charytatywny.
Opowieść o nastolatkach, którzy wyruszają w drogę kradzionym autem - niby zwyczajna przejażdżka, ale okazuje się, że Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki zafundował nam ciekawą podróż ku zrozumieniu siebie i dojrzałości.
Wystawa fotografii Aigarsa Lapsy i koncert szwajcarsko-francuskiej formacji Your Gospel Team rozpoczęły w czwartek (21.11) 39. edycję Jesieni z Bluesem. To najstarszy bluesowy festiwal w Polsce.
21 listopada w Heliosie w Alfie w Białymstoku o 18:30 odbędzie się pokaz filmu "Simona Kossak" z udziałem twórców. Swój udział potwierdzili, m.in. Sandra Drzymalska - odtwórczyni tytułowej roli i Adrian Panek - reżyser filmu.
O nowy obraz wzbogaciła się kolekcja Muzeum Okręgowego w Suwałkach. Do zbiorów dołączył obraz pochodzącego z Suwalszczyzny Mariana Murawskiego.
Jak nastolatkowie wkraczają w wiek męski? Kto im w tym towarzyszy? I dokąd może zaprowadzić droga do dorosłości? Odpowiedź w spektaklu "Tschick" w białostockim Teatrze Dramatycznym, nad którym pracują aktorzy wraz z reżyserem.
W Galerii Arsenał Elektrownia pachnie starym drewnem, bo najnowsza ekspozycja litewskiego artysty Augustasa Serapinasa nawiązuje do drewnianej historii Białegostoku. I do tego jak uznawać własne ludowe dziedzictwo, nie redukując go do stereotypu wiejskiej przeszłości.
Jakie znaczenie ma słowo magia? Na przykład magia Podlasia - to mistyczny świat, lokalne niematerialne dziedzictwo, czy przestrzeń pogańskich spirytystycznych działań i okultyzmu? Takie pytania stawia Michał Chomiuk w swojej książce "Z puszczy i bagien...".
Prowadzący:
Andrzej Bajguz