Wystawa "SCHIZOFREN(JA)" w Centrum im. Zamenhofa w Białymstoku

18.04.2021, 10:22, akt. 10:30

"Na prezentowanych zdjęciach mój Tata staje się przedstawicielem osób odbierających otoczenie inaczej niż większość z nas, bo schizofrenia wpływa znacząco na postrzeganie świata, siebie i innych. Wpływa na jakość życia chorych i ich bliskich". Tak mówi pochodząca z Białegostoku, a mieszkająca teraz w Paryżu Agnieszka Kardasz.


Wystawa "SCHIZOFREN(JA)" w Centrum im. Zamenhofa w Białymstoku, fot. Andrzej Bajguz
Wystawa "SCHIZOFREN(JA)" w Centrum im. Zamenhofa w Białymstoku, fot. Andrzej Bajguz


0:00
0:00
Z artystką Agnieszką Kardasz i jej ojcem Adamem Kardaszem rozmawia Andrzej Bajguz | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

"Na prezentowanych zdjęciach mój Tata staje się przedstawicielem osób odbierających otoczenie inaczej niż większość z nas, bo schizofrenia wpływa znacząco na postrzeganie świata, siebie i innych. Wpływa na jakość życia chorych i ich bliskich". Tak mówi pochodząca z Białegostoku, a mieszkająca teraz w Paryżu Agnieszka Kardasz. Artystka pokazuje swoje fotografie na wystawie “SCHIZOFREN(JA)" w Centrum im. Zamenhofa w Białymstoku. Jaki jest świat chorującej osoby?

Z artystką Agnieszką Kardasz i jej ojcem Adamem Kardaszem rozmawia Andrzej Bajguz  

Na razie wystawa pt. “SCHIZOFREN(JA)" z powodu pandemii nie jest dostępna dla zwiedzających. Niebawem będzie można ją obejrzeć na stronie centrumzamenhofa.pl. Poinformujemy o tym kiedy to już się stanie.

Agnieszka Kardasz (ur. 1997 r.) – z pochodzenia białostoczanka, uzyskała licencjat na Wydziale Dziennikarstwa i Medioznawstwa Uniwersytetu Warszawskiego (specjalność: fotografia prasowa, reklamowa i wydawnicza).  W 2019 roku rozpoczęła naukę w Studium Związku Polskich Artystów Fotografików w Warszawie. Od 2020 roku mieszka w Paryżu, gdzie jest także studentką fotograficznych studiów magisterskich na uczelni Paris College of Art.


"Piosnki i sielanki" Franciszka Karpińskiego zabrzmią w Auli Magna Pałacu Branickich w Białymstoku


Za sprawą tego spektaklu muzycznego przeniesiemy się do XVIII-wiecznego salonu, w którym splatają się sztuka, uczucia i intrygi. W niedzielę (29.06) w Auli Magna Pałacu Branickich w Białymstoku premiera sztuki "Piosnki i Sielanki Franciszka Karpińskiego".



"Białystok w sepii" - wyjątkowy spacer po międzywojennym mieście w Muzeum Pamięci Sybiru


"Białystok w sepii" zapowiadany był jako atrakcja Dni Miasta i nowa wystawa, ale okazało się, że na bazie stałej ekspozycji w Muzeum Pamięci Sybiru zorganizowano wycieczkę śladem ludzi i zdarzeń w danym Białymstoku.



Pracownia Pieśni w Galerii Sleńdzińskich. Finał warsztatów z opowieścią i śpiewem


Tworzy ją grupa kilkunastu kobiet z różnych środowisk, które połączyło wspólne śpiewanie i zainteresowanie tradycją ludową.





Lato w Kinie - wiele emocji i dwie premiery


Naprawdę lubię lato w kinie! Nie chodzi tylko o klimatyzację (choć to miewa znaczenie ;) ale o ten specyficzny miks emocji i dreszczyku oczekiwania.



Nowe murale w Nowogrodzie. Sztuka inspirowana kurpiowską tradycją [zdjęcia]


Pięć podczas pierwszej edycji, dwa przed rokiem i znów pięć teraz - w sumie 12 murali powstało w Nowogrodzie podczas kolejnych odsłon "Festiwalu na wzgórzu nad rzeką", który organizuje Fundacja Adama Chętnika.



Czy można jeszcze naprawdę się zgubić? Rozmowa z podróżnikami i reporterami


Zgubić się gdzieś w lesie czy obcym mieście i zawędrować do miejsca, do którego nie planowaliśmy... Dodatkowo rozładował się nam telefon lub zabrakło internetu? Jakie emocje to wyzwala? Jakie są korzyści ze zgubienia się i czy w ogóle są jeszcze miejsca, w których da się zbłądzić?



Historia opowiedziana dźwiękiem. W Białymstoku uczczono pamięć Wielkiej Synagogi


Jakie dźwięki niegdyś wypełniały białostockie synagogi? Opowiadał o tym w Centrum im. Zamenhofa dyrygent, pedagog i kompozytor Jakub Stefek w ramach obchodów 84. rocznicy spalenia Wielkiej Synagogi w Białymstoku.



Dom poety wypełniły wspomnienia. Urodziny i promocja książki o Janie Leończuku


Choć już bez obecności Jana Leończuka - przyjaciele oraz miłośnicy jego twórczości obchodzili urodziny poety w jego domu w Łubnikach. Pretekstem do spotkania były nie tylko 75. urodziny, ale także obchodzone 24 czerwca imieniny Jana.




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Olga Gordiejew
Dorota Sokołowska



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok