Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | Paweł Łukomski laureatem 17. edycji akcji "Filmowe Podlasie Atakuje!"
Film "Klechdy" zdobył nagrodę publiczności na przeglądzie "Filmowe Podlasie Atakuje!".
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Jego autor Paweł Łukomski dostał symboliczny złoty golf i 1000 zł.
Paweł Łukomski to absolwent prawa na lubelskim UMCS, od zawsze zafascynowany filmem. W 2001 roku powołał do życia kolektyw Studio 35, by tworzyć kino niezależne. Autor wielu kampanii społecznych i klipów. Jego teledysk do piosenki Pawła Domagały "Weź nie pytaj" ma ponad 124 miliony odsłon na YouTubie, a "Klechdy" zdobyły łącznie ponad 30 nagród i 20 nominacji na całym świecie m.in. w Los Angeles, Toronto, Londynie czy Meksyku.
Bohaterem nagrodzonego filmu "Klechdy" jest Juju, imigrant z Afryki, który – próbując przedostać się do Unii Europejskiej – trafia w ręce handlarzy organów, Boboka i Mary. Szczęśliwie udaje mu się uciec z rąk oprawców do pobliskiej wioski. Tam pod swój dach przyjmuje go sympatyczna staruszka, każąca mówić do siebie Kiki. W tym samym czasie Bobok i Mara ruszają śladem Juju…
Najlepszy film widzowie w białostockim kinie Forum wybrali spośród 18 produkcji twórców związanych z regionem. Na konkurs wpłynęło ponad 40 filmów, na duży ekran wybraliśmy najciekawsze. Wśród nich było kilka fabuł, teledyski i dokumenty - mówi Krzysztof Sienkiewicz Z Białostockiego Ośrodka Kultury.
Przegląd "Filmowe Podlasie Atakuje!" w Białostockim Ośrodku Kultury odbył się po raz 17.
To opowieść o Lubie, która chce otrzymać tajemną wiedzę od Babki Nadzi i zostać wiedunnią - szeptuchą. Przeczytamy o tym w powieści podlaskiej pisarki, poetki, dziennikarki i tłumaczki Miry Łukszy pt. "Wiedunnia".
Banan przyklejony szarą taśmą do ściany wykonany przez włoskiego artystę Mauricio Cattelana został sprzedany za 6,2 mln dolarów. O co chodzi ze sztuką nowoczesną?
Tą osobista książką Katarzyna Roman-Rawska zabiera nas w podróż do swojej matczyzny - Gabowych Grądów na Suwalszczyźnie. "Zaśnięcie Anisy. Opowieść o polskich starowierach" to rzecz zarówno o jednej z najmniejszych, mało znanych i tajemniczych mniejszości religijnych w Polsce, a także o rodzinie autorki.
Detale architektoniczne, fragmenty dekoracji ściennych, rysunki kluczy oraz abstrakcyjne elementy - to wszystko znajdziemy na najnowszej ekspozycji w Galerii Sleńdzińskich.
"Klejnot Izabeli" to nowa wystawa w Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim. Opowiada o wpływach rodu Branickich na rozwój miasta i o roli, jaką Bielsk pełnił w XVIII wieku.
Gladiator - kto się nie wzruszył oglądając ten film w 2000 roku? Kto nie chłonął tej pięknie podanej historii o zemście, honorze, miłości i Rzymie?
Ukraińskie artystki - reżyserka Lesia Pasichnyk i scenografka Olena Bordiuk, dzięki wsparciu Fundacji Nie Teatru i programu Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego, przez dwa miesiące pracowały nad spektaklem, który jest zwieńczeniem ich rezydencji teatralnej w Nie Teatrze.
nowa dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury
Starannie wykonane kopie dzieł wielkich mistrzów, takich jak, m.in. "Bociany" Józefa Chełmońskiego czy "Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem" Jana Matejki oglądać można w sali wystawowej Opery i Politechniki Białostockiej.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz