Koncerty, wystawy, spektakle, filmy artystów, reprezentujących różne narodowości i kultury, m.in. Ukrainy, Litwy, Białorusi, Rumunii, Jamajki i Polski oglądać możemy w Białymstoku. Trwa Festiwal Wschód Kultury - Inny Wymiar.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W niedzielę (1.09) finał imprezy i przed nami m.in. premierowe pokazy widowiska tanecznego "Poczekalnia 19" z choreografią białostoczanki Karoliny Garbacik.
Artystka podejmuje w tym przedstawieniu temat "czasu" i subiektywnego jego postrzegania. Skupia uwagę na odliczaniu, na osobniczym postrzeganiu chwili, momentu, oczekiwania. Karolina Garbacik ucieka od tradycyjnego postrzegania sceny w podziale aktor - widz. Spektakl aktywizuje widza.
Nie ma sceny, nie ma widowni, a wszyscy obecni na sali są uczestnikami. Każdy, kto do "Poczekalni 19" wchodzi, jest jednocześnie widzem i performerem. Premierowe pokazy "Poczekalni 19" w niedzielę o 14:00 i 18:00 na scenie Akademii Teatralnej w Białymstoku.
W ramach Festiwalu o 11:00 rozpoczął się spacer edukacyjny po Dojlidach "Znikające miejsca i ludzie". Będzie też przewodnik muzyczny po Białymstoku "Kawałki (z) miasta - Ziemia obiecana" o 16:00 i 19:00 przy ul. Warszawskiej 6.
Na zakończenie Festiwalu wystąpią Twinkle Brothers&Trebunie Tutki i Afro Celt Sound System z Wielkiej Brytanii. Początek koncertu o 20:00w Operze i Filharmonii Podlaskiej.
Ukraińcy na Festiwalu Wschód Kultury
Dwie ciekawe wystawy w ramach festiwalu. W Galerii Arsenał prezentują się: Mykola Ridnyi - jeden z najwybitniejszych współczesnych artystów ukraińskich, to twórca instalacji czy prac wideo. Do tego ukraińska artystka Włada Rałko, która z rozmachem, na wielkoformatowych obrazach opowiada o aktualnej sytuacji politycznej, seksualności i kulturze. I właśnie od jej kobiecych postaci oglądanie wystawy zaczęła też Dorota Sokołowska. Tłumaczyła jej Anna Łazar.
Przez cały wrzesień można oglądać prace artystów z Ukrainy, są specjalne warsztaty dla szkół, przedszkoli i licealistów.
Litewska wystawa na Festiwalu
Już w latach 30. ubiegłego wieku, w czasach Wielkiego Kryzysu w Stanach Zjednoczonych, grupa fotografów dokumentowała widoki, które wkrótce miały odejść do przeszłości. Ciągłe migracje ludzi zmieniały demograficzną mapę Stanów Zjednoczonych: farmy, wsie, miasteczka znikały, ale zatrzymały je kadry fotografów.
Trochę inny, ale podobny w skutkach proces zachodzi dziś na Litwie. Tylko podczas ostatniej dekady ciągła migracja zmniejszyła liczbę mieszkańców Litwy o prawie jedną szóstą. Miasta "wysysają" młodych ludzi i nieuchronnie przychodzi na myśl jedno pytanie: jak długo jeszcze nasze lasy i doliny będą upiększane widokiem gospodarstw i wsi, miejsc, gdzie wciąż obowiązuje zupełnie inne rozumienie czasu i bliskości? Jak długo jeszcze będą istnieć miejsca, gdzie nieoczekiwany gość jest przyjmowany jak bliski krewny, a każdy przechodzień jest witany serdecznym "Dzień dobry"?
Prace litewskiego fotodokumentalisty Tadasa Kazakevičiusa oglądać możemy w foyer Kina Forum w BOK do 22 września. "Wkrótce zniknie" to jedna z wystaw Festiwalu Wschód Kultury Inny wymiar.
Wschód Kultury to projekt kulturalny integrujący środowiska artystyczne miast Polski Wschodniej oraz artystów krajów Partnerstwa Wschodniego (Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Ukrainy), które w tym roku obchodzi swoje 10-lecie. Ideą wspólnego przedsięwzięcia jest odkrywanie tego, co niepowtarzalne w każdej z kultur, wymiana doświadczeń, inspiracja i artystyczny dialog.
21 listopada w Heliosie w Alfie w Białymstoku o 18:30 odbędzie się pokaz filmu "Simona Kossak" z udziałem twórców. Swój udział potwierdzili, m.in. Sandra Drzymalska - odtwórczyni tytułowej roli i Adrian Panek - reżyser filmu.
O nowy obraz wzbogaciła się kolekcja Muzeum Okręgowego w Suwałkach. Do zbiorów dołączył obraz pochodzącego z Suwalszczyzny Mariana Murawskiego.
Jak nastolatkowie wkraczają w wiek męski? Kto im w tym towarzyszy? I dokąd może zaprowadzić droga do dorosłości? Odpowiedź w spektaklu "Tschick" w białostockim Teatrze Dramatycznym, nad którym pracują aktorzy wraz z reżyserem.
W Galerii Arsenał Elektrownia pachnie starym drewnem, bo najnowsza ekspozycja litewskiego artysty Augustasa Serapinasa nawiązuje do drewnianej historii Białegostoku. I do tego jak uznawać własne ludowe dziedzictwo, nie redukując go do stereotypu wiejskiej przeszłości.
Jakie znaczenie ma słowo magia? Na przykład magia Podlasia - to mistyczny świat, lokalne niematerialne dziedzictwo, czy przestrzeń pogańskich spirytystycznych działań i okultyzmu? Takie pytania stawia Michał Chomiuk w swojej książce "Z puszczy i bagien...".
Widzowie żywo reagowali na to co działo się na scenie - był śmiech, było wzruszenie w finałowej scenie i były głośne odpowiedzi na zadawane przez aktorów pytania. Tak było podczas spektaklu "Marvin" w Białostockim Teatrze Lalek.
Przez ostatnie kilka miesięcy przechodziłem serialowy kryzys. Co rusz zmieniałem platformy streamingowe, by znaleźć coś, co totalnie mnie zafascynuje i zmusi do obejrzenia serialu w jeden dzień (bo takie maratony czasami mi się zdarzały). Dlatego z ulgą obejrzałem pierwszy odcinek serialu "Sprostowanie" (w oryginalne: "Disclaimer"), wiedząc od razu, że będzie...
"Tańczyć Konrada" tak Teatr Wierszalin nazywa pokazy teatralne, wystawy, koncerty, prelekcje i spotkania artystów z publicznością. Rok temu projekt prezentowano w Japonii - tym razem rusza do Wilna.
Tu przyjeżdżała cała śmietanka towarzyska ówczesnej XVIII-wiecznej Rzeczypospolitej. Król August III z małżonką, król August Poniatowski już po śmierci Jan Klemensa, bo wtedy chętniej odwiedzał swoją siostrę - Izabellę z Poniatowskich Branicką. Mowa o choroskiej siedzibie, czyli obecnym Muzeum Wnętrz Pałacowych wraz z budynkami.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz