Radio Białystok | Muzyczne | !pod powierzchnią! | Najlepsi podlascy wykonawcy 2022 i druga część podsumowania lokalnej sceny muzycznej
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Oto najlepsi podlascy wykonawcy 2022 według lokalnych muzyków/dziennikarzy/szefów festiwali/klubów.
Szeptucha, Karolina Cicha i SWADA Music oraz Jarmo.music
Wysoko w zestawieniu pojawiali się też:
Lukasyno i Feral Atom oraz Dots, Tappahall, La Venders, Faustyna Maciejczuk, YUOS, Alicja Grabowska, Gęsia Skórka Blues Band oraz postsuwalska triada: Panilas, SWIERNALIS i Żurkowski.
Wielkie gratulacje :)
Moje osobiste wyróżnienie dla artystów, którzy dostarczyli mi swoim koncept-albumem chyba najwięcej dreszczy w minionym roku. To MARMØ (Franek Jackowski) i Mutanaum (Michał Gieniusz), którzy zadebiutowali w duecie pod koniec 2022 roku z prapremierą !pod powierzchnią!
Ta muzyka jest na wskroś religijna (z samplowanymi prawosławnymi chórami, bałkańskim „Ederlezi”), z androgenicznymi, anielskimi, zjawiskowymi wokalizami MUTANAUM, będącymi z innej bajki, innego świata, może zaświatów oraz z multiplikowanymi głosami Franka, a do tego z jego przestrzenną, nieraz niepokojącą elektroniką, w tym tanecznymi nurtami jungle czy breakbeat. Przy czym całość jest tak sugestywnie przetransponowana, że słyszymy, ale nie wiemy co słyszmy, choć wydaje się znajome. To jak gra na naszym DNA... w kosmicznym wymiarze :)
Marmo i MUTANAUM to spotkanie 2 niesamowicie kreatywnych postaci.
Przypominam też, że w piątek (3.02) będzie #Dzieńpodlaskiejmuzyki. W Polskim Radiu Białystok, ale też Radiu Akadera i Radiu Racja usłyszymy wiele utworów twórców z naszego regionu, zwłaszcza - w tym roku - debiutantów. Zachęcamy też do udostępniania podlaskich piosenek w mediach społecznościowych :)
Metodologia:
Przedstawiciele lokalnej sceny muzycznej: artyści, dziennikarze, szefowie festiwali, klubów muzycznych (ok. 60 osób), wskazali, na moją prośbę, 5 najlepszych ich zdaniem wykonawców podlaskich 2022 (1-najlepszy=5 punktów, 2=4 punkty itd.) Suma punktów wyłoniła zwycięzców.
Słuchamy przedpremierowo płyty VBS-a "Electrokolor", znowu z rapem egzystencjalnym, wciąż o problemach. Rozmawiamy też o 18. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych "Żubroffka" - co oznacza wkroczenie w pełnoletniość na skraju podlaskiego świata?
Piosenki o historiach, które wydarzyły się w taksówkach, o taksówkarzach, świecie widzianym z okna ich aut. O swoich doświadczeniach opowiadają białostoccy taksówkarze: Jerzy Krupicki, Mariusz Sztok, Piotr Świergalski (również kiedyś radiowiec, a dziś działacz w Stowarzyszeniu Miłośników Starej Motoryzacji i Techniki "Moto Retro") i Krzysztof Kiziewicz, który...
Jak to się dzieje, że w czasie krótkiego kursu taksówką jesteśmy w stanie powiedzieć kierowcy więcej niż komuś bliskiemu? Co powoduje, że czasem też taksówkarz się otwiera? A kiedy milczymy? O czym? Jakie historie o mieście, zwłaszcza nocnym, ale i Polsce usłyszał od taksówkarzy Łona (i producentka wykonawcza Zuza Głowacka)?
Jak dźwiękami, muzyką i nagraniami terenowymi opowiedzieć o konkretnej przestrzeni? Próbuje to robić od lat Pracownia Muzyki Miejsca Fundacji Pogranicze w Sejnach.
Mieć czy być? Kto zadaje dziś takie pytania? Oprócz Artura Rojka zaczytanego niegdyś w Erichu Frommie? Zespół Muzyka Końca Lata wciąż pyta, aktualizując co chwila młodzieńcze ideały. Jak je zachować po 40-tce? Jeśli "być", to co się z tym wiąże w 3. dekadzie XXI wieku?
Pamiętacie chłopaka z gitarą, który śpiewa proste, sugestywne historie o relacyjach i żivocie, a przy tym "mówi nawiasem i niewyraźnie"? Janek Smakołyk zamroził się, jak na razie, z solową twórczością, ale reinkarnuje się w duetach.
Jak brzmią Kurpie Zielone elektronicznie? A jak nowe kompozycje Miss God m.in. z tekstem Goethe'go?
Prowadzący:
Andrzej Bajguz