Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Wchodzi w życie nowelizacja ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe - w prawo własności tych gruntów. W nowelizacji zaproponowano, aby dla nowych inwestycji, podejmowanych m.in. przez spółdzielnie mieszkaniowe "przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności gruntu nastąpiło z chwilą przeniesienia praw do lokali na rzecz mieszkańców budynku, którzy zaspokajają potrzeby mieszkaniowe w tych lokalach".
Właścicielami staną się "użytkownicy wieczyści gruntów zabudowanych budynkami jednorodzinnymi i wielorodzinnymi, a zatem nie tylko osoby fizyczne będące właścicielami domów jednorodzinnych i lokali w domach wielorodzinnych, ale również – niejako przy okazji – podmioty takie jak spółdzielnie mieszkaniowe, spółki Skarbu Państwa, przedsiębiorcy".
Ustawa dotyczy gruntów zabudowanych wyłącznie jednorodzinnymi lub wielorodzinnymi budynkami mieszkalnymi, w których co najmniej połowę liczby lokali stanowią mieszkania. Przekształcenie, zgodnie z ustawą, musi być odpłatne. Odpłatność za przekształcenie na gruntach Skarbu Państwa i jednostek samorządu terytorialnego to 20 opłat rocznych. Przy wniesieniu jednorazowej opłaty za przekształcenie gruntu stanowiącego własność Skarbu Państwa przewidziano bonifikatę (od 10 do 60 proc. w zależności od momentu wniesienia tej opłaty). Szacuje się, że w takiej sytuacji jest to ok. 500 tys. właścicieli nieruchomości.
Kolejnych ok. 2 mln właścicieli mieszkań i domów ma umowy użytkowania ustanowione na gruntach samorządowych, a w tym przypadku to samorząd decyduje o wysokości bonifikaty.
Gość Doroty Niebrzydowskiej:
- Hanna Stankiewicz - dyrektor departamentu skarbu Urzędu Miejskiego w Białymstoku
Kto może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. Na jakich zasadach?
Jak uniknąć pułapek podczas zakupów? Czy możemy wycofać się z transakcji, kiedy kupimy drogie przedmioty na prezentacjach? Czym się różni gwarancja od rękojmi?
W Białymstoku działa punkt przyjęć interesantów Rzecznika Praw Obywatelskich. Otwarty jest zawsze w pierwszy czwartek miesiąca (z uwagi na majówkę, w maju będzie to drugi czwartek miesiąca) i za każdym razem zgłaszają się tłumy.
Czy sztuczna inteligencja zaczyna bez naszej zgody budować nasz świat, czy mamy już jakieś prawne ramy, które trzymają ją w ryzach?
W audycji Masz Prawo rozmawiamy o tym, czy umowa o pracę zawsze jest najlepszą formą zatrudnia.
Kto i jak może skorzystać z ulgi prorodzinnej w rozliczeniu PIT? Między innymi o tym w audycji "Masz Prawo".
Mówi się o nich, że są oczami i uszami sądu. To kuratorzy sądowi. Na czym właściwie polega ich praca, czy każdy z nas może mieć z nimi styczność, z jakimi sprawami można się do nich zwrócić?
Sankcja darmowego kredytu jest pojęciem, które elektryzuje posiadaczy kredytów konsumpcyjnych. W tej audycji Masz Prawo spojrzymy na tę instytucję z punku widzenia prawa i zmian, jakie w nim zaszły.
Rozpoczął się okres rozliczeń PIT za ubiegły rok. Jak co roku to czas wzmożonej kampanii informacyjnej, dotyczącej najważniejszych zasad podatkowych, prowadzonej przez podlaską KAS.
Prowadzący:
Wojciech Kujałowicz