Radio Białystok | Mniejszości | Głos polskich Litwinów | Wydarzenia kulturalne na 2025 r. już zaplanowane - 10.09.2024
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Już jest kalendarz imprez kulturalnych na 2025 r. mówi dyrektor DKL w Puńsku Asta Pieczulis. Jak co roku znalazło się w nim przeszło 50 najważniejszych wydarzeń wśród których każdy, czy to duży czy to mały znajdzie dla siebie coś ciekawego.
Wydawnictwo zawierające nazwiska wielu kolporterów książek z okresu zakazu druku czcionką łacińską w Litwie, przed kilku laty, sporządził wraz ze współpracownikami Benjaminas Kaluškevičius. W książce znalazły się również nazwiska z regionu Puńska i Sejn.
Zaprasza Robert Słowik
Wspólnota Litwinów w Polsce wybrała nowe władze. Jakie ważne zagadnienia należy kontynuować, a co nowego wynika dla polskich Litwinów – opowiadają była szefowa Jolanta Malinowska- Wiaktor oraz nowo wybrana Irena Gasperowaicz.
Dlaczego młody, karierę robiący w Niemczech lekarz wrócił do Sejn. Jakie ma priorytety w życiu – wyjaśnia Justyn Bludzis.
...
Otwarte granice i swoboda podróżowania oraz możliwości zamieszkania w prawie każdym zakątku świata budzą obawy czy dla współczesnego młodego człowieka rodzimy kraj jest potrzebny. Zdaniem dr. Darius Kuolys to ludzie władzy powinni łożyć wszelkich starań by młodzi ludzi na emigracji nie utracili więzi z ojczyzną.
17 listopada odbyło się sprawozdawczo-wyborcze posiedzenie Wspólnoty Litwinów w Polsce
Fotografie ważnych dokumentów o tworzeniu parafii znajdziemy w Muzeum Juozasa Vainy w Puńsku. Jakie inne eksponaty są zgromadzone przez kilkadziesiąt lat – opowiada przewodniczka Julianna Racis.
Ponad dwie dekady uczę w Szkole Muzycznej w Puńsku. Absolwenci tej szkoły grają w prestiżowych orkiestrach w Polsce, a najwięcej na Litwie – zapewnia nauczyciel muzyki...
Ubywa mieszkańców wsi Widugiery. Jest dużo kawalerów, a panien brak. Czy to tylko wina demografii, czy stylu życia – zastanawia się sołtys wsi - Helena Wajlanis.
Jonas Basanavicius był ważną postacią formującą litewską tożsamość na początku XX wieku. Kto był przykładem do naśladowania i jakie to miało znaczenie dla narodu – opowiada historyk z Wilna -...
Jak wyglądają codzienne obowiązki w Konsulacie Republiki Litewskiej w Sejnach? Jak zmieniały się zadania Konsulatu od dnia jego otwarcia przed 30 laty? Na te pytania odpowie nam dziś ambasador Genadijus Mackelis.
30 lat to dla placówki dyplomatycznej niezbyt długi okres, jednak Konsulat Republiki Litewskiej w Sejnach przez te lata potwierdził potrzebę swego istnienia oraz dokonał wielu pożytecznych działań - zauważył obecny szef Konsulatu ambasador Genadijus Mackelis. Jego opinię potwierdzili goście jubileuszowego spotkania, m.in. ambasador Marijus Gudynas, ambasador Valdemaras Sarapinas,...
Stanowisko Przewodniczącej Rady Gminy Puńsk piastuję kolejną kadencję. Moje wieloletnie doświadczenie wyniesione z pracy nauczyciela bardzo mi pomaga w pełnieniu tej funkcji. Również osoby, które pracują na rzecz gminy są bardzo pomocne – zapewnia Helena Wajlanis.
Jesień nie kojarzy się tylko ze słotą i mrokiem, ale też ze zbiorem warzyw, owoców. W młodości...
Środowiskowy Dom samopomocy dla osób z niepełnosprawnością psychiczną i intelektualną ma ogromne znaczenie dla lokalnej społeczności – zapewnia wicestarosta Antoni Baudzis.
Czy polscy Litwini mieli wpływ na kształt Litwy z 1918 roku i czy inne okoliczności sprawiły, że mamy niepodległość – rozważa historyk Rimantas Miknys.
Zaprasza Zyta Wasiluk.
Prowadzący:
Ruta Burdyn