Głos polskich Litwinów, to audycja zawierająca treści kulturalne, społeczne i historyczne. Ma na celu głębsze poznawanie miejsc i ludzi zamieszkujących tereny północno-wschodniej Polski oraz Litwy. Relacje z ważnych dla mniejszości litewskiej uroczystości i świąt. Muzyka ludowa i estradowa. Analiza zachowanych elementów gwary litewskiej i nazewnictwa. Informacje o życiu litewskiej diaspory mieszkającej w innych krajach świata. Reportaże o ludziach i zjawiskach społecznych. Wywiady z prezydentami, premierami, historykami, językoznawcami i innymi ciekawymi osobami. Audycje pełnią rolę filaru podtrzymującego tożsamość narodową polskich Litwinów.
Gmina Puńsk nie ma żadnych schronów i dlatego mamy nadzieję, że znajda się pieniądze na dostosowanie niektórych miejsc pod nie – wyjaśnia wójt Witold Liszkowski
„Vilniaus Golgota”, to przepastne tomy zebranych dokumentów archiwalnych, gdzie można wyczytać wiele ciekawych informacji o naszej przeszłości – opowiada Janina Maciukanis.
Post, to...
Wydawnictwo Ausra rozdaje książki, albumy, a nawet stare podręczniki. Dlaczego zorganizowano taką akcję w Puńsku - opowiada redaktorka wydawnictwa Nijola Birgiel oraz czytelnik.
Komisja wspólna Światowej Wspólnoty Litwinów i Litewskiego Sejmu ma wiele zagadnień do rozwiązania i dlatego cały tydzień obraduje w Wilnie – opowiada przedstawiciel Wspólnoty Litwinów w...
Pierwszy dzień wiosny jest dobrą okazją na aktywność uczniów i pokazanie swoich talentów. Jakie pomysły mają dzieci ze szkoły podstawowej w Puńsku – wyjaśnia dyrektor JanW.
W latach trzydziestych dwudziestego wieku w Puńsku i Zegarach istniały czytelnie, w których było niewiele książek, ale i na to władza nie chciała pozwolić. Były szykany, pozorne...
Polsko - litewska grupa parlamentarna pod kierownictwem Roberta Puchovič spotkała się z przedstawicielami litewskiej mniejszości narodowej regionu Sejny- Puńsk- Suwałki - relacjonuje szef Konsulatu Republiki Litewskiej w Sejnach Genadijus Mackelis.
Dzień upamiętniający księgarzy przenoszących nielegalnie książki i prasę litewską w czasach carskich, gdy istniał zakaz druku, ale też i w dwudziestoleciu międzywojennym – opowiada bibliotekarka, pisarka Janina Maciukanis.
Lubię wspierać młodzież, która ma pasje i zamiłowanie. Sport jest bardzo wymagający i zazwyczaj młodzież trenując i grając z...
Można wesprzeć klub niepełnosprawnych przekazując 1,5% podatku. Na jakie cele organizacja pomagająca innym wydaje zebrane środki – wyjaśnia kierowniczka klubu „Viltele” w Puńsku Wida Stankiewicz.
W publikacji „Vilniaus Golgota” można znaleźć wiele fragmentów o okresie międzywojennym w naszym regionie. Jakie działania podejmowano, żeby zasymilować...
11 Marca - to Dzień Odbudowy Niepodległego Państwa Litewskiego. Wolności oraz pokoju na świecie z tej okazji życzy konsul Republiki Litewskiej w Sejnach Genadijus Mackelis.
To także święto LO im. 11 Marca w Puńsku. Społeczność tej szkoły jak co roku przygotowała uroczysty koncert.
Od 16 lutego do 11 marca trwają Dni Języka Litewskiego.
Języki regionalne i mniejszości narodowych chroni Karta praw językowych. Jakie są możliwości ochrony języka mniejszości – wyjaśnia Algirdas Vaicekauskas.
Młodzież lubi grać na instrumentach dawnych i występować na konkursach – uczeń Krystian i nauczyciel Arnoldas Beinoras.
Zaprasza Zyta Wasiluk.
Starajmy się dbać o naszych sprzymierzeńców w ochronie przyrody, zwłaszcza o pszczoły. Szkolmy się w nas interesujących dziedzinach, a wiedzę użyjmy do polepszenia bytu – opowiada pszczelarz Piotr Witkowski.
Mam ponad dziewięćdziesiąt lat i wciąż robię na drutach kapcie i skarpety. W taki sposób spędzam czas i się nie nudzę, a dodatkową motywacją jest, gdy...
WTOREK 18:30 - 18:45
CZWARTEK 18:30 - 18:45
NIEDZIELA 7:30 - 8:00
litewski@radio.bialystok.pl
Prowadzący:
Ruta Burdyn