Radio Białystok | Koronawirus | W 19 powiatach zaczęły obowiązywać zaostrzone zasady bezpieczeństwa sanitarnego w związku z koronawirusem
Od soboty (8.08) w kilkunastu powiatach z największym wzrostem zakażeń koronawirusem obowiązują dodatkowe ograniczenia. W piątek wieczorem (7.08) w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.
Zakłada ono m.in. wyodrębnienie dwóch stref: czerwonej i żółtej. Na ich obszarach będą obowiązywały, poza ograniczeniami przewidzianymi dla całości terytorium Polski, dalej idące zakazy i nakazy oraz większe ograniczenia niż na pozostałym obszarze.
⚠️ Mapa powiatów według kategorii obostrzeń COVID-19. #koronawirus
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) August 6, 2020
Lista obostrzeń ???? https://t.co/VAAALIZ0zt
Komunikat ???? https://t.co/7rYMI4owtP
pic.twitter.com/YnFgJ7Mg2l
Strefa czerwona obejmie w woj. śląskim powiaty i miasta na prawach powiatu: pszczyński, rybnicki, wodzisławski oraz Rudę Śląską i Rybnik, w woj. wielkopolskim – ostrzeszowski, w woj. małopolskim – nowosądecki i Nowy Sącz oraz w woj. łódzkim powiat wieluński.
Stefa żółta obejmie w woj. śląskim powiaty i miasta na prawach powiatu: cieszyński oraz Jastrzębie-Zdrój i Żory, w woj. podkarpackim – jarosławski, przemyski i Przemyśl, w woj. wielkopolskim – powiat kępiński, w woj. małopolskim – oświęcimski, w woj. świętokrzyskim – pińczowski, a w woj. łódzkim powiat wieruszowski.
Ministerstwo podzieliło powiaty na "zielone", "żółte" i "czerwone"
W strefie czerwonej obowiązywać będzie m.in. zakaz organizowania kongresów i targów oraz działania sanatoriów, wesołych miasteczek i parków rozrywki. W siłowniach określono limit osób – jedna na 10 mkw. W kinach będzie mogło być 25 proc. publiczności. W kościołach lub innych obiektach kultu dopuszczalne będzie 50 proc. obłożenia budynku, na zewnątrz limit wyniesie 150 osób. Liczba osób biorących udział uroczystościach rodzinnych i w weselach została ograniczona do 50, z wyłączeniem obsługi. Wszędzie w przestrzeni publicznej konieczne będzie zakrywania nosa i ust.
W strefie żółtej będzie obowiązywał m.in. limit jednej osoby na 4 mkw. w przypadku imprez takich, jak: targi, wystawy, kongresy czy konferencje. W siłowniach będzie obowiązywał limit osób – jedna na 7 mkw. W kinach będzie mogło być 25 proc. publiczności. Liczba osób biorących udział w imprezach rodzinnych, nie będzie mogła przekroczyć 100 osób, z wyłączeniem obsługi.
Regulacja przewiduje w całym kraju obowiązek zakrywania nosa i ust, przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego m.in. w środkach publicznego transportu zbiorowego, w obiektach handlowych oraz w miejscach ogólnodostępnych – chybachyba że będzie zachowana odległość 1,5 m. W rozporządzeniu zapisano, że z zakrywania nosa i ust można być zwolnionym z powodu całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej (w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim) oraz trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa.
Mapa będzie aktualizowana
Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński podkreślił, że mapa obostrzeń ma być aktualizowana dwa razy w tygodniu. "Opieramy się o wskaźnik przyrostu nowych przypadków na 10 tysięcy mieszkańców danego powiatu" - mówił wiceszef resortu. "Powiaty, w których ten wskaźnik przekroczy liczbę 12 w ciągu 14 dni, będziemy oznaczać kolorem czerwonym. Powiaty w przedziale od 6 do 12 będą oznaczane kolorem żółtym".
Mapę powiatów, w których obowiązują dodatkowe ograniczenia znajdziemy na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia. Władze resortu zapowiadają, że od tej pory dodatkowe działania związane z koronawirusem będą wprowadzane miejscowo - w skali powiatów - a nie jak dotychczas na terenie całego kraju.