Radio Białystok | Koronawirus | W Pekinie ponownie ograniczenia w restauracjach
Władze chińskiej stolicy ponownie wprowadzają w restauracjach ograniczenia mające pomóc w walce z pandemią. W Pekinie na największym targu żywności wykryto ognisko koronawirusa. Do tej pory patogen stwierdzono u ponad 50 osób.
Stołeczne władze ponownie zarządziły restrykcyjne kontrole stanu zdrowia osób odwiedzających restauracje - zbieranie danych osobowych, adresów zamieszkania i numerów telefonu oraz obowiązkowy pomiar temperatury ciała.
Od soboty (13.06) w Pekinie wejście do restauracji możliwe jest wyłącznie po zaprezentowaniu tzw. kodu stanu zdrowia. Zielony upoważnia do korzystania z miejsc publicznych. Kody zdrowia tworzone są poprzez specjalne aplikacje w telefonach, zbierające m.in. automatycznie informacje o lokalizacji właściciela aparatu. Na tej podstawie głównie określa się, czy dana osoba znajdowała się na zagrożonym terenie i czy potencjalnie może być zakażona.
Chińskie media informują, że na targu żywności Xinfadi w Pekinie koronawirusa wykryto m.in. na desce wykorzystywanej podczas inspekcji sanitarnej partii łososia. Importowany łosoś od dziś jest niedostępny w pekińskich restauracjach. Media informują też o dużym spadku liczby klientów restauracji serwujących ryby i owoce morza.
Według danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa z Baltimore liczba osób zakażonych na całym świecie wyniosła 7 409 132. Najwięcej infekcji jest w USA - 2 000 600. Zmarło łącznie 417 514 osób, w tym w USA - 113 038.
Od aplikacji mobilnych po psy - roboty pilnujące ludzi w parku - świat wykorzystuje nowoczesną technologię do walki z pandemią COVID19. Takie systemy mogą być pomocne, ale pojawiają się obawy, że mogą zostać w przyszłości wykorzystane w mniej wzniosłych celach.
Sześciu chińskich piłkarzy z reprezentacji U-19 zostało na pół roku zawieszonych za złamanie procedur antywirusowych związanych z pandemią koronawirusa - ujawniła agencja Xinhua.
Pandemia zmusiła wiele krajów do wprowadzenia izolacji społecznej. Niezamierzonym skutkiem tych działań jest też mniejsze zanieczyszczenie powietrza i związany z tym spadek liczby zgonów - dowidzi dr hab. Tadeusz Zielonka z WUM.