Radio Białystok | Koronawirus | MEN przygotował wytyczne dla organizatorów letniego wypoczynku dzieci i młodzieży
Organizacja wakacyjnych kolonii czy obozów będzie możliwa przy uwzględnieniu określonych ograniczeń sanitarnych.
Mniej zgłoszeń
Minister edukacji Dariusz Piontkowski zapewnił, że władze dbają o to, by wakacyjne wyjazdy dzieci i młodzieży były bezpieczne. W tym roku, ze względu na epidemię, oprócz sprawdzenia ośrodków wypoczynkowych przez kuratorów i sanepid, przygotowano też zestaw wytycznych dla rodziców i organizatorów - poinformował na konferencji prasowej minister.
Jak podkreślił, rodzice powinni bacznie obserwować swoje dzieci przed wyjazdem i nie wysyłać ich na wycieczkę, jeśli mają objawy choroby. Rodzice muszą też zostawić do siebie dane kontaktowe, by w razie zachorowania jak najszybciej odebrać dziecko.
Do tej pory do bazy zorganizowanego wypoczynku letniego dla dzieci i młodzieży wpłynęło ponad tysiąc zgłoszeń - poinformował minister edukacji. Jak podkreślił, jest to zdecydowanie mniej niż w latach poprzednich.
Minister przypomniał, że organizator powinien zgłosić wypoczynek krajowy na 21 dni przed planowanym wyjazdem, w przypadku półkolonii lub wypoczynku zagranicznego termin wynosi 14 dni. Jak podał, z do tej pory zgłoszonych kolonii i obozów będzie mogło skorzystać niespełna 25 tys. dzieci, podczas gdy w zeszłym roku resort wiedział o wypoczynku zorganizowanym dla ponad miliona 200 tys. dzieci.
Pomoc WOT
Wojska Obrony Terytorialnej pomogą organizatorom wakacyjnego wypoczynku dzieci i młodzieży - doradzą, jak zrobić to bezpiecznie, odkażą pomieszczenia i pojazdy przewożące dzieci; w razie potrzeby pobiorą wymazy - zapowiedział szef MON Mariusz Błaszczak.
Zadania WOT mają polegać na szkoleniach dla pracowników oraz personelu podmiotów organizujących wypoczynek dzieci i młodzieży na temat zasad bezpieczeństwa i przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się koronawirusa. WOT ma też udzielać pomocy medycznej i wypełniać zadania sanitarno-higieniczne oraz przeciwepidemiczne na rzecz podopiecznych, pracowników i personelu ośrodków. W razie konieczności żołnierze mają zapewnić niezbędne wsparcie logistyczne oraz psychologiczne.
Wytyczne dla organizatorów
Przygotowane wytyczne zawierają wymagania i procedury dotyczące przygotowania wypoczynku, w tym organizacji wyżywienia uczestników, bazy noclegowej czy wyposażenia w środki ochrony osobistej, itp. Opisana została również procedura postępowania w sytuacji podejrzenia zakażeniem koronawirusem wśród uczestników, kadry i innych pracowników wypoczynku. W wytycznych znalazły się też zalecenia dla rodziców, którzy zdecydują się wysłać swoje dziecko na kolonie czy obóz letni.
Wypoczynek może być zorganizowany tylko w obiektach, bazach i miejscach spełniających warunki bezpieczeństwa. Obiekty powinny być przeznaczone dla wypoczynku dzieci i młodzieży. W trakcie trwania wypoczynku należy ograniczyć odwiedziny ze strony osób z zewnątrz.
W jednym pokoju czy namiocie powinni być zakwaterowani uczestnicy z tej samej grupy, w której prowadzi się zajęcia. Liczba osób zakwaterowanych w jednym pokoju nie może przekraczać 4 osób przy zachowaniu powierzchni 4 m2 na 1 osobę. Minimalna przestrzeń przy prowadzeniu zajęć w pomieszczeniu nie może być mniejsza niż 4 m2 na 1 osobę.
Pomiędzy turnusami obiekt powinien być poddany dodatkowemu sprzątaniu i dezynfekcji powierzchni dotykowych - poręczy, klamek, blatów, włączników itp. Organizator wypoczynku zobowiązany jest do zapewnienia środków higieny osobistej, środków ochrony osobistej dla personelu oraz uczestników, jeśli nie zrobili tego rodzice.
Bezpieczny wypoczynek
Podczas jedzenia powinien być zachowany dystans pomiędzy uczestnikami. Jeżeli jest to możliwe, przy stoliku powinni siedzieć uczestnicy z tej samej grupy wychowawczej. Rekomendowane jest zmianowe wydawanie posiłków, a po każdej grupie należy dokładnie wyczyścić blaty stołów i poręcze krzeseł.
Organizator jest zobowiązany do opracowania szczegółowego regulaminu uczestnictwa w wypoczynku i przeszkolenia zatrudnionej kadry. Ma również obowiązek zapewnić stałą obecność pielęgniarki lub możliwość szybkiej konsultacji z pielęgniarką, ratownikiem medycznym czy lekarzem.
Z pomieszczenia do prowadzenia zajęć należy usunąć przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie zdezynfekować czy wyczyścić. Organizacja zajęć musi być zaplanowana w taki sposób, aby unikać bezpośredniego kontaktowania się poszczególnych grup podczas pobytu.
Przebywanie na ogólnodostępnych plażach i kąpieliskach powinno być zorganizowane tak, aby ograniczyć bezpośredni kontakt z osobami trzecimi, przez wyznaczenie przestrzeni dla konkretnej grupy.
Organizator zobowiązany jest również do ustalenia szybkiego sposobu komunikacji z rodzicami np. w przypadku sytuacji podejrzenia zakażenia lub wystąpienia jakichkolwiek komplikacji podczas pobytu na wypoczynku.
Pełną listę wytycznych dla rodziców i organizatorów można znaleźć na stronie internetowej resortu edukacji men.gov.pl.