Radio Białystok | Koronawirus | Posłowie KO chcą zwołania komisji edukacji ws. koronawirusa
Posłowie Koalicji Obywatelskiej złożyli wniosek o zwołania nadzwyczajnego posiedzenia sejmowej komisji edukacji, nauki i młodzieży.
Posłanka Krystyna Szumilas powiedziała, że celem jest uzyskanie informacji na temat bezpieczeństwa dzieci w przedszkolach i żłobkach, a także uczniów w czasie epidemii. Posłanka podkreśliła, że przygotowanie szkół do zajęć opiekuńczych i egzaminów powinno zacząć się jak najszybciej.
Pytania do ministra Dariusza Piątkowskiego mają dotyczyć między innymi dodatkowych środków dla samorządów na przygotowanie szkół i zajęcia opiekuńcze w czasach pandemii.
Posłowie Koalicji Obywatelskiej domagają się też przeprowadzenia u nauczycieli i opiekunów testów na obecność wirusa, szczególnie na Śląsku. Oczekują ponadto informacji na temat dzieci, które nie zgłosiły się na zdalne zajęcia szkolne i nie brały w nich udziału.
Nauka w klasach 1-3 ma zostać wznowiona od 7 czerwca.
Ostatnie posiedzenie sejmowej komisji edukacji miało miejsce 4 marca.
Dworczyk: pytania ws. testów należy kierować do szefa GIS
Pytanie o to, czy konieczne są obowiązkowe testy na koronawirusa dla pracowników żłobków powinno zostać skierowane do głównego inspektora sanitarnego Jarosława Pinkasa i ekspertów, a nie do polityków - powiedział w środę szef KPRM Michał Dworczyk.
O konieczności finansowania przez budżet testów mówią samorządowcy, w tym prezydenci miast. Z apelem do premiera Mateusza Morawieckiego, żeby każdy samorząd dostał pieniądze z budżetu centralnego na przebadanie w kierunku koronawirusa pracowników żłobków, przedszkoli i szkół - zwrócił się we wtorek (19.05) poseł Lewicy Tomasz Trela. Także łódzki magistrat niedawno zgłosił się z prośbą - do wojewody - o sfinansowanie testów na koronawirusa u pracowników miejskich przedszkoli i żłobków; podobne działania podjęły władze Sopotu.
Przeprowadzone w Łodzi badania na obecność koronawirusa wśród pracowników miejskich przedszkoli i żłobków wykazały podejrzenie zakażeniem u 456 osób; w związku z tym w poniedziałek (18.05) otwarto tylko jeden żłobek i 31 przedszkoli. O tym, że decyzja dot. przebadania personelu przedszkoli i żłobków była właściwa, mówiła w poniedziałek (18.05) prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.
O testy dla pracowników żłobków spytano w środę w Programie Trzecim Polskiego Radia Michała Dworczyka; dopytywano, czy takie badania może sfinansować NFZ.
- Prezydenci miast przede wszystkim włączyli się w kampanię wyborczą, co niewiele ma wspólnego z funkcjonowaniem na forum samorządu, tylko z typową, ogólnopolską akcją polityczną, w ramach wsparcia pana prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Mówię o szerszym działaniu - powiedział Dworczyk.
Podkreślił, że pytanie o to, czy konieczne są obowiązkowe testy dla pracowników żłobków i w jakim stopniu - powinno zostać skierowane do głównego inspektora sanitarnego Jarosława Pinkasa i ekspertów, a nie do polityków.
Dworczyka spytano także o tzw. czwarty etap odmrażania gospodarki. Dopytywano, czy prawdą jest, że będzie on wprowadzany "podetapami". "Być może będą pewne niuanse, czy zróżnicowania wprowadzone do czwartego etapu, ale takie decyzje nie zapadły" - zaznaczył szef KPRM.
Czwarty etap przewiduje m.in. otwarcie salonów masażu i solariów, a także umożliwienie działalności siłowni i klubów fitness; otwarte miały by zostać też teatry i kina, ale w nowym reżimie sanitarnym.