Radio Białystok | Koronawirus | Sejm przyjął ustawę ws. wyborów prezydenckich
Przepisy między innymi wprowadzają dwie formy głosowania - tradycyjną w lokalach wyborczych, a także korespondencyjną dla chętnych. Ustawa trafi teraz do Senatu.
Ustawa pozwala na udział nowych kandydatów
Sejm wraz z poprawkami przyjął ustawę w sprawie organizacji tegorocznych wyborów prezydenckich.
Zgodnie z ustawą wyborca będzie miał możliwość głosowania korespondencyjnego, jeśli w odpowiednim czasie zgłosi taką chęć do właściwego urzędu lub konsula. Może to zrobić do 12 dnia przed wyborami. Krótszy termin na zgłoszenie mają osoby poddane kwarantannie lub izolacji - do 2 dnia. Zgłoszenie będzie można dokonać ustnie, pisemnie lub w formie elektronicznej.
Przepisy regulują też kwestię startu dotychczasowych kandydatów. Po ponownym zgłoszeniu zostaną uznani za zarejestrowanych w wyborach w kolejnym terminie. Ustawa pozwala również na udział nowych kandydatów.
Wybory zorganizuje i przeprowadzi Państwowa Komisja Wyborcza. W uchwale określi wzór karty do głosowania i koperty na pakiet wyborczy.
Sejm odrzucił uchwałę Senatu w sprawie ustawy dotyczącej głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich 2020 r. Teraz ustawa trafi do prezydenta.
Zjednoczona Prawica porozumiała się w sprawie wyborów prezydenckich. Wspólne oświadczenie prezesów PiS i Porozumienia - Jarosława Kaczyńskiego i Jarosława Gowina - głosi, że wybory będą w nowym terminie w trybie korespondencyjnym. Będą ponadto organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą.
Nie rozważam podania się do dymisji - powiedział we Wroceniu koło Goniądza prezydent Andrzej Duda. Odniósł się w ten sposób do wiadomości podanej przez portal onet.pl, że jest to sposób na zmianę terminu wyborów bez wprowadzania stanu klęski żywiołowej.