Radio Białystok | Koronawirus | We Francji 10 mln litrów piwa trafi do utylizacji w wyniku epidemii
10 mln litrów przeterminowanego piwa, którego nie wypili konsumenci ze względu na ograniczenia wprowadzone w związku z epidemią koronawirusa, trafi do utylizacji - poinformował w środę (6.05) francuski związek piwowarów Brasseurs de France.
W większości są to piwa rzemieślnicze, które często nie są pasteryzowane i mają krótszy termin przydatności do spożycia.
Są to mocno nachmielone piwa, jeżeli przechowuje się je zbyt długo, jeżeli spędzają więcej niż dwa-trzy miesiące w magazynie, (...) aromat znika - powiedział prezes stowarzyszenia Maxime Costilhes.
Zdaniem Brasseurs de France spadek sprzedaży piwa jest wynikiem zamknięcia kawiarni i restauracji, a także zatrzymania turystyki i odwołania festiwali. Na podstawie danych zebranych od 300 członków stowarzyszenie oszacowało, że zmarnuje się ponad 10 mln litrów piwa.
AFP podkreśla, że taka ilość jest niewielka w porównaniu z ilością piwa, która ma zostać wyprodukowana we Francji w 2020 roku, szacowaną na 22,5 mln hektolitrów. Oznacza jednak dla producentów straty wynoszące miliony euro.
"Utylizacja piwa będzie wiązała się ze znacznymi kosztami dla przedsiębiorstw" - poinformowało stowarzyszenie i zaapelowało o pomoc. „Jesteśmy sektorem bardzo zadłużonym, ponieważ w 2019 roku zainwestowaliśmy 241 mln euro w rozwój - co stanowi znaczną sumę przy obrotach nieco ponad 4 mld euro” - powiedział Costilhes.
Według stowarzyszenia około 70 proc. browarów odnotowało spadek obrotów o co najmniej połowę od połowy marca.
Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk powiedział na antenie Programu 3 Polskiego Radia, że rząd na bieżąco monitoruje sytuację epidemiczną w kraju. Minister zaznaczył, że w przypadku wzrostu liczby chorych, możliwe jest wstrzymanie planu znoszenia ograniczeń lub przywrócenie niektórych obostrzeń.
Urodzinowe przyjęcie przy stole ustawionym na granicy dwóch regionów Włoch - tak świętował mieszkaniec Trydentu ze swoją matką z Wenecji Euganejskiej.
Włosi przytyli średnio 2 kilogramy podczas prawie dwumiesięcznej kwarantanny - to wynik analiz przeprowadzonych dla związku rolników Coldiretti.
W tygodniach narodowej kwarantanny we Włoszech zanotowano rekordowy wzrost konsumpcji ryżu - o 47 proc. Eksperci informując o tym zjawisku zaznaczają, że popyt na ryż jest nawet wyższy niż na makaron w kraju, który z niego słynie.