Radio Białystok | Koronawirus | MFW: światowa gospodarka przejdzie najgłębszy kryzys od lat 30. XX wieku
Międzynarodowy Fundusz Walutowy ocenił, że światowa gospodarka przejdzie prawdopodobnie na skutek pandemii koronawirusa najgłębsze załamanie od wielkiego kryzysu z lat 30. XX wieku, który wybuchł po krachu giełdowym w 1929 roku.
Według MFW, w 2020 roku światowy PKB skurczy się o 3 proc., o wiele więcej niż podczas krachu finansowego w 2009 roku.
Fundusz ocenia w raporcie, że globalna gospodarka prawdopodobnie wzrośnie w 2021 roku o 5,8 proc., ale zastrzega, że prognozy te są niepewne, ponieważ wiele będzie zależało od tego, jak długo potrwa pandemia, czy pojawi się druga fala zakażeń oraz czy obawy przed zakażeniem nie doprowadzą do sytuacji, w której ludzie dobrowolnie będą się izolować przez dłuższy czas po zniesieniu formalnych ograniczeń, co spowoduje dalszy spadek popytu na dobra konsumenckie.
MFW zakłada też, że widoki na solidne gospodarcze odbicie pod koniec 2020 roku lub w roku 2021 zależeć będą od skuteczności środków zaradczych zastosowanych przez poszczególne kraje i mających wesprzeć gospodarkę.
Fundusz prognozuje, że gospodarka w strefie euro skurczy się w 2020 roku o 7,5 proc., w USA - o 5,9 proc., w Wielkiej Brytanii - o 6,5 proc., w Japonii - o 5,2 proc., a wzrost Chin wyniesie 1,2 proc. Globalne obroty handlowe spadną w tym roku o 11 proc.
Niektóre kraje nie będą w stanie wdrożyć efektywnych planów wsparcia gospodarki i "mogą wymagać zewnętrznej pomocy" - ocenia MFW.
Niemal połowa Polaków w związku z koronawirusem boi się w równym stopniu o swoje zdrowie, jak i o pieniądze. W co 10. pandemia budzi większy lęk o budżet niż o zdrowie - wynika z badania dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.
Od 19 kwietnia będziemy powoli odmrażać gospodarkę - poinformował we wtorek rano (14.04) minister zdrowia Łukasz Szumowski.
Nie tylko epidemia koronawirusa zaszkodzi gospodarce. Jeśli spełnią się długoterminowe prognozy pogody, czeka nas wielka susza.
Symptomy zagrożeń kryzysowych były już widoczne od lat. Wiele analiz wskazywało, że świat się chwieje, jest spękany. Pandemia brutalnie obnażyła dysfunkcje naszego świata - powiedziała PAP prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i nauczyciel akademicki w Szkole Głównej Handlowej.