Radio Białystok | Koronawirus | Czy żołnierze powinni pomagać osobom na kwarantannie?
Z badania przeprowadzonego na zlecenie resortu obrony przez agencję PBS wynika, że 91 proc. Polaków twierdzi, iż żołnierze powinni pomagać osobom przebywającym na kwarantannie - szczególnie osobom starszym, samotnym i tym w trudnej sytuacji.
Według wyników sondażu przesłanych niedzielnym (12.04) komunikacie resortu, 83 proc. Polaków uważa, że Wojsko Polskie powinno wspólnie z policją brać udział w kontroli przestrzegania zaleceń przez osoby przebywające na kwarantannie. 82 proc. badanych pozytywnie ocenia obecność wspólnych patroli wojskowych i policyjnych na ulicach.
93 proc. ankietowanych stwierdziło również, że żołnierze powinni pomagać Straży Granicznej w utrzymywaniu kontroli osób i towarów na granicach państwa, a 96 proc. uznało, że powinni też udostępniać zasoby wojskowej służby zdrowia.
Prawie połowa Polaków (47 proc.) uznała, że widoczna obecność Wojska Polskiego na ulicach i w miejscach publicznych sprawi, że będą się czuć bezpieczniej. Przeciwnego zdania jest 20 proc. badanych. 66 proc. ankietowanych jest przekonanych, że społeczeństwo pozytywnie zareaguje na widoczną obecność Wojska Polskiego na ulicach i w miejscach publicznych.
Badanie, w dniach 1-2 kwietnia, przeprowadziła agencja PBS za pomocą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych na reprezentatywnej próbie 810 osób.
Ten sprzęt dostaną m.in. szpitale jednoimienne w Podlaskiem, ale także placówki z oddziałami zakaźnymi czy stacje pogotowia ratunkowego. Kilkadziesiąt tysięcy środków ochrony osobistej jest rozwożonych w poniedziałek (6.04) do placówek służby zdrowia w naszym regionie.
Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej odnotowuje w czasie kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa dużo większe zainteresowanie służbą niż przed kryzysem - poinformował w sobotę (4.04) rzecznik WOT płk Marek Pietrzak.
Żołnierze obrony terytorialnej rozpoczęli pobieranie wymazów od osób potencjalnie zakażonych.
Ponad 80 żołnierzy odpowiedziało na apel dowódców i oddało krew w Białymstoku. Akcję zorganizowali żołnierze 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
O zaopatrzeniu prawie 30 szpitali, stacji krwiodawstwa i pogotowia informuje Podlaski Urząd Wojewódzki. Chodzi m.in. o kombinezony czy maseczki, które pochodzą z Agencji Rezerw Materiałowych. Urząd nie podaje, ile dokładnie tego sprzętu trafiło we wtorek (24.03) do naszego regionu.