Radio Białystok | Koronawirus | Matury i egzaminy ósmoklasisty przesunięte - będą nie wcześniej niż w czerwcu
Przesuwamy egzaminy maturalne i egzaminy ósmoklasistów; odbędą się one nie wcześniej niż w czerwcu, zakomunikujemy o tym co najmniej trzy tygodnie wcześniej - poinformował w czwartek premier Mateusz Morawiecki.
Premier Mateusz Morawiecki dodał, że taka była większość głosów - ekspertów, dyrektorów, nauczycieli, rodziców i uczniów.
Rozumiemy, że to jest nietypowy czas dla wszystkich Polaków i zdecydowaliśmy się podjąć taką decyzję - podkreślił szef rządu.
Matury i egzamin kończący podstawówkę zostaną przełożone. Odbędą się najwcześniej w czerwcu. Jednak o konkretnych terminach rząd będzie informować co najmniej 3 tygodnie przed datą egzaminów.
LISTA wszystkich ograniczeń na stronie gov.pl
Ponadto wszystkie szkoły pozostają zamknięte do niedzieli 26 kwietnia. Do tego czasu – tak jak dotychczas – placówki mają obowiązek prowadzić nauczanie zdalne.
Uczelnie wyższe też zamknięte
W związku z epidemią COVID-19 do 26 kwietnia przedłużone będzie zamknięcie uczelni, odwołane będą wtedy m.in. zajęcia stacjonarne na uczelniach - wynika z informacji przedstawionych w czwartek przez rząd.
Potwierdzono to na rządowej stronie dotyczącej koronawirusa: - Do niedzieli 26 kwietnia obowiązuje nadal: zamknięcie szkół i uczelni; przedszkoli i żłobków; zamknięcie pasażerskiego ruchu lotniczego; zamknięcie międzynarodowego ruchu kolejowego.
Nowy termin matury będzie podany z wyprzedzeniem
Ze względów zdrowotnych odkładamy matury i egzamin ósmoklasisty; nowy termin egzaminów będzie podany z dużym wyprzedzeniem, co najmniej trzytygodniowym - powiedział w czwartek minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.
Zasady bezpieczeństwa na dłużej❗️
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) April 9, 2020
????️ Do 26 kwietnia:
➡️ Działalność żłobków, klubów dziecięcych i przedszkoli jest zawieszona.
➡️Wszystkie szkoły i uczelnie są zamknięte. Lekcje i zajęcia odbywają się zdalnie.#zostanwdomu
????https://t.co/4F3ZD5i7z0
pic.twitter.com/z8Hvx3YBl6
Szef MEN na konferencji prasowej podziękował nauczycielom, rodzicom i uczniom za przystosowanie się do nowej sytuacji związanej z nauczaniem na odległość.
- Wiem, że nie zawsze to jest łatwe, ale okazuje się, że byliśmy w stanie to zrobić. Robimy to podobnie jak inne państwa na świecie - powiedział Piontkowski.
Dodał, że ze względów zdrowotnych ograniczone są kontakty między ludźmi i dlatego - jak mówił - przedłużony został okres zawieszenia szkół i przedszkoli.
Minister zwrócił się do ósmoklasistów i maturzystów:
- Kochani, wiemy, że macie ogromny stres. Nie wiecie, kiedy ten egzamin się odbędzie, nie wiecie, w jaki sposób się do tego przygotowywać, ale my także się do tego przygotowujemy. Stąd wyraźnie mówimy, że ze względów zdrowotnych dziś odkładamy termin egzaminów, przekładamy go na inny czas - mówił Piontkowski.
- Chcemy, żebyście mieli długą perspektywę do przygotowania do egzaminów maturalnych, ósmoklasisty, zawodowych i innych, dlatego z dużym wyprzedzeniem, co najmniej trzytygodniowym, miesięcznym nawet, poinformujemy o tym, kiedy ten nowy termin się odbędzie - dodał szef MEN.
Podkreślił, że jest to czas szczególny, "kiedy uczniowie w inny sposób kontaktują się z nauczycielami, zdobywają nową wiedzę i umiejętności, mogą także wykorzystać ten dodatkowy czas do przygotowania się do swoich egzaminów".
Egzamin ósmoklasisty miał być przeprowadzony w dniach od 21 do 23 kwietnia. Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Wynik egzaminu wpływa na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadpodstawowej.
Od 2 do 8 kwietnia Centralna Komisja Egzaminacyjna i okręgowe komisje egzaminacyjne publikowały na swoich stronach internetowych arkusze próbnych egzaminów maturalnych. One również były pobierane przez uczniów i samodzielnie rozwiązywane przez nich w domach, następnie przesyłane do nauczycieli. Zasady oceniania arkuszy próbnych egzaminów maturalnych mają zostać podane do publicznej wiadomości 15 kwietnia. Matury miały rozpocząć się 4 maja. Sesja pisemnych miała potrwać do 21 maja, a ustnych do 22 maja.
Od 12 marca zajęcia stacjonarne w szkołach i w przedszkolach są zawieszone. Premier Mateusz Morawiecki poinformował w czwartek o przedłużeniu zamknięcia szkół do 26 kwietnia. Od środy 25 marca szkoły mają obowiązek nauczania na odległość.
Świadectwa mogą być wydawane elektronicznie
Nie ma powodu do przedłużenia roku szkolnego; będziemy zalecać, żeby przekazywać świadectwa formą elektroniczną - mówił w czwartek szef MEN Dariusz Piontkowski.
Piontkowski został zapytany, w jaki sposób zostanie rozwiązania kwestia zakończenia roku szkolnego i świadectw oraz czy przewiduje się wydłużenie roku szkolnego, odpowiedział:
- Na razie nie ma takiego powodu. Świadectwa także można odbierać w terminie późniejszym. Nie musi być to dzień zakończenia zajęć. Będziemy także zalecali dyrektorom, aby świadectwa mogli przekazywać uczniom w formie elektronicznej - powiedział szef MEN.
Jeśli chodzi o rekrutację na uczelnie, znaczenie ma też termin matur. - Przesuwamy egzaminy maturalne i egzaminy ósmoklasistów, na pewno zakomunikujemy to co najmniej na trzy tygodnie wcześniej, kiedy te egzaminy się odbędą i nie odbędą się wcześniej niż w czerwcu - poinformował premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej.