Radio Białystok | Gość | Agnieszka Krokos-Janczyło - podlaska kurator oświaty
- Edukacja zdrowotna w XXI wieku jest bardzo ważna. Przez ten rok będzie przedmiotem nieobowiązkowym po to, żeby zobaczyć, w jakich aspektach się sprawdziła i jakie było zainteresowanie - mówi Agnieszka Krokos-Janczyło.
Edukacja zdrowotna - nieobowiązkowa, jedna godzina religii - na pierwszej lub ostatniej lekcji - z możliwością łączenia klas i rzecznik praw ucznia w każdej szkole. To najważniejsze zmiany, które czekają uczniów w nowym roku szkolnym.
O szczegółach Iza Serafin rozmawiała z podlaską kurator oświaty Agnieszką Krokos-Janczyło.
Edukacja zdrowotna zamiast wychowania do życia w rodzinie
Od września edukacja zdrowotna zastąpi wychowanie do życia w rodzinie, jednak pozostanie przedmiotem nieobowiązkowym. Jak wyjaśnia Agnieszka Krokos-Janczyło, decyzja o dobrowolności ma pozwolić na ocenę zainteresowania uczniów i rodziców tym przedmiotem.
Edukacja zdrowotna w XXI wieku jest bardzo, bardzo ważna, ponieważ jak to mówią medycy - lepiej zapobiegać, niż leczyć. (...) Przez ten rok edukacja zdrowotna będzie przedmiotem nieobowiązkowym, ale tylko po to, żeby pod koniec roku szkolnego przeprowadzić ewaluację i zobaczyć jaki odsetek osób chodziło, jakie było zainteresowanie, w jakich aspektach ta edukacja zdrowotna się sprawdziła, i czy sama młodzież jest zainteresowana takim przedmiotem - tłumaczy Agnieszka Krokos-Janczyło.
Kurator podkreśliła, że celem przedmiotu jest zwiększenie świadomości w zakresie zdrowia i profilaktyki.
Sama świadomość to jest pierwszy krok do tego, żeby patrzeć w kategoriach takiej czystej profilaktyki na swoje zdrowie - zaznacza.
Kontrowersje wokół edukacji zdrowotnej
Kurator zwróciła uwagę na sporne aspekty, jakie pojawiły się podczas dyskusji o nowym przedmiocie. Wyraziła przekonanie, że istotne jest, aby dzieci miały wiedzę o zmianach zachodzących w organizmie podczas dojrzewania.
Chodzi o to, żeby dzieci miały świadomość, jak organizm człowieka się zmienia, na czym polega dojrzewanie. Seks w języku angielskim to po prostu płeć - mówi Agnieszka Krokos-Janczyło.
Podkreśliła także, że brak wiedzy merytorycznej często prowadzi do kontrowersji, dlatego pierwszy rok funkcjonowania edukacji zdrowotnej ma być czasem przygotowań i uspokojenia emocji społecznych. Edukacja zdrowotna ma obejmować także tematy takie jak zdrowe odżywianie, kultura fizyczna oraz korzystanie z urządzeń elektronicznych i mediów społecznościowych.
Zmiany w lekcjach religii
Kolejnym istotnym tematem była reorganizacja lekcji religii. Od września religia będzie prowadzona w wymiarze jednej godziny tygodniowo, najczęściej jako pierwsza lub ostatnia lekcja dnia. Decyzja ta była związana z malejącym zainteresowaniem przedmiotem.
Na lekcje religii nie chodził bardzo duży odsetek uczniów. Rodzice pisali rezygnację z tego przedmiotu, i tak naprawdę z klasy 25-osobowej na religię chodziło 10 osób - informuje podlaska kurator oświaty.
Wprowadzono także możliwość łączenia klas na lekcjach religii, co ma zredukować obciążenie czasowe i organizacyjne.
Rzecznik praw ucznia - nowa instytucja w szkołach
Ministerstwo planuje wprowadzenie rzecznika praw ucznia w każdej szkole. Zadaniem tej osoby ma być wspieranie uczniów w sytuacjach kryzysowych.
Taki rzecznik ma być buforem i wsparciem w tzw. sytuacjach kryzysowych i trudnych, zwłaszcza w kontekście zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży - zaznacza Agnieszka Krokos-Janczyło.
Rzecznikiem w szkole będzie nauczyciel wybrany wspólnie przez dyrektora, radę pedagogiczną, rodziców i samorząd uczniowski. Na poziomie kuratoriów funkcję tę będą pełnili wizytatorzy.
Apel do rodziców o aktywne ferie zimowe
Na koniec rozmowy Agnieszka Krokos-Janczyło zaapelowała do rodziców, aby zadbali o aktywny wypoczynek dzieci podczas ferii.
Apeluję do rodziców o zdrowy rozsądek, bo nie tylko wypoczynek zorganizowany jest istotny. Dzieci, które zostają w domach, powinny wyjść, po prostu "odkleić się" od telewizora, "odkleić się" od telefonów. Myślę, że to jest taki dobry czas, żeby nadrobić zaległości w spotkaniach z koleżankami, z kolegami. Uważam, że też rodzice powinni znaleźć chwilę czasu, nawet po południami, żeby zaopiekować się dziećmi, wyjść z nimi, nawiązać kontakt. Przede wszystkim sobie dać trochę taką chwilę relaksu, bo przebywanie z dziećmi to jest sama przyjemność - mówi Agnieszka Krokos-Janczyło.
Ferie zimowe w województwie podlaskim potrwają od 27 stycznia do 7 lutego. Z przerwy od nauki skorzysta ponad 162 tysięcy uczniów, z czego ponad 58 tysięcy w samym Białymstoku.