Radio Białystok | Gość | Katarzyna Krupicka - rzeczniczka białostockiego oddziału ZUS
Od stycznia wdowcy mogą ubiegać się o tzw. rentę wdowią, czyli dodatkowe świadczenie do emerytury. Jest ona zdecydowanie korzystniejsza od przyznawanej obecnie przez ZUS renty rodzinnej - mówi Katarzyna Krupicka.
ZUS przyjmuje już wnioski o przyznanie renty wdowiej. To nowe świadczenie, które przysługuje po śmierci małżonka. Na czym dokładnie polega renta wdowia? Jakie jest zainteresowanie tym świadczeniem i kto w praktyce będzie mógł z niego skorzystać?
Z Katarzyną Krupicką rozmawia Ryszard Minko.
Nowe zasady dotyczące renty wdowiej – co warto wiedzieć?
Od 1 stycznia 2025 roku osoby uprawnione będą mogły korzystać z tzw. renty wdowiej. To możliwość połączenia dwóch świadczeń emerytalno-rentowych – własnej emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy oraz renty rodzinnej po zmarłym małżonku. W rozmowie z Polskim Radiem Białystok rzeczniczka białostockiego oddziału ZUS Katarzyna Krupicka wyjaśnia szczegóły nowych przepisów.
Nie nowe świadczenie, ale nowe możliwości
Jak podkreśla rzeczniczka, renta wdowia nie jest nowym świadczeniem, lecz opcją łączenia prawa do dwóch świadczeń.
Osoba, która chce złożyć wniosek o rentę wdowią, musi mieć ustalone prawo do dwóch świadczeń: jednego związanego z jej własnym uprawnieniem, np. emerytury, i drugiego – renty rodzinnej po zmarłym małżonku - wyjaśnia Katarzyna Krupicka.
Według nowych zasad świadczeniobiorcy mogą wybrać między:
Do tej pory, zgodnie z obowiązującymi jeszcze do końca ubiegłego roku przepisami, wypłacano tylko jedno świadczenie - wyższe lub wybrane przez osobę zainteresowaną, czyli albo emeryturę, albo rentę rodzinną.
Dla osób chcących obliczyć, która opcja będzie bardziej korzystna, ZUS udostępnił specjalny kalkulator na swojej stronie internetowej. - Wystarczy wprowadzić wysokości obu świadczeń, a kalkulator wyliczy, który wariant będzie korzystniejszy - zachęca rzeczniczka.
Warunki otrzymania renty wdowiej
Nie każdy może jednak skorzystać z tej możliwości. Renta wdowia przysługuje kobietom, które ukończyły 60 lat, oraz mężczyznom po 65. roku życia. Kluczowym warunkiem jest również pozostawanie w związku małżeńskim z osobą zmarłą.
Jeżeli małżeństwo było zakończone rozwodem lub małżonkowie nie pozostawali we wspólności małżeńskiej, renta wdowia nie przysługuje - wyjaśnia Katarzyna Krupicka.
Ważne jest także, aby kobieta nie owdowiała przed ukończeniem 55. roku życia, a mężczyzna - przed 60. Kobieta, która owdowiała w wieku 40 bądź 50 lat, nie nabędzie prawa do renty wdowiej.
Duże zainteresowanie rentą wdowią
Choć wypłaty renty wdowiej ruszą dopiero w lipcu 2025 roku, już teraz można składać wnioski. Zainteresowanie jest duże - do tej pory w całej Polsce wpłynęło ponad 52 tysiące wniosków, w tym 868 w województwie podlaskim.
Większość osób składa dokumenty osobiście w salach obsługi klientów ZUS, ale możliwe jest też złożenie wniosku online przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE).
Czy renta wdowia będzie korzystniejsza?
- Zdecydowanie będzie korzystniejsza, bo do tej pory, jeżeli ktoś miał emeryturę i rentę rodzinną, wybierał jedno świadczenie, a gdy ma prawo do dwóch świadczeń, dostanie jedno w 100 proc., a drugie w wysokości 15 proc., więc to będzie taki dodatek do aktualnie pobieranego świadczenia - zauważa Katarzyna Krupicka.
Od 1 stycznia 2027 roku ten procent wzrośnie do 25.