Radio Białystok | Gość | Jacek Brzozowski [wideo] - wojewoda podlaski

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski

6.06.2024, 19:00, akt. 7.06.2024, 12:33

- Granica jest święta i ona ma być bezpieczna - mówił w Polskim Radiu Białystok Jacek Brzozowski.

Jacek Brzozowski, 7.06.2024, fot. Barbara Sokolińska
Jacek Brzozowski, 7.06.2024, fot. Barbara Sokolińska


0:00
0:00
Z Jackiem Brzozowskim rozmawia Ryszard Minko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Nie żyje żołnierz raniony nożem na granicy z Białorusią, w regionie trwają konsultacje dotyczące wielkości zamkniętej strefy buforowej, a Podlaski Urząd Wojewódzki aktualizuje informacje o możliwościach gmin w przyjmowaniu migrantów - to wydarzenia z ostatnich 24 godzin, o których dyskutuje się w całej Polsce, a dotyczą one naszego regionu.

Między innymi o tym wojewodą podlaskim Jackiem Brzozowskim rozmawia Ryszard Minko.


Ryszard Minko: W czwartek (6.06) w godzinach popołudniowych Generalne Dowództwo Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało o śmierci żołnierza, który zmarł po tym, jak 28 maja został ugodzony nożem przez osobę próbującą nielegalnie wedrzeć się do Polski na polsko-białoruskiej granicy. To pierwsze tak tragiczne zdarzenie związane bezpośrednio z ochroną granicy. 

Panie wojewodo, czy to dowód na to, że sytuacja na granicy staje się coraz bardziej poważna i eskaluje?


Jacek Brzozowski: Panie redaktorze, sytuacja jest bardzo skomplikowana i rząd premiera Donalda Tuska od początku mówi, że mamy do czynienia z wyjątkową sytuacją. Jest to wojna hybrydowa, inspirowana i prowadzona - tu precyzyjnie wskazujemy - przez reżim Putina i Łukaszenki. Natomiast rzeczywiście jest to dramatyczna informacja, która napłynęła do nas wczoraj z Warszawy i w tej sprawie chciałbym wyłącznie złożyć najszczersze kondolencje rodzinie pana Mateusza - żołnierza, który zginął. I nie będę komentował więcej tej sprawy.


Ale jednak będę pana prosił o odniesienie się troszkę do tej sprawy, bo tę sprawę komentują inni politycy, chociażby podlascy posłowie Suwerennej Polski, którzy na platformie X wiążą tę sprawę śmierci żołnierza z dokumentem, który pan wysłał do podlaskich samorządowców. Zacytuję twitta Sebastiana Łukaszewicza: „Zmarł żołnierz raniony na granicy przez barbarzyńców Putina i Łukaszenki. A wojewoda podlaski pyta, gdzie ugościć imigrantów. Pakt migracyjny w praktyce”. 

Panie wojewodo, jak by się pan do tego odniósł?


To jest oburzające. To znaczy - jak można połączyć śmierć polskiego żołnierza, który oddał życie strzegąc polskiej granicy ze standardową procedurą, przygotowaną przez rząd Prawa i Sprawiedliwości, nakładającą na wojewodę obowiązek nie rzadziej niż na dwa lata przygotowania takiego dokumentu, który ma charakter wyłącznie planistyczny? To rząd Prawa i Sprawiedliwości przyjął w ustawie z 3 marca 2022 roku założenia Krajowego Planu Zarządzania Kryzysowego.

Ja jestem oburzony sytuacją, w której politycy, po to żeby realizować własne, partykularne interesy, po to żeby zdobywać „lajki” na platformie X, są w stanie połączyć takie dwie rzeczy. Chciałbym powiedzieć jeszcze raz z całą mocą - rodzinie zmarłego żołnierza należy się najwyższy szacunek i przede wszystkim szczere kondolencje. I chciałbym, żeby nikt nie ośmielał się łączyć tych dwóch rzeczy ze sobą, bo to jest oburzające po prostu. Mam tyle do powiedzenia w tej sprawie.


Panie wojewodo, faktycznie takie pismo do samorządów trafiło, w którym pyta pan o możliwości przyjęcia imigrantów?


Jeszcze raz. 3 marca 2022 roku przyjęty został Krajowy Plan Zarządzania Kryzysowego i zacytuję tylko jeden dokument: „Krajowy Plan Zarządzania Kryzysowego zgodnie z ustawą o zarządzaniu kryzysowym aktualizowany nie rzadziej niż raz na dwa lata”. Ja oczywiście poprosiłem swoich współpracowników o przygotowanie mi dokumentów, które były wysyłane także wtedy do marszałka Kosickiego z 2022 roku. Jest to normalna procedura, którą mają obowiązek wykonać urzędnicy w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim po to, żeby ten plan był stale aktualizowany.

To, co jest istotą tego dokumentu to to, że w każdym punkcie zwraca się uwagę, że ma on charakter wyłącznie planistyczny, więc jest to pewnego rodzaju plan i zabezpieczenie...


Czyli dementuje pan, że jest to przygotowywanie gruntu pod przyjęcie migrantów?


Panie redaktorze, w stu procentach dementuję, że jest to przygotowywanie gruntu pod przyjmowanie kogokolwiek. Jest to wypełnienie ustawowych obowiązków, które ciążą na wojewodzie. Rząd Prawa i Sprawiedliwości wprowadził takie rozwiązania formalno-prawne, one są prawem obowiązującym w kraju, a ja jako wojewoda mam obowiązek realizować zadania, które wypływają wprost z ustawy i Krajowego Planu Odbudowy i Krajowego Planu Zarządzania Kryzysowego. Przypominam, że wojewódzkie plany zarządzania kryzysowego, które są także opracowywane, mają być zbieżne z tym, co robi się na poziomie centralnym.


Te plany są gotowe już czy nie?


One są ciągle przygotowywane i modernizowane. I jeszcze tylko jeden fragment, który mówi o tym, że na wniosek ministra do spraw cudzoziemców wojewodowie mają obowiązek przygotowywania tego rodzaju informacji po to, żeby one w tym centralnym rejestrze się znajdowały. Tyle w tej sprawie.


A ma pan już jakieś informacje pozbierane?


Biuro zarządzania kryzysowego w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim pracuje nad tym dokumentem, spływają informacje. I jeszcze jedna uwaga - wczoraj próbowano stworzyć pewną narrację, opowieść, że dotarto do tajnych, tajemnych informacji, które gdzieś podobno utajone przed opinią publiczną w przestrzeni funkcjonują. Otóż drogą mailową do wszystkich zainteresowanych w dniu 14 maja taki dokument został wysłany. Tu nie ma żadnej tajemnicy - to jest realizacja ustawowych obowiązków, które spoczywają na wojewodzie.

I jeszcze jedna uwaga, ja bym chciał, żeby to bardzo mocno wybrzmiało – to jest rozwiązanie prawne przygotowane przez rząd Prawa i Sprawiedliwości i ci panowie, którzy o tym mówią dokładnie o tym wiedzą.


Przejdźmy dalej, panie wojewodo, bo trwają konsultacje społeczne, a w zasadzie zakończyły się wczoraj konsultacje społeczne dotyczące planowanej strefy buforowej właśnie w okolicach m.in. Białowieży i Hajnówki. Spotkał się pan z samorządowcami, przedsiębiorcami i - można by tak powiedzieć - przyrodnikami, dyrekcją Białowieskiego Parku Narodowego. Rozmawialiście o tym właśnie jak duża miałaby być ta strefa. Dzisiaj mają trafić na biurko ministra spraw wewnętrznych i administracji efekty tych konsultacji. I co przeczyta minister, panie wojewodo?


Przede wszystkim chciałbym jeszcze raz bardzo serdecznie podziękować wszystkim grupom, które przyjęły moje zaproszenie i przez dwa dni ciężko wspólnie - bo to też jest ważne słowo - wspólnie pracowaliśmy nad przygotowaniem tego dokumentu. Ten dokument jest obszernym zapisem z jednej strony wypowiedzi osób zainteresowanych, które brały udział w tych konsultacjach i z drugiej strony pewną syntezą, która w formie rekomendacji została przedstawiona panu ministrowi.

Mówię to w czasie przeszłym dokonanym, dlatego że pracowaliśmy bardzo długo i wczoraj jeszcze późnym wieczorem został panu ministrowi przesłany – zresztą ja odbyłem jeszcze wczoraj wieczorem rozmowę telefoniczną z panem ministrem spraw wewnętrznych i administracji.


I co pan mu powiedział? Jakiej strefy buforowej chcą mieszkańcy?


Powiedziałem to, co państwo też pisali w mediach, że np. jeśli chodzi o samorządowców to była absolutnie pełna zgoda co do tego, że strefa buforowa jest potrzebna i oni w żaden sposób nie krytykują wprowadzenia strefy buforowej przez rząd. Oni zwracają tylko uwagę na to, żeby ta strefa nie wykraczała - i tam pojawiały się różne wartości, jedni mówili 200, drudzy 300 m, takie wartości pojawiały się w dyskusji.


Czyli nikt nie chciał tej strefy dużej, takiej, jaka jest projektowana, jaka się pojawiła w projekcie rozporządzenia, która sięga w głąb nawet na kilka kilometrów?


Ja tylko chciałbym uporządkować naszą dyskusję zwracając uwagę, że to, co pojawiło się w przestrzeni publicznej było wyłącznie projektem rozporządzenia. To, co jest istotne z punktu widzenia filozofii sprawowania władzy przez rząd pana premiera Donalda Tuska jest to, że my nie uciekamy przed ludźmi. Ja przez dwa dni bardzo ciężko pracowałem spotykając się z różnymi grupami osób po to, żeby spróbować stworzyć taki pakiet argumentów, które z jednej strony zabezpieczą pracę funkcjonariuszy i wojska, którzy chronią naszej granicy, a z drugiej strony skutki społeczne, ekonomiczne i wszystkie inne wprowadzenia tego rozwiązania będą jak najmniejsze.


Panie wojewodo, ja będę tutaj może w kontrze, ale pierwotnie strefa buforowa miała wejść w życie bez konsultacji społecznych 4 czerwca. To wtedy odwołano jednak wprowadzenie jej i rozpoczęto konsultacje społeczne. Ja rozumiem, że teraz ta strefa będzie wyznaczona na podstawie głosów mieszkańców.


Ja przedstawiłem panu ministrowi z jednej strony wszystkie rekomendacje, które wypływały z tej dyskusji i z drugiej strony także wspólnie ze Strażą Graniczną i wszystkimi stronami zainteresowanymi - i to jest bardzo ważne - z samorządowcami, z przedsiębiorcami, z organizacjami społecznymi, które także razem z przedsiębiorcami uczestniczyły w tym spotkaniu, np. przedstawiciele różnych fundacji i do tego ze światem nauki i przyrody, bo była pani dyrektor Białowieskiego Parku Narodowego, to był pan dyrektor regionalny Lasów Państwowych, a także stacji badawczej Polskiej Akademii Nauk. Wszyscy pochyliliśmy się także nad tym, aby spróbować stworzyć taką architekturę tego buforu, który znalazł się w dokumencie, który tak jak powiedziałem wczoraj przesłałem panu ministrowi.

Oczywiście, ja wiem, że nad tym dokumentem będą teraz pracowały wszystkie służby. To, co jest istotne - granica jest święta i ona ma być bezpieczna. I ja nie mam kompetencji do tego, żeby powiedzieć że ten pomysł, ten projekt, który się pojawił będzie zrealizowany. Ja mogę powiedzieć tylko tyle, że został narysowany w taki sposób, aby z jednej strony uwzględnić to, o czym mówił pan premier podczas konferencji prasowej, a z drugiej strony także mieć na względzie te racje, które prezentowali mieszkańcy i osoby, które żyją na terenie tego regionu.


Czyli rozumiem, że z pana informacji wynika to, że ta strefa buforowa będzie – to nie jest dyskusja czy ją zrobić, czy nie, tylko jaką. Niestety czas nam się kończy panie wojewodo, bardzo dziękuję za rozmowę.


Bardzo dziękuję.

| red: mag, zmj, bs




ZNAJDŹ NAS




Grzegorz Piekarski, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Piekarski

dyrektor Narwiańskiego Parku Narodowego
23.05.2025

-  Ta wiosna jest inna niż wszystkie poprzednie. Mamy bardzo niski poziom wody. W tym roku nie widzieliśmy rozlewisk, więc ptaki wodno-błotne poleciały dalej. Część została i próbuje wysiadywać jajka, wychowywać młode, ale ma trudne warunki - mówi dyrektor NPN.

Bogdan Kalicki, fot. Gabriela Lasota

Bogdan Kalicki

dyrektor szpitala wojewódzkiego w Białymstoku
22.05.2025

- Udało się spowolnić tempo zadłużania. Trzeba sobie zdawać sprawę, że jeśli ta baza jest bardzo wysoka, to potem zatrzymać ten pociąg nie jest łatwo - mówi Bogdan Kalicki.

Łukasz Prokorym, fot. Gabriela Lasota

Łukasz Prokorym

Marszałek Województwa Podlaskiego
21.05.2025

- Szpital wojewódzki odzyskuje zdolność kredytową. To wszystko idzie w dobrym kierunku i szpital wojewódzki znowu staje się szpitalem wojewódzkim, nie tylko z nazwy - mówi marszałek woj. podlaskiego Łukasz Prokorym.


prof. Jarosław Matwiejuk, fot. Sylwia Krassowska

prof. Jarosław Matwiejuk

 konstytucjonalista z Wydział Prawa UwB
20.05.2025

- W możliwość oddania głosu wkroczyli młodzi wyborcy, którzy mają nowe spojrzenie i oczekują zmian. Duopol, który trwa już tyle lat, jest dla nich nie do zaakceptowania - mówi prof. Jarosław Matwiejuk.

dr Maciej Białous, fot. Joanna Szubzda

dr Maciej Białous

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
19.05.2025

Wysoki wynik wyborczy Sławomira Mentzena i Grzegorza Brauna to ostrzeżenie dla Platformy Obywatelskiej i Prawa i Sprawiedliwości - mówi dr Maciej Białous.

Jacek Zaniewski, fot. Joanna Szubzda

Jacek Zaniewski

prezes Żubrów Chorten Białystok
18.05.2025

Koszykarze Żubrów Białystok są o krok od zwycięstwa w finale II ligi - w pierwszym meczu pokonali na wyjeździe Polonię Leszno 94:79. Już wcześniej, po zwycięstwie w półfinałowej rywalizacji z Mickiewiczem Katowice białostoczanie zapewnili sobie awans do I ligi.


Tomasz Sajewicz, fot. Joanna Szubzda

Tomasz Sajewicz

dziennikarz i korespondent Polskiego Radia w Azji
18.05.2025

- Podlasie nauczyło mnie tolerancji, tutejszy konserwatyzm uznawany jest za nietolerancję, ale wydaje mi się, że w nas wszystkich tutaj są ogromne pokłady tolerancji. Rozumienie, że jest inna kultura, jest dla nas naturalne - mówi Tomasz Sajewicz.

St. bryg. Dariusz Koc, fot. Tomasz Kleszczewski

st. bryg. Dariusz Koc

komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku
17.05.2025

150 lat temu w Białymstoku powstała Zawodowa Straż Pożarna. Jak przez ten czas zmieniła się praca strażaków? Jakie są nowe wyzwania, którym muszą stawiać czoła?

gen. Sławomir Klekotka, 14.05.2025, fot. Gabriela Lasota

gen. Sławomir Klekotka

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
15.05.2025

- Strefa (buforowa) w chwili obecnej ma 78 km. Nie wnioskujemy o zwiększenie, natomiast będziemy optować za tym, by została utrzymana - mówi gen. Sławomir Klekotka.


Czesław Renkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

Czesław Renkiewicz

prezydent Suwałk
15.05.2025

- Oczywistym jest, że rozwój Suwałk musi opierać się na ludziach młodych. Niemniej jednak wiemy, że depopulacja, ujemny przyrost naturalny - one dotykają również naszego miasta - mówił w Polskim Radiu Białystok Czesław Renkiewicz.

Jacek Lenczewski, fot. Joanna Szubzda

Jacek Lenczewski

ekspert do spraw produkcji rolnej z Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego oddział w Białymstoku
14.05.2025

 - Teraz, w okresie kwitnienia, jednodniowy - dwudniowy przymrozek powoduje, że rośliny obumierają i nie będą wydawały plonu. Dotyczy to  szczególnie upraw, których nie możemy ochronić, czyli sadów - wiśni, czereśni, jabłek. Może to przełożyć się na wyższe ceny - mówi specjalista.

Renata Reda i Szymon Hołownia, 13.05.2025, fot. Joanna Szubzda

Szymon Hołownia

kandydat na prezydenta, marszałek Sejmu
13.05.2025

- Ja nikogo nie szantażuję, nikomu nie grożę. Ja tylko mówię, że my dajemy temu rządowi większość po coś. Tym czymś są wartości, a nie stołki - mówi Szymon Hołownia.


Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
12.05.2025

Uczniowie ostatnich klas podstawówki rozpoczynają egzamin ósmoklasisty. W tym roku na pisanie sprawdzianów mają o 25 procent więcej czasu niż w latach poprzednich.

Marek Jakubiak, fot. Joanna Szubzda

Marek Jakubiak

poseł, kandydat na prezydenta RP
12.05.2025

- Z jednej strony mamy parcie od Ruskich, z drugiej od Niemców, a my jesteśmy, jak zwykle, jak w imadle. Te wybory nie będą dotyczyły tego, czyja Polska będzie, tylko, czy w ogóle Polska będzie - mówi kandydat na prezydenta RP Marek Jakubiak.

dr Radosław Poniat, 12.05.2025, fot. Barbara Sokolińska

dr Radosław Poniat

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku.
12.05.2025

- W tej chwili ludzie raczej głosują na tych kandydatów, którzy są związani z ich partiami, a wyborcy określonych partii już wcześniej wiedzą, kogo popierają. Natomiast w drugiej turze trzeba przekonać tych, którzy nie są domyślnym elektoratem danego kandydata - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Radosław Poniat.


Grzegorz Kuczyński, fot. Barbara Sokolińska

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji "Białystok Biega"
11.05.2025

- Bieganie to sposób na życie, a nie biznes - mówi Grzegorz Kuczyński.

Karol Zimnoch, 9.05.2025, fot. Barbara Sokolińska

Karol Zimnoch

doradca kredytowy
9.05.2025

- W praktyce obniżka stóp procentowych przełoży się oczywiście na spadki rat kredytów hipotecznych - mówił w Polskim Radiu Białystok Karol Zimnoch.

dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

ekspert ds. bezpieczeństwa z Uniwersytetu w Białymstoku
8.05.2025

Społeczność akademicka jest wstrząśnięta po zabójstwie pracownicy Uniwersytetu Warszawskiego. Pojawia się sporo pytań - co się dzieje w kontekście tego zdarzenia, ale także ostatnich ataków na pracowników ochrony zdrowia?


ks. Tomasz Mnich, fot. Sylwia Krassowska

ks. Tomasz Mnich

wikariusz parafii katedralnej w Białymstoku
8.05.2025

- Kościół potrzebuje zarówno ubóstwa, o którym mówił Franciszek, jak i pięknej liturgii. Nowy papież powinien budować mosty i pokazywać, że te dwa nurty mogą współbrzmieć - zaznacza ks. Mnich.

Cezary Cieślukowski, fot. Joanna Szubzda

Cezary Cieślukowski

przewodniczący sejmiku woj. podlaskiego
7.05.2025

 - Gdy zastanawiałem się nad tym, jak organizować pracę sejmiku, doszedłem do wniosku, że ważny jest powrót do upodmiotowienia sejmiku, żeby nie był on tylko narzędziem w rękach marszałka i zarządu - mówi Cezary Cieślukowski.

Anna Bańkowska i Grzegorz Kuczyński, 6.05.2025, fot. Barbara Sokolińska

Anna Bańkowska i Grzegorz Kuczyński

ambasadorka PKO Białystok Półmaratonu i prezes Fundacji Białystok Biega
6.05.2025

Już 10 maja biegacze wystartują w PKO Nocnym Biegu na 5 km, a 11 maja odbędzie się 12. PKO Białystok Półmaraton. Ma to być impreza rekordowa pod względem liczby uczestników.


Tadeusz Truskolaski, 6.05.2025, fot. Barbara Sokolińska

Tadeusz Truskolaski

prezydent Białegostoku
6.05.2025

- Chcemy ogłosić w tym roku przetarg na wykonawcę. W tej chwili trwają szacunki dotyczące finansów. Będziemy starali się, żeby jedna trzecia było to dofinansowanie z rządu, być może trochę więcej - zapowiada Tadeusz Truskolaski, komentując plany budowy hali sportowej w Białymstoku.

Ewa Ziejewska, 2.05.2025, fot. Gabriela Lasota

Ewa Ziejewska

nauczycielka języka polskiego i egzaminatorka
4.05.2025

- Pytanie o to, czy matura ma być tylko po to, żeby zdać i zaliczyć, wtedy sztuczna inteligencja rzeczywiście może bardzo pomóc, czy ma być jakimś egzaminem końcowym, który pokazuje umiejętność uczenia się - mówi Ewa Ziejewska.

dr Waldemar Wilczewski, Majówka z Polskim Radiem Białystok, 4.05.2025, fot. Barbara Sokolińska

dr Waldemar Wilczewski

dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku
4.05.2025

- Już dziś zapraszam  na Noc Muzeów. Chcemy, żeby nasi goście mogli nie tylko obejrzeć wystawy, które prezentujemy we wszystkich oddziałach Muzeum Podlaskiego, ale też żeby mogli nabyć wydawnictwa, które mamy, i zebrać autografy autorów - zachęca dyrektor.


Natalia Filinowicz, 30.04.2025, fot. Gabriela Lasota

Natalia Filinowicz

historyk Muzeum Wojska w Białymstoku
1.05.2025

- Dopiero w 1831 roku Sejm Powstańczy uchwalił, że nasze barwy narodowe to biały i czerwony. Wcześniej - na chorągwiach, sztandarach wojskowych - te kolory się pojawiały, ale układ był różny - mówi Natalia Filinowicz z Muzeum Wojska w Białymstoku.

źródło: PRB

Majówka - kiedy słońce, a kiedy deszcz? Sprawdź, co prognozuje synoptyk

1.05.2025

Choć w długi majowy weekend nie zabraknie przelotnych deszczy i burz, nie oznacza to, że nie będzie okazji do odpoczynku na świeżym powietrzu. Synoptyk Wiesław Winnicki z białostockiego biura prognoz podpowiada, jak zaplanować majówkę z pogodą w tle.

Radosław Hancewicz, fot. Sylwia Krassowska

Radosław Hancewicz

rzecznik prasowy podlaskiej KAS
30.04.2025

Do 30 kwietnia każdy podatnik powinien złożyć swoje zeznanie PIT. "Brakuje jeszcze wielu formularzy, ale trzeba pamiętać, że nawet 150 tysięcy z nich zostanie zatwierdzonych automatycznie" - mówi Radosław Hancewicz.


Andrzej Aleksiejczuk, 28.04.2025, fot. Gabriela Lasota

Andrzej Aleksiejczuk

wiceprzewodniczący Podlaskiej Rady OPZZ
29.04.2025

- Przede wszystkim 1 maja to jest wspomnienie naszego trudu. Trudu wszystkich pracowników - mówi Andrzej Aleksiejczuk.

Jacek Dobrzyński, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Dobrzyński [wideo]

rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji
29.04.2025

- Nie może być tak, że za wypalanie traw nakładane są tylko mandaty w wysokości kilkudziesięciu złotych. Od małego ognia często zaczyna się potężny pożar - zaznacza Jacek Dobrzyński.

Adam Kamiński, 28.04.2025, fot. Gabriela Lasota

Adam Kamiński

prezes Zarządu Fundacji INFOTECH
28.04.2025

- Mówimy jasno i wyraźnie, gdzie jak nie tutaj (Infotech Startup Day), możesz bezpiecznie zrealizować swój pomysł. Zawsze mówimy, że klient i jego potrzeby są najważniejsze, żeby zbudować startup - mówi prezes Zarządu Fundacji INFOTECH Adam Kamiński.


prof. Adam Bartnicki, fot. Sylwia Krassowska

prof. Adam Bartnicki

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
28.04.2025

- Zdjęcie Trumpa i Zełeńskiego, które obiegło światowe media, daje więcej nadziei niż wszystkie inne spotkania, wszystkie inne negocjacje - mówi prof. Adam Bartnicki.

Bartosz Demianiuk, 28.04.2025, fot. Gabriela Lasota

Bartosz Demianiuk

muzyk z grupy LaVenders i współorganizator 2. edycji East Eclipse Rock Festival
28.04.2025

- Na East Eclipse Rock Festival zagrają bardzo świeże zespoły - poza Bimo, żaden z pozostałych nie ma jeszcze nic wrzuconego na Spotify. Pojawia się więc pytanie: po co iść, skoro nie można ich wcześniej posłuchać? A ja zapewniam - to są zespoły, które mają dużą szansę, żeby pokazać się szerzej - mówi Bartosz Demianiuk.

Andrzej Lechowski, 23.04.2025, fot. Gabriela Lasota

Andrzej Lechowski

historyk
27.04.2025

- To nie jest encyklopedia. To opowieść o ludziach, o miejscu, o tej legendzie - tak opisuje swoją najnowszą książkę "Hotel Ritz. Historia i powstanie legendy" białostocki historyk Andrzej Lechowski.


ks. Tomasz Mnich, fot. Joanna Szubzda

ks. Tomasz Mnich

wikariusz parafii katedralnej w Białymstoku
25.04.2025

 - Myślę, że to był papież małych rewolucyjnych kroków. Pokazywał, że trzeba wychodzić ku drugiemu człowiekowi i że te małe gesty, gesty czułości, zmieniają świat na lepsze - tak o pontyfikacie papieża Franciszka mówi ks. Tomasz Mnich.

Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski

prezydent Łomży
24.04.2025

- Łomża przez lata była miastem wykluczonym komunikacyjnie. Jeżeli wszystko się wydarzy zgodnie z planem, to za dwa lata będziemy mogli mówić o realnym powrocie kolei - mówi Mariusz Chrzanowski.

Mikołaj Dorożała, 22.04.2025, fot. Paweł Wądołowski

Mikołaj Dorożała [wideo]

główny konserwator przyrody
23.04.2025

- Musimy przyjąć w końcu do wiadomości, że zmiany klimatyczne następują szybciej niż myśleliśmy. Musimy stworzyć strategię zarządzania wodą w Polsce. Zupełnie inną niż tą, którą utworzyliśmy 70-80 lat temu - podkreśla Mikołaj Dorożała.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok