Radio Białystok | Gość | Szymon Hołownia [wideo] - marszałek Sejmu

Szymon Hołownia [wideo]

marszałek Sejmu

27.11.2023, 07:45, akt. 08:50

"Chciałbym, żeby Sejm był takim miejscem, w którym ludzie się spierają i to do bólu. Jednak nie pozwolę na chuligaństwo polityczne" - mówi Szymon Hołownia.

fot. Łukasz Błasikiewicz/Kancelaria Sejmu
fot. Łukasz Błasikiewicz/Kancelaria Sejmu


0:00
0:00
Z Szymonem Hołownią rozmawia Adam Janczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W tym tygodniu Sejm ponownie zbiera się na pierwszym posiedzeniu X kadencji. Czego będą dotyczyły prace? Czy marszałek Szymon Hołownia, który w wyborach startował z województwa podlaskiego, jest w stanie połączyć obowiązki marszałka i posła? O tym z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią rozmawia Adam Janczewski.



Adam Janczewski: Ledwie został pan marszałkiem Sejmu, a już kontaktują się, nie przyjmuje pan zaproszeń, nie mówię o kolegach z dawnych lat z Białegostoku, a o premierze Mateuszu Morawieckim. Nie przyjmie pan zaproszenia? 



Szymon Hołownia: Odpowiedziałem na zaproszenie. Powiedziałem, że bardzo chętnie po tym, jak wyklaruje się status polityczny pana Mateusza Morawieckiego, zaproszę go do Sejmu i porozmawiamy o tym, jak wyobraża sobie złożenie exposé, poddanie się głosowaniu o wotum zaufania dla jego rządu. Pewnie to spotkanie dojdzie do skutków w tym tygodniu. 



Jest nieuniknione. 



Jest nieuniknione, dlatego że konstytucja bardzo precyzyjnie opisuje zadania premiera i bardzo precyzyjnie opisuje zadania marszałka Sejmu. Premier ma sformować rząd, uzyskać nominację od prezydenta, a marszałek Sejmu, na żądanie, czy oczekiwanie premiera, w ciągu 14 dni od momentu złożenia zaprzysiężenia rządu musi umożliwić premierowi wygłoszenie exposé i głosowanie nad tym exposé i jego rządem.



Został pan marszałkiem Sejmu, tych prac jest bardzo dużo, szczególnie teraz na początku kadencji. Zdobył pan 80 tysięcy prawie głosów w województwie podlaskim, czy może pan się zobowiązać, że tych wyborców pan nie zawiedzie, pomimo tego napiętego grafiku marszałka Sejmu? 



Oczywiście, bo to jest mój okręg i dlatego pierwszą wizytę w Polsce odbywam właśnie tutaj. Spotkałem się z osobami z niepełnosprawnością, z uczniami, z mediami, z naszymi działaczami, z prezydentem miasta. Ta pozycja marszałka Sejmu rzeczywiście jest pozycją ogólnopaństwową, ona bardzo dużo wymaga takich czynności związanych z całym państwem, ale ja wiem, skąd jestem posłem, wiem, gdzie mieszkają moi rodzice, wiem, że to tutaj ludzie mi zaufali i spróbuję wraz ze wspaniałą naszą drużyną tutaj białostocką, z wicemarszałkiem Żywno, zrobić co się da, żeby krok po kroku tę rzeczywistość tutaj na Podlasiu, skąd zostaliśmy wybrani, naprawiać. 



Ta wizyta w Fundacji Aktywnej Rehabilitacji to zapowiedź tego, że w tym Sejmie pan jako poseł, jako marszałek chciałby się zajmować tymi kwestiami osób z niepełnosprawnościami? 



To już mogę państwu zdradzić, że chcę zrobić nawet symbolicznie pewną rzecz w polskim Sejmie, która pokaże osobom z niepełnosprawnością, że jest nadzieja na stopniowe rozwiązywanie krok po kroku wszystkich tych postulatów, które składają. Po pierwsze likwidacji pułapki rentowej, po drugie ustawy o asystencji, po trzecie zniesieniu barier architektonicznych, bo słyszałem o tym wiele, choćby na poziomie szkół średnich, tu w Białymstoku często istnieją, odbierając młodym ludziom wybór ich przyszłości takiej, jakich by chcieli. Tych tematów jest mnóstwo, to jest opieka wytchnieniowa, reforma orzecznictwa. My w ruchu Polska 2050 traktujemy sprawy osób z niepełnosprawnościami priorytetowo od zawsze. 



I te kwestie, które pan powiedział, będą poruszone w tej kadencji? 



Tak, bezwzględnie muszą być. My zaraz złożymy ustawę o asystencji osobistej. 



I to będzie ten symbol? 



Nie, symbol będzie jeszcze bardziej personalny, ludzki. Nie mogę jeszcze państwu zdradzić, ale pod koniec tygodnia chcę, żeby polski Sejm dostał bardzo jasny sygnał, że musi być miejscem, które tworzy bardzo czytelną, dobrą legislację dla osób z niepełnosprawnościami. 



Sprawą istotną w województwie podlaskim jest granica polsko-białoruska i to, co tam się dzieje. Co tutaj proponuje pan w tej kwestii jako poseł z województwa podlaskiego z największym mandatem? 



Przede wszystkim pragmatyczne działanie państwa, a nie działanie na hura i przy dźwięku fanfar i narodowych wzmożeń. W ogóle my tego mamy za dużo. My dzisiaj, myśląc o granicy, musimy przede wszystkim stworzyć system, który pomoże nam pogodzić bezpieczeństwo z człowieczeństwem. Żadnej z tych rzeczy nie możemy z tego równania wykreślić. Polska granica musi być bezpieczna, bo jak nie będzie bezpieczna, to to jest szkoda dla polskiego, nie tylko rynku pracy, ale i dla bezpieczeństwa wewnętrznego. 



To jasne, ale jak to zrobić? 



To są kroki, które trzeba podjąć. Trzeba przede wszystkim dofinansować urząd ds. cudzoziemców. Zrobić audyt bezpieczeństwa granicy, bo jeżeli ktoś mi mówi, że wybudował mur, a dalej kilkanaście tysięcy ludzi nielegalnie przechodzi przez tę granicę strzeżoną tym murem do Niemiec, to znaczy, że ten mur jakoś nie działa za dobrze. Więc trzeba zaprosić, być może ekspertów wreszcie z Unii Europejskiej, z Frontexu, żeby nam pomogli tę granicę zabezpieczyć, żebyśmy wiedzieli, gdzie mur, gdzie termowizja, gdzie trzeba postawić człowieka, a gdzie trzeba postawić punkt przyjmowania wniosków o ochronę międzynarodową od tych, którzy chcą poprosić o azyl. Nie ma zgody i nie będzie na przekraczanie nielegalnie polskiej granicy państwowej. 

Natomiast nie będzie też nigdy mojej wewnętrznej zgody na to, żeby osoby, które znajdują się w kryzysie humanitarnym na tej granicy, zamarzają, chorują, cierpią, żeby one cierpiały na polskiej ziemi. One potrzebują pomocy, a później uregulowania ich statusu. Polskę stać na to, żeby być bezpiecznym, ale też jednocześnie humanitarnym i solidarnym krajem. I to jest do zrobienia. To jest polityka migracyjna. To jest odpowiednie wyposażenie straży granicznej w pieniądze i kompetencje. To jest rozmowa z samorządami. To jest współpraca z organizacjami pozarządowymi. To będzie robił minister spraw wewnętrznych. Natomiast ja, jako marszałek Sejmu, będę się w to wtrącał. I rozmawiał o tym z ministrem spraw wewnętrznych, dlatego że jestem posłem stąd, marszałkiem Sejmu stąd i wiem, jak to jest dla nas ważne, żebyśmy stając rano przed lustrem, czuli się bezpiecznie i przed tym lustrem i patrząc za okno.



Unijne traktaty, koncepcja federalizacji Europy. To jest temat bardzo nośny, bardzo głośny w ostatnich dniach. Być może będzie też głosowane w polskim Sejmie. Prawo i Sprawiedliwość złożyło taką propozycję. Pomijając kwestie formalne, kwestie głosowań, co pan myśli o tej koncepcji? 



Ta uchwała, którą Prawo i Sprawiedliwość złożyło, złożyło ją za pięć dwunasta. Nie tak, jak się powinno robić legislację. Trafiła tam, gdzie powinna trafić, do Komisji do Spraw Unii Europejskiej i tam w tej chwili jest procedowana. To tak teraz będzie w Sejmie wyglądać. To jest pewien porządek i jego się trzymamy. Trzeba było złożyć tę uchwałę wcześniej. Było wiadomo, kiedy Parlament Europejski będzie na tym głosował. To nie była jakaś czarna magia. Natomiast co do samej istoty rzeczy, chcę uspokoić wszystkich państwa. 

Żeby była jakakolwiek zmiana traktatów Unii Europejskiej, potrzebna jest jednomyślna zgoda państw, i głosowanie potężną większością w parlamentach krajowych. To się w najbliższym czasie nie wydarzy, a mówiąc w najbliższym czasie, nie mówię o miesiącach, ale o latach. Natomiast czy potrzebna jest nam dzisiaj dyskusja na temat tego, czy traktaty dają radę i czy może trzeba by było je weryfikować? Oczywiście, że jest, bo Unia Europejska jest żywym organizmem, a nie muzeum integracji europejskiej i o tym mamy prawo rozmawiać. To głosowanie Parlamentu Europejskiego niczego nie zmieniło. To był apel, deklaracja złożona do Rady Europejskiej, czyli do szefów państw. 

Z całą pewnością w najbliższym czasie, nie wiem, czy w okresie jednej kadencji, czy dwóch, traktaty europejskie zmienione nie będą. Dlatego, że ja, patrząc też na to, co dzieje się w Holandii, co wydarzyło się na Słowacji, co dzieje się w wielu krajach Europy dzisiaj, uważam, że nie zmienia się, mówiąc kolokwialnie, konia w czasie przeprawy przez rzekę. Jesteśmy w bardzo trudnym momencie dla integracji europejskiej. Europa jest za cennym projektem, żebyśmy teraz wprowadzali poprawki w samochodzie, który jest na bardzo ostrym wirażu. 



Już na koniec chciałbym jeszcze zapytać o kulturę polityczną. Był pan w swojej szkole w Białymstoku, mówił pan tam cywilizowaniu sporów politycznych, czyli będziemy się spierać, tylko musimy nauczyć się spierać? 



Będziemy zawsze się spierać. Na tym polega nasz świat. Już nie ma jednej partii, jednego rządu. Każdy z nas ma smartfona, ma swój świat, ma swoją bańkę, swoich przyjaciół. Tego będzie jeszcze więcej. Demokracje parlamentarne wynaleziono po to, żeby ludzie nie zabijali się na ulicach z powodu różnych poglądów. Czasami ludzie mówią: "a dlaczego wy się tak nie dogadacie i nie jesteście wszyscy tacy sami"? Bo jesteśmy partiami i każda reprezentuje inną grupę ludzi o innych poglądach, o innych oczekiwaniach. Tak, współpracujemy razem tam, gdzie to jest potrzebne i możliwe, ale reprezentujemy różne interesy. Nie likwidacja sporu jest receptą, a ucywilizowanie sporu. 

Chciałbym, żeby Sejm był właśnie takim miejscem, w którym ludzie się spierają i to do bólu się spierają. Dlatego ja daję głos przedstawicielom Prawa i Sprawiedliwości, którym odbierał głos marszałek Terlecki i którym odbierała głos marszałek Witek. Minister Ziobro występuje, ja mu daję głos. Minister Wójcik występuje, którego przeganiano i nie dawano mu głosu. Ma prawo się wypowiedzieć, ma prawo do swoich poglądów. Natomiast musimy też wiedzieć, że to się musi zakończyć konkluzją. Nie pozwolę w tym Sejmie na chuligaństwo polityczne, a za takie uważam deklaracje z pierwszego posiedzenia Sejmu choćby jednego z ministrów rządu, który przyszedł i powiedział, że jak będzie chciał, to będzie tu gadał do rana. 



Z pierwszego posiedzenia Sejmu, które jest bardzo chętnie oglądane przez internautów...



To bardzo dobrze, że się ludzie wreszcie interesują tym, co my decydujemy o ich życiu. 



Interesują się tym, co się dzieje w życiu, czy może chcą obejrzeć tego showmana z Mam Talent? 



Wie pan co, mieli wiele innych szans i możliwości, żeby oglądać showmanów i nie tylko z Mam Talent, ale i z innych programów. Myślę, że skoro ludzie poszli do wyborów z 74% frekwencją, i to nie była moja przecież zasługa, to Sejm jest tym pierwszym miejscem. Nie rząd, bo on jest opóźniany, ale Sejm jest pierwszym miejscem, gdzie mogą zobaczyć, czy ta zmiana, za którą głosowali półtora miesiąca temu, się dzieje, czy to cokolwiek w ogóle zmieniło. 

I bardzo się cieszę, że oglądają Sejm, bo oczywiście pan Błaszczak czy inni mogą mi zarzucać, że ja dbam o oglądalność kanału na YouTube, a ja bym chciał, żeby ona była jak największa. Żebyśmy my, pan Błaszczak i ja mogli zostać zweryfikowani online, a nie raz na cztery lata przez naszych wyborców. 



I oby to zainteresowanie udało się wam podtrzymać. Dziękuję bardzo za rozmowę.


| red: sk




ZNAJDŹ NAS




Grzegorz Piekarski, źródło: PRB

Grzegorz Piekarski

dyrektor Narwiańskiego Parku Narodowego
22.05.2025

W ostatnim czasie spadło trochę deszczu w regionie, ale to tylko kropla w morzu potrzeb. Wielomiesięczna susza powoduje straty nie tylko w rolnictwie, ale też w przyrodzie. Czy można temu przeciwdziałać?

Bogdan Kalicki, fot. Gabriela Lasota

Bogdan Kalicki

dyrektor szpitala wojewódzkiego w Białymstoku
21.05.2025

- Udało się spowolnić tempo zadłużania. Trzeba sobie zdawać sprawę, że jeśli ta baza jest bardzo wysoka, to potem zatrzymać ten pociąg nie jest łatwo - mówi Bogdan Kalicki.

Łukasz Prokorym, fot. Gabriela Lasota

Łukasz Prokorym

Marszałek Województwa Podlaskiego
20.05.2025

- Szpital wojewódzki odzyskuje zdolność kredytową. To wszystko idzie w dobrym kierunku i szpital wojewódzki znowu staje się szpitalem wojewódzkim, nie tylko z nazwy - mówi marszałek woj. podlaskiego Łukasz Prokorym.


prof. Jarosław Matwiejuk, fot. Sylwia Krassowska

prof. Jarosław Matwiejuk

 konstytucjonalista z Wydział Prawa UwB
19.05.2025

- W możliwość oddania głosu wkroczyli młodzi wyborcy, którzy mają nowe spojrzenie i oczekują zmian. Duopol, który trwa już tyle lat, jest dla nich nie do zaakceptowania - mówi prof. Jarosław Matwiejuk.

dr Maciej Białous, fot. Joanna Szubzda

dr Maciej Białous

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
18.05.2025

Wysoki wynik wyborczy Sławomira Mentzena i Grzegorza Brauna to ostrzeżenie dla Platformy Obywatelskiej i Prawa i Sprawiedliwości - mówi dr Maciej Białous.

Jacek Zaniewski, fot. Joanna Szubzda

Jacek Zaniewski

prezes Żubrów Chorten Białystok
18.05.2025

Koszykarze Żubrów Białystok są o krok od zwycięstwa w finale II ligi - w pierwszym meczu pokonali na wyjeździe Polonię Leszno 94:79. Już wcześniej, po zwycięstwie w półfinałowej rywalizacji z Mickiewiczem Katowice białostoczanie zapewnili sobie awans do I ligi.


Tomasz Sajewicz, fot. Joanna Szubzda

Tomasz Sajewicz

dziennikarz i korespondent Polskiego Radia w Azji
18.05.2025

- Podlasie nauczyło mnie tolerancji, tutejszy konserwatyzm uznawany jest za nietolerancję, ale wydaje mi się, że w nas wszystkich tutaj są ogromne pokłady tolerancji. Rozumienie, że jest inna kultura, jest dla nas naturalne - mówi Tomasz Sajewicz.

St. bryg. Dariusz Koc, fot. Tomasz Kleszczewski

st. bryg. Dariusz Koc

komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku
17.05.2025

150 lat temu w Białymstoku powstała Zawodowa Straż Pożarna. Jak przez ten czas zmieniła się praca strażaków? Jakie są nowe wyzwania, którym muszą stawiać czoła?

gen. Sławomir Klekotka, 14.05.2025, fot. Gabriela Lasota

gen. Sławomir Klekotka

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
15.05.2025

- Strefa (buforowa) w chwili obecnej ma 78 km. Nie wnioskujemy o zwiększenie, natomiast będziemy optować za tym, by została utrzymana - mówi gen. Sławomir Klekotka.


Czesław Renkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

Czesław Renkiewicz

prezydent Suwałk
15.05.2025

- Oczywistym jest, że rozwój Suwałk musi opierać się na ludziach młodych. Niemniej jednak wiemy, że depopulacja, ujemny przyrost naturalny - one dotykają również naszego miasta - mówił w Polskim Radiu Białystok Czesław Renkiewicz.

Jacek Lenczewski, fot. Joanna Szubzda

Jacek Lenczewski

ekspert do spraw produkcji rolnej z Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego oddział w Białymstoku
14.05.2025

 - Teraz, w okresie kwitnienia, jednodniowy - dwudniowy przymrozek powoduje, że rośliny obumierają i nie będą wydawały plonu. Dotyczy to  szczególnie upraw, których nie możemy ochronić, czyli sadów - wiśni, czereśni, jabłek. Może to przełożyć się na wyższe ceny - mówi specjalista.

Renata Reda i Szymon Hołownia, 13.05.2025, fot. Joanna Szubzda

Szymon Hołownia

kandydat na prezydenta, marszałek Sejmu
13.05.2025

- Ja nikogo nie szantażuję, nikomu nie grożę. Ja tylko mówię, że my dajemy temu rządowi większość po coś. Tym czymś są wartości, a nie stołki - mówi Szymon Hołownia.


Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
12.05.2025

Uczniowie ostatnich klas podstawówki rozpoczynają egzamin ósmoklasisty. W tym roku na pisanie sprawdzianów mają o 25 procent więcej czasu niż w latach poprzednich.

Marek Jakubiak, fot. Joanna Szubzda

Marek Jakubiak

poseł, kandydat na prezydenta RP
12.05.2025

- Z jednej strony mamy parcie od Ruskich, z drugiej od Niemców, a my jesteśmy, jak zwykle, jak w imadle. Te wybory nie będą dotyczyły tego, czyja Polska będzie, tylko, czy w ogóle Polska będzie - mówi kandydat na prezydenta RP Marek Jakubiak.

dr Radosław Poniat, 12.05.2025, fot. Barbara Sokolińska

dr Radosław Poniat

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku.
12.05.2025

- W tej chwili ludzie raczej głosują na tych kandydatów, którzy są związani z ich partiami, a wyborcy określonych partii już wcześniej wiedzą, kogo popierają. Natomiast w drugiej turze trzeba przekonać tych, którzy nie są domyślnym elektoratem danego kandydata - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Radosław Poniat.


Grzegorz Kuczyński, fot. Barbara Sokolińska

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji "Białystok Biega"
11.05.2025

- Bieganie to sposób na życie, a nie biznes - mówi Grzegorz Kuczyński.

Karol Zimnoch, 9.05.2025, fot. Barbara Sokolińska

Karol Zimnoch

doradca kredytowy
9.05.2025

- W praktyce obniżka stóp procentowych przełoży się oczywiście na spadki rat kredytów hipotecznych - mówił w Polskim Radiu Białystok Karol Zimnoch.

dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

ekspert ds. bezpieczeństwa z Uniwersytetu w Białymstoku
8.05.2025

Społeczność akademicka jest wstrząśnięta po zabójstwie pracownicy Uniwersytetu Warszawskiego. Pojawia się sporo pytań - co się dzieje w kontekście tego zdarzenia, ale także ostatnich ataków na pracowników ochrony zdrowia?


ks. Tomasz Mnich, fot. Sylwia Krassowska

ks. Tomasz Mnich

wikariusz parafii katedralnej w Białymstoku
8.05.2025

- Kościół potrzebuje zarówno ubóstwa, o którym mówił Franciszek, jak i pięknej liturgii. Nowy papież powinien budować mosty i pokazywać, że te dwa nurty mogą współbrzmieć - zaznacza ks. Mnich.

Cezary Cieślukowski, fot. Joanna Szubzda

Cezary Cieślukowski

przewodniczący sejmiku woj. podlaskiego
7.05.2025

 - Gdy zastanawiałem się nad tym, jak organizować pracę sejmiku, doszedłem do wniosku, że ważny jest powrót do upodmiotowienia sejmiku, żeby nie był on tylko narzędziem w rękach marszałka i zarządu - mówi Cezary Cieślukowski.

Anna Bańkowska i Grzegorz Kuczyński, 6.05.2025, fot. Barbara Sokolińska

Anna Bańkowska i Grzegorz Kuczyński

ambasadorka PKO Białystok Półmaratonu i prezes Fundacji Białystok Biega
6.05.2025

Już 10 maja biegacze wystartują w PKO Nocnym Biegu na 5 km, a 11 maja odbędzie się 12. PKO Białystok Półmaraton. Ma to być impreza rekordowa pod względem liczby uczestników.


Tadeusz Truskolaski, 6.05.2025, fot. Barbara Sokolińska

Tadeusz Truskolaski

prezydent Białegostoku
6.05.2025

- Chcemy ogłosić w tym roku przetarg na wykonawcę. W tej chwili trwają szacunki dotyczące finansów. Będziemy starali się, żeby jedna trzecia było to dofinansowanie z rządu, być może trochę więcej - zapowiada Tadeusz Truskolaski, komentując plany budowy hali sportowej w Białymstoku.

Ewa Ziejewska, 2.05.2025, fot. Gabriela Lasota

Ewa Ziejewska

nauczycielka języka polskiego i egzaminatorka
4.05.2025

- Pytanie o to, czy matura ma być tylko po to, żeby zdać i zaliczyć, wtedy sztuczna inteligencja rzeczywiście może bardzo pomóc, czy ma być jakimś egzaminem końcowym, który pokazuje umiejętność uczenia się - mówi Ewa Ziejewska.

dr Waldemar Wilczewski, Majówka z Polskim Radiem Białystok, 4.05.2025, fot. Barbara Sokolińska

dr Waldemar Wilczewski

dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku
4.05.2025

- Już dziś zapraszam  na Noc Muzeów. Chcemy, żeby nasi goście mogli nie tylko obejrzeć wystawy, które prezentujemy we wszystkich oddziałach Muzeum Podlaskiego, ale też żeby mogli nabyć wydawnictwa, które mamy, i zebrać autografy autorów - zachęca dyrektor.


Natalia Filinowicz, 30.04.2025, fot. Gabriela Lasota

Natalia Filinowicz

historyk Muzeum Wojska w Białymstoku
1.05.2025

- Dopiero w 1831 roku Sejm Powstańczy uchwalił, że nasze barwy narodowe to biały i czerwony. Wcześniej - na chorągwiach, sztandarach wojskowych - te kolory się pojawiały, ale układ był różny - mówi Natalia Filinowicz z Muzeum Wojska w Białymstoku.

źródło: PRB

Majówka - kiedy słońce, a kiedy deszcz? Sprawdź, co prognozuje synoptyk

1.05.2025

Choć w długi majowy weekend nie zabraknie przelotnych deszczy i burz, nie oznacza to, że nie będzie okazji do odpoczynku na świeżym powietrzu. Synoptyk Wiesław Winnicki z białostockiego biura prognoz podpowiada, jak zaplanować majówkę z pogodą w tle.

Radosław Hancewicz, fot. Sylwia Krassowska

Radosław Hancewicz

rzecznik prasowy podlaskiej KAS
30.04.2025

Do 30 kwietnia każdy podatnik powinien złożyć swoje zeznanie PIT. "Brakuje jeszcze wielu formularzy, ale trzeba pamiętać, że nawet 150 tysięcy z nich zostanie zatwierdzonych automatycznie" - mówi Radosław Hancewicz.


Andrzej Aleksiejczuk, 28.04.2025, fot. Gabriela Lasota

Andrzej Aleksiejczuk

wiceprzewodniczący Podlaskiej Rady OPZZ
29.04.2025

- Przede wszystkim 1 maja to jest wspomnienie naszego trudu. Trudu wszystkich pracowników - mówi Andrzej Aleksiejczuk.

Jacek Dobrzyński, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Dobrzyński [wideo]

rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji
29.04.2025

- Nie może być tak, że za wypalanie traw nakładane są tylko mandaty w wysokości kilkudziesięciu złotych. Od małego ognia często zaczyna się potężny pożar - zaznacza Jacek Dobrzyński.

Adam Kamiński, 28.04.2025, fot. Gabriela Lasota

Adam Kamiński

prezes Zarządu Fundacji INFOTECH
28.04.2025

- Mówimy jasno i wyraźnie, gdzie jak nie tutaj (Infotech Startup Day), możesz bezpiecznie zrealizować swój pomysł. Zawsze mówimy, że klient i jego potrzeby są najważniejsze, żeby zbudować startup - mówi prezes Zarządu Fundacji INFOTECH Adam Kamiński.


prof. Adam Bartnicki, fot. Sylwia Krassowska

prof. Adam Bartnicki

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
28.04.2025

- Zdjęcie Trumpa i Zełeńskiego, które obiegło światowe media, daje więcej nadziei niż wszystkie inne spotkania, wszystkie inne negocjacje - mówi prof. Adam Bartnicki.

Bartosz Demianiuk, 28.04.2025, fot. Gabriela Lasota

Bartosz Demianiuk

muzyk z grupy LaVenders i współorganizator 2. edycji East Eclipse Rock Festival
28.04.2025

- Na East Eclipse Rock Festival zagrają bardzo świeże zespoły - poza Bimo, żaden z pozostałych nie ma jeszcze nic wrzuconego na Spotify. Pojawia się więc pytanie: po co iść, skoro nie można ich wcześniej posłuchać? A ja zapewniam - to są zespoły, które mają dużą szansę, żeby pokazać się szerzej - mówi Bartosz Demianiuk.

Andrzej Lechowski, 23.04.2025, fot. Gabriela Lasota

Andrzej Lechowski

historyk
27.04.2025

- To nie jest encyklopedia. To opowieść o ludziach, o miejscu, o tej legendzie - tak opisuje swoją najnowszą książkę "Hotel Ritz. Historia i powstanie legendy" białostocki historyk Andrzej Lechowski.


ks. Tomasz Mnich, fot. Joanna Szubzda

ks. Tomasz Mnich

wikariusz parafii katedralnej w Białymstoku
25.04.2025

 - Myślę, że to był papież małych rewolucyjnych kroków. Pokazywał, że trzeba wychodzić ku drugiemu człowiekowi i że te małe gesty, gesty czułości, zmieniają świat na lepsze - tak o pontyfikacie papieża Franciszka mówi ks. Tomasz Mnich.

Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski

prezydent Łomży
24.04.2025

- Łomża przez lata była miastem wykluczonym komunikacyjnie. Jeżeli wszystko się wydarzy zgodnie z planem, to za dwa lata będziemy mogli mówić o realnym powrocie kolei - mówi Mariusz Chrzanowski.

Mikołaj Dorożała, 22.04.2025, fot. Paweł Wądołowski

Mikołaj Dorożała [wideo]

główny konserwator przyrody
23.04.2025

- Musimy przyjąć w końcu do wiadomości, że zmiany klimatyczne następują szybciej niż myśleliśmy. Musimy stworzyć strategię zarządzania wodą w Polsce. Zupełnie inną niż tą, którą utworzyliśmy 70-80 lat temu - podkreśla Mikołaj Dorożała.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok