Radio Białystok | Gość | Artur Wiatr [wideo] - dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego

Artur Wiatr [wideo]

dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego

14.06.2023, 07:14, akt. 09:50

- Myślę, że podjęte decyzje i działania w trakcie tego pożaru były bardzo adekwatne i szybkie, co poskutkowało tym, że ten pożar został szybko ugaszony - mówi dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego Artur Wiatr.

Artur Wiatr, fot. Paweł Wądołowski
Artur Wiatr, fot. Paweł Wądołowski


0:00
0:00
Z Arturem Wiatrem rozmawia Paweł Wądołowski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W poniedziałek (12.06) doszło do kolejnego pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym. Spaliło się kilkanaście hektarów łąk.

Czy ogień spowodował duże straty przyrodnicze? I czy w Parku widać jeszcze skutki wielkiego pożaru sprzed trzech lat? O tym Paweł Wądołowski rozmawia z dyrektorem Biebrzańskiego Parku Narodowego Arturem Wiatrem.


Paweł Wądołowski: Nieprzypadkowo jesteśmy teraz nad brzegiem Biebrzy. Niedaleko stąd w poniedziałek (12.06) doszło do kolejnego pożaru. Czy tym razem służby wyciągnęły wnioski i dużo szybciej skierowaliście do akcji np. samoloty gaśnicze i helikopter?


Artur Wiatr: Zdecydowanie tak. Jestem głęboko przekonany, że te doświadczenia, które spotkały nas podczas pożaru w 2020 roku sprawiły, że dotychczas wyciągnęliśmy wiele wniosków. Ten pożar, choć wydawałoby się, że niegroźny i nieduży, bo spłonęło ok. 14 ha sprawił, był kolejnym testem na to, żeby zobaczyć, jak funkcjonuje cały system. Myślę, że podjęte decyzje i działania w trakcie tego pożaru były bardzo adekwatne i szybkie, co poskutkowało tym, że ten pożar został szybko ugaszony.


Proste porównanie – w 2020 roku samoloty były trzeciego dnia pożaru, a tutaj chyba już godzinę po nadleciały.


Tak. Były i samoloty gaśnicze dzięki współpracy z Lasami Państwowymi, był helikopter policyjny, także tutaj mając na uwadze, że ten dostęp do pożaru jest nad Biebrzą bardzo trudny, więc ta akcja gaśnicza z powietrza naprawdę dużo wnosi i tak było tym razem.


Strażacy mówili o bardzo trudnym dostępie do miejsca, gdzie był ogień. Pan mówił, że jak na Biebrzański Park Narodowy to było stosunkowo łatwo dostępne miejsce. Czy wy jesteście przygotowani, macie sprzęt mobilny na quadach żeby docierać właśnie do tych miejsc, gdzie ciężko jest dotrzeć?


Z tego, co obserwuję przez ostatnie trzy-cztery lata, a w zasadzie po dużym pożarze, zarówno Państwowa Straż Pożarna, jak i jednostki komplementarne, czyli Ochotnicze Straże Pożarne wyposażyły się w bardzo dużo odpowiedniego sprzętu do warunków biebrzańskich i ten sprzęt też był teraz na tym pożarze, więc quady i inne tego typu lekkie pojazdy, szybki dostęp do tego trudnego terenu. Tu akurat w Zabielu no rzeczywiście, jak na warunki biebrzańskie, podkreślam, ta sytuacja z dojazdem była o tyle prostsza, że to jest teren rolniczy, użytkowy.


Tam był mostek, można było spokojnie przejechać.


Dokładnie tak. Więc to z pewnością pomagało, natomiast normalnie jeśli patrzymy na bagna biebrzańskie to ten dostęp jest bardzo trudny, w związku z tym niezbędne jest to, żeby posiadać odpowiedni sprzęt. I tutaj ten sprzęt naziemny, quady, pojazdy podobne do quadów, no i oczywiście sprzęt lotniczy – no ten jest nieograniczony, jeśli chodzi o dostęp, bo przestrzeń powietrzna jest otwarta. W związku z tym ta akcja gaśnicza z powietrza, myślę, że to jest bardzo ważny krok i tak też miało miejsce tym razem.


Tak jak pan powiedział, do pożaru doszło na terenach, które obsługują rolnicy. Czy w związku z tym straty przyrodnicze tym razem były dużo mniejsze?


Straty przyrodnicze były dużo mniejsze. Po pierwsze, ten pożar wydarzył się później na przestrzeni roku, więc jesteśmy co prawda w trakcie sezonu lęgowego, ale wiele ptaków zdążyło już te lęgi wyprowadzić. Po drugie, na większości terenu te łąki były już skoszone, więc było albo w trakcie sprzątania siana, zwożenia biomasy. W zasadzie nieliczne pozostały tam na tym terenie nieskoszone, z w związku z tym tak naprawdę w większości spaliło się, mówiąc kolokwialnie, ściernisko po zebranym sianie.


Biebrza kojarzy nam się z wysoką wodą, z bagnami. Teraz właśnie nieprzypadkowo jesteśmy nad brzegiem rzeki, bo tutaj widać, jak niska jest woda. Czy jest już susza nad Biebrzą?


Tak, nad Biebrzą jest susza.


To widać nawet tutaj.


Tak, to widać gołym okiem. Jest tu dramatycznie niski poziom wody. Jak się rozmawia z osobami ze starszego pokolenia, to wiele z nich powtarza, że nie widzieli dawno tak bardzo niskiej wody na Biebrzy. I rzeczywiście, mieliśmy bardzo suchy kwiecień, bardzo suchy maj – spadło ok. 30-40 mm deszczu, więc to naprawdę są niewielkie ilości i te średnie poziomy wód, zarówno w rzece, jak i poziomy gruntowe są dużo, dużo poniżej takiej średniej wieloletniej.


Czy grozi nam to, co w ubiegłych latach, że będą śnięte ryby w takiej ilości, jakie były rok czy dwa lata temu?


Zawsze takie zagrożenie istnieje, bowiem przy bardzo wysokich temperaturach – w tym roku nie ma tej dużej wody, te warunki beztlenowe tworzą się w momencie, kiedy jest dużo spływu wód z łąk – ale przy bardzo wysokich temperaturach, a takie powyżej 30 stopni mamy coraz częściej i to nie dzień, dwa, tylko w okresach dłuższych, takie zjawisko może się powtórzyć. Miejmy nadzieję, że nie.


Zimą cieszyliśmy się, że jest trochę wyższy stan wody, ale chyba już niewiele z tego zostało.


Bardzo niewiele. Ten zapas absolutnie został już w pełni wykorzystany i rzeczywiście my jako park, ale i my jako ludzie odpowiedzialni za stan środowiska, a w tym przypadku gospodarkę wodną musimy zrobić wszystko, żeby tej wody jak najwięcej zostawało w Dolinie Biebrzy. Chciałbym przypomnieć i zwrócić uwagę na to, że bagna mają olbrzymią zdolność retencyjną.


Czy możemy coś z tym zrobić, żeby tej wody było więcej na bagnach?


Przede wszystkim pewnie musimy się modlić o deszcz, bo żeby tę wodę magazynować, żeby ją odpowiednio chronić i gospodarować, to trzeba ją mieć. Więc tutaj na pewno musimy się pochylić nad wieloma wyzwaniami, które dotyczą takiego racjonalnego gospodarowania wodą, to jest po pierwsze, a po drugie – nad wszelkiego rodzaju działaniami, które powinny sprzyjać temu gospodarowaniu. A wiemy, że Dolina Biebrzy, sama zlewnia, to jest bardzo duży obszar. Dolina Biebrzy to jest tylko niewielki fragment, więc tutaj trzeba zawsze w takiej sytuacji pokłonić się nad takim podejściem, spojrzeniem. Więc gospodarowanie wodą w całej zlewni, a na pewno to, co w ostatnich latach robi park, to różnego rodzaju działania renaturyzacyjne, w tym momencie współpraca z Wodami Polskimi. Wszystko po to, żeby stworzyć też techniczne możliwości do jak największego magazynowania tej wody w Dolinie za pomocą urządzeń technicznych. To jest niezbędne.


Pytałem o to, jak wyglądały straty przyrodnicze po tym poniedziałkowym pożarze. A czy już po tym dużym pożarze z 2020 roku przyroda się podniosła, czy wciąż jeszcze widzicie jego skutki?


Powtarzaliśmy to wielokrotnie, że przyroda się podniosła, ale obserwujemy pewne zmiany, w szczególności, jeśli mówimy o pożarze tak dużym, jak ten z 2020 roku. To było zjawisko wielkopowierzchniowe, więc tutaj można mówić o dwóch efektach. Pierwszy to ten bezpośredni – w trakcie pożaru, gdzie wiemy, że ogień jest zabójczy i niszczy wszystko. Natomiast bardzo ważne jest spojrzenie na to, jak te zmiany wyglądają na przestrzeni czasu. I stąd od 2020 roku, przy współpracy Funduszu Leśnego i Instytutu Badawczego Leśnictwa prowadzimy takie szeroko zakrojone badania i one pokazują, jak to wygląda na przestrzeni czasu.


Mamy dobre wiadomości?


Generalnie mamy dobre wiadomości, bo po pierwsze ta najważniejsza wiadomość, że te straty nie były duże, natomiast w niektórych miejscach na pożarzysku, no ogień jest takim czynnikiem też środowiskotwórczym, to przyroda zareagowała adekwatnie do sytuacji. Na przykład to, co jest bardzo ciekawe i to z pewnością jest wynikiem i samego pożaru, jak również tych intensywnych badań.

Taką chyba najbardziej ciekawą grupą zwierząt, która zareagowała na pożar są owady. I tutaj ta grupa badawcza, która zajmuje się badaniami owadów co roku donosi nam o takich wyjątkowych rzeczach, o stwierdzeniach gatunków, które nad Biebrzą dotychczas nie występowały, albo występowały na przykład w Polsce bardzo dawno temu – ostatnie stwierdzenia sprzed 80, 100 lat. 

To są też takie gatunki pirofilne, czyli takie, które lubią takie miejsca po pożarze związanie z pożarzyskami, z ogniem. To jest bardzo ciekawe i to pokazuje, że przyroda nie znosi pustki. W miejscu jednego jest to następstwo i pojawiają się kolejne grupy organizmów, zwierząt. To jako taki ogólny wniosek. Natomiast badania trwają, w tej chwili to jest już czwarty cykl, w przyszłym roku będziemy kończyć te badania i wtedy z pewnością zaprezentujemy bardzo szerokie wyniki. Myślę, że one będą bardzo ciekawe i pouczające.

| red: bs


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS




Mirosław Lech, fot. Sylwia Krassowska

Mirosław Lech

wójt gminy Korycin
25.11.2024

- Te wybory nauczyły mnie pokory. Poznałem ludzi, którzy do tej pory ukrywali swoją twarz. Otrzymałem też ogromne wsparcie od mieszkańców, moich przyjaciół. To jest bardzo cenne - mówi Mirosław Lech.

Martyna Zaniewska, fot. Marcin Gliński

Martyna Zaniewska

nowa dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury
24.11.2024

- Z jednej strony przede mną ogromna zmiana, ale z drugiej to cały czas funkcjonowanie w sferze, o której zawsze marzyłam, w sferze kultury, miasta i bardzo się z tego cieszę - mówiła w Polskim Radiu Białystok Martyna Zaniewska.

prof. Mirosław Ratkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

Mirosław Ratkiewicz

profesor z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku
22.11.2024

- Coraz więcej dzikich zwierząt pojawia się w mieście, bo one też lubią "śmieciowe" jedzenie. Lisy, jeże, kuny, ale też większe - jak jelenie sarny, dziki czy łosie przechadzają się ulicami, zaglądają do naszych ogrodów - mówi prof. Mirosław Ratkiewicz.


Marta Kosior-Kazberuk i Mirosław Marczewski, fot. Joanna Szubzda

Mirosław Marczewski i Marta Kosior-Kazberuk

dyrektor Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i rektor Politechniki Białostockiej
22.11.2024

Erasmus+ kojarzy się głównie z wyjazdami studentów za granicę do partnerskich uczelni, ale nowe Centrum przy Politechnice Białostockiej będzie wspierało w organizowaniu takich wyjazdów nie tylko studentów, ale też uczniów szkół podstawowych, przedsiębiorców czy nauczycieli.

Przemysław Tuchliński, fot. Marcin Gliński

Przemysław Tuchliński

prezes Wodociągów Białostockich
21.11.2024

- Codziennie piję wodę z kranu. Z jednej strony jest ona chlorowana, ale też ozonowana. Jest cały czas monitorowana. Białostocka kranówka jest jedną z lepszych wód, jeżeli chodzi o wodę dostępną w sieci w Polsce. Jest bezpieczną wodą - zapewnia Przemysław Tuchliński.

Tadeusz Truskolaski, fot. Marcin Gliński

Tadeusz Truskolaski

prezydent Białegostoku
20.11.2024

- Po raz pierwszy dochody Białegostoku sięgną prawie 3 mld 100 mln złotych, a wydatki 3 mld 325 mln zł. Ale wreszcie finanse samorządowe stają na nogi. Zmieniły się zasady finansowania i stąd te wzrosty - mówił w Polskim Radiu Białystok Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.


Henryk Wnorowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Henryk Wnorowski

członek RPP, ekonomista z UwB
19.11.2024

- Nie ma perspektyw na to, żeby stopy procentowe miały być podnoszone w najbliższym czasie, jest perspektywa na obniżkę - mówi Henryk Wnorowski.

Stefan Krajewski, fot. Sylwia Krassowska

Stefan Krajewski

wiceminister rolnictwa
18.11.2024

- Obserwując to, co się dzieje z przepisami unijnymi, że polscy, europejscy rolnicy są coraz bardziej "dociskani" różnego rodzaju wymogami, które muszą spełnić, to ta umowa pomiędzy UE a krajami Mercosur niesie wiele niekorzystnych następstw - uważa Stefan Krajewski.

Sylwia Wesołowska, fot. Monika Kalicka

Sylwia Wesołowska

założycielka i prezes fundacji "Mali Wojownicy", mama wcześniaka
17.11.2024

- Na początku jest strach przed kupieniem łóżeczka, bardzo często staramy się z fundacją, żeby jakiś mały prezencik zostawić w szpitalu i to jest bardzo często pierwsza zabawka dziecka, bo rodzice boją się cokolwiek kupić. Lekarze nie mogą powiedzieć "będzie dobrze", ja jako mama mogę powiedzieć "musi być dobrze" - mówi Sylwia Wesołowska.


Sławomir Kopczewski, fot. Marcin Gliński

Sławomir Kopczewski

prezes Podlaskiego Związku Piłki Nożnej
15.11.2024

- Elite League to rozgrywki, które mają za zadanie wyselekcjonować zawodników do starszych reprezentacji, czyli do kadry U21 oraz pierwszej reprezentacji Polski - mówił w Polskim Radiu Białystok prezes Podlaskiego Związku Piłki Nożnej Sławomir Kopczewski.

Marek Kruk, fot. Sylwia Krassowska

Marek Kruk

z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu w Białymstoku
15.11.2024

- Jeżeli okazuje się, że w święta nie ma zakupów, nikt ich nie potrzebuje, to w porządku. Niech Wigilia będzie dniem wolnym. Ale jeśli ludzie chcą mieć świeże produkty, to pozwólmy na to. Niech konsumenci też mają możliwość głosowania - mówi Marek Kruk.

Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno

wicemarszałek Senatu
14.11.2024

- Ale to byłaby piękna historia, gdybyśmy mieli prezydenta kraju z Białegostoku. Szymon Hołownia położył na stół swoje nazwisko i powiedział: sprawdzam, idę w tych wyborach - mówi Maciej Żywno.


Cezary Tomczyk, fot. Sylwia Krassowska

Cezary Tomczyk [wideo]

wiceminister obrony narodowej
13.11.2024

- Koncentrujemy się na tym, żeby Tarcza Wschód powstawała na terenach, które należą do Skarbu Państwa. Jeżeli gdzieś będą jakieś jednostkowe przypadki, że trzeba będzie kupić kawałek ziemi, to po prostu będziemy to robić. Chcemy to zrobić w pełnym dialogu z lokalnymi samorządami, a co najważniejsze z mieszkańcami - mówi Cezary Tomczyk.

Jacek Brzozowski, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Brzozowski

wojewoda podlaski
12.11.2024

- Tarcza Wschód to projekt inwestycji w pokój. Ma za zadanie stworzyć działania oraz system zabezpieczeń chroniący państwo i jego obywateli. To nie jest tak, że państwo polskie po to, żeby, stworzyć Tarczę Wschód, wywłaszczy, czyli pozbawi własności prywatnej ludzi żyjących na danych terenach - mówi Jacek Brzozowski.

Robert Sadowski, fot. Sylwia Krassowska

Robert Sadowski

dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku
11.11.2024

- Żyjemy w wolnym, niepodległym kraju. Ta data jest bardzo radosna. Powinniśmy być dumni z tego i o tym pamiętać - mówi Robert Sadowski.


Fot. A. Tyszkiewicz

Artur Dwulit

prorektor ds. białostockiej Filii Akademii Teatralnej, reżyser i scenarzysta muzycznego widowiska "Sztambuch syberyjski - exodus”
10.11.2024

- "Sztambuch syberyjski - exodus”, który pojawi się na antenie Polskiego Radia Białystok, opowiada o ludziach, którym udało się wyrwać ze szponów sowieckiej opresji i agresji, którzy poszli z generałem Andersem walczyć o wolność naszego kraju - mówi Artur Dwulit.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji "Białystok Biega"
9.11.2024

- W poniedziałek, 11 listopada o 14:00 wystartuje bieg na 1918 metrów. Przygotowaliśmy taki symboliczny dystans. I on się cieszy bardzo dużym powodzeniem - mówi Grzegorz Kuczyński.

Łukasz Prokorym, fot. Sylwia Krassowska

Łukasz Prokorym

marszałek województwa podlaskiego
8.11.2024

- Obecnym władzom województwa podlaskiego bardzo zależy na tym, żeby pas startowy na białostockich Krywlanach został jak najszybciej uruchomiony - mówi Łukasz Prokorym.


Piotr Czeczot, fot. Sylwia Krassowska

Piotr Czeczot

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
7.11.2024

- Ukraina i Bliski Wschód to są dwa tematy geopolityczne, które są istotne z punktu widzenia Europy, jak i bezpieczeństwa Polski. Donald Trump stanowczo wskazywał, że te konflikty zakończy bardzo szybko. Mówił wprost, że zadzwoni do Władimira Putina i ustali z nim warunki - mówi Piotr Czeczot.

fot. Marcin Gliński

prof. Daniel Boćkowski

z Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
6.11.2024

- Europa będzie musiała w końcu wziąć odpowiedzialność sama za siebie. Prezydentura Trumpa plus wojna na Ukrainie mogą w końcu doprowadzić do sytuacji, w której zaczniemy realnie budować zdolności do działania, odstraszania i zdolności swojego przemysłu obronnego - mówi prof. Boćkowski.

Jacek Sasin, fot. Joanna Szubzda

Jacek Sasin

poseł, nowo wybrany szef podlaskich struktur PiS
5.11.2024

- Liczy się co innego niż wewnętrzne rozgrywki, które muszą być wygaszone, ponieważ mamy bardzo poważne wyzwania, które stoją przed naszym regionem i krajem. Przeciwnicy nie są we własnych szeregach tylko poza nimi - mówi nowo wybrany szef PiS w Podlaskiem.


Tomasz Kleszczewski, Andrzej Bajguz, Marcin Kozłowski, fot. Sylwia Krassowska

Tomasz Kleszczewski, Andrzej Bajguz i Marcin Kozłowski

jurorzy konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
4.11.2024

Startujemy z szóstą edycją Muzycznej Nagrody Polskiego Radia Białystok "Niebieski Mikrofon". To coroczna, najważniejsza nagroda dla podlaskich twórców - tych młodych i tych już nieco bardziej doświadczonych, zawodowych i amatorów, zespołów i solistów.

Marek Masalski, fot. Marcin Gliński

Marek Masalski

zastępca prezydenta Białegostoku
4.11.2024

- Podwyżka opłat za parkowanie ma służyć temu, aby udrożnić miejsca, by był większy ruch na parkingach, by kierowcy pozostawiali samochody na krótsze okresy. Niektórzy np., widząc większą kwotę do opłaty, mogą np. przyjechać autobusem do centrum miasta, a niekoniecznie samochodem - mówi Marek Masalski.

Andrzej Lechowski i Dorota Sokołowska, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Lechowski

pisarz, pasjonat historii regionalnej i prasy międzywojennej
3.11.2024

Charyzmatyczny Andrzej Lechowski i Polskie Radio Białystok zapraszają na spacer tropem ludzi, którzy tworzyli historię miasta. Razem ze Słuchaczami zapalimy świeczkę pamięci na grobach 11 białostoczan. Najbardziej zasłużeni spoczywają na "białostockich Powązkach", czyli Cmentarzu Farnym.


Michał Kielak, fot. Marcin Gliński

Michał Kielak

muzyk, harmonijkarz, przez wiele lat związany z Kasą Chorych
2.11.2024

- Czuję się teraz pogodnie, dobrze na duchu i taka jest ta płyta - mówi o swoim nowym, trzecim solowym albumie "Keys in my pocket" Michał Kielak.

Adam Musiuk, fot. Marcin Gliński

dr Adam Musiuk

podlaski konserwator zabytków
1.11.2024

- Większość nagrobków, które są wpisane do rejestru zabytków, nie ma dzisiaj opiekunów. Bo potomkowie wyjechali, zmarli, nie ma ich. Jeżeli my jako społeczeństwo nie zaopiekujemy się tymi cmentarzami, nagrobkami, naszą historią, to niestety mogą one zniknąć - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Adam Musiuk.

Monika Baczar, fot. Marcin Gliński

Monika Baczar

naczelnik Oddziałowego Biura​ Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Białymstoku
31.10.2024

Od kilku lat Instytut Pamięci Narodowej oznacza i odnawia groby weteranów walk o Wolność i Niepodległość Polski.


podinsp. Tomasz Krupa, fot. Marcin Gliński

podinsp. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
31.10.2024

- Zabezpieczanie dróg zaczęło się dziś rano, a potrwa do późnych godzin wieczornych w niedzielę. Najwięcej funkcjonariuszy oczywiście będzie pracowało w rejonach dużych nekropolii, ale policjanci będą też obecni na drogach. Będą regulować ruch - mówi podinsp. Tomasz Krupa.

Krzysztof Wierzbicki, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Wierzbicki

przewodniczący podlaskiego oddziału Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów
30.10.2024

- Praktycznie co roku jest taki problem, że policja jako formacja jest niedoszacowana. Pomijam już sprawy uposażeń indywidualnych - w policji mamy problem ze sprzętem. Tego problemu nie ma w straży granicznej czy straży pożarnej. Największy problemem są pojazdy. - mówi Krzysztof Wierzbicki.

Marek Konkolewski, fot. archiwum prywatne

Marek Konkolewski

były policjant, ekspert ds. bezpieczeństwa
29.10.2024

- Mam nadzieję, że ci kibice zostaną rozliczeni za utrudnianie ruchu. Mamy coraz bardziej nowoczesne i przyjazne stadiony. Większość kibiców to są ludzie uczciwi, uśmiechnięci, którzy przychodzą z rodzinami. Jednak zawsze będzie pewna grupa osób, która krzyczy, że "Klub to my!". Nie, klub to nie kibole - mówi Marek Konkolewski.


Stanisław Wziątek, fot. Renata Reda

Stanisław Wziątek

wiceminister obrony narodowej
28.10.2024

- Skuteczność zatrzymywania migrantów wynosi 95 proc. Jestem przekonany, że wpływ na to ma wiele elementów, w tym także broń gładkolufowa - mówi Stanisław Wziątek.

Wojciech Strzałkowski, fot. Sylwia Krassowska

Wojciech Strzałkowski

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jagiellonii Białystok
27.10.2024

Cel jest taki sam, długofalowy. My nie mówimy, że co roku musimy być mistrzem Polski. Oczywiście, że byśmy chcieli, bardzo. Ale patrzymy długofalowo, stawiając na rozwój Jagiellonii, akademii piłkarskiej, szkolenie jak największej liczby dzieci i młodzieży, by wybrać talenty - mówi Wojciech Strzałkowski.

Jan Kulik, Michał Babik, Piotr Klepacki, fot. Sylwia Krassowska

Jan Kulik, Michał Babik, Piotr Klepacki

muzycy z zespołu Oversleep Academy
26.10.2024

Oversleep Academy to zespół z Białegostoku, który powstał na gruzach Acoustic Vapes, potem przekształcił się w Five Stages of Grief. Muzycy łączą styl emo z jazzem. Ta nieoczywista mieszanka daje unikatowe brzmienie.


Agnieszka Rzosińska, źródło: bialystok.pl

Agnieszka Rzosińska

dyrektor Departamentu Urbanistyki i Architektury w Urzędzie Miejskim w Białymstoku
25.10.2024

Mieszkańcy Białegostoku mogą wziąć udział w tworzeniu planu ogólnego miasta poprzez składanie wniosków do końca października. Wnioski mogą dotyczyć ogólnych kwestii, takich jak funkcja zabudowy lub przeznaczenie terenów zielonych. Uwagi te zostaną uwzględnione w projekcie planu, który później zostanie poddany publicznym konsultacjom - przypomina Agnieszka Rzosińska.

Paweł Buszko, 19.10.2024, fot. Piotr Pietruczuk

Paweł Buszko

korespondent Polskiego Radia do spraw Ukrainy
24.10.2024

- Ukraina, żeby zwyciężyć, potrzebuje więcej broni, większego wsparcia i przede wszystkim poczucia, że nie dojdzie do "koncertu mocarstw" - mówił w Polskim Radiu Białystok korespondent Polskiego Radia Paweł Buszko.

Mariusz Stępień. fot. Joanna Szubzda

Mariusz Stępień [wideo]

przewodniczący "Solidarności" pracowników Poczty Polskiej w woj. podlaskim
23.10.2024

Pracownicy Poczty Polskiej opowiedzieli się w referendum za strajkiem. - Chcielibyśmy konkretnych decyzji ze strony zarządu, planu rozwoju Poczty i oczywiście zmniejszenia redukcji zatrudnienia i zwiększenia wynagrodzenia.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok