Radio Białystok | Gość | ppłk Dariusz Szorc [wideo] - szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Białymstoku
"W ramach szkolenia specjalistycznego wszyscy kandydaci na żołnierzy zawodowych mogą odbyć szereg szkoleń, mogą nabyć nowe umiejętności. To szereg uprawnień, które można również wykorzystać poza wojskiem" - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok ppłk Dariusz Szorc.
230 tysięcy osób ma być wezwanych w tym roku na kwalifikację wojskową. Jednocześnie trwają nabory do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej i Wojsk Obrony Terytorialnej. W Podlaskiem powstaje też 1. Dywizja Piechoty Legionów.
O tym i o innych formach wsparcia polskiej armii ze swoim gościem - ppłk. Dariuszem Szorcem, szefem Wojskowego Centrum Rekrutacji w Białymstoku rozmawia Renata Reda.
Renata Reda: W 18. Białostockim Pułku Rozpoznawczym rozpoczęła się właśnie pierwsze w tym roku szkolenie osób, które przystępują do dobrowolnej, zasadniczej służby wojskowej. Jakie jest zainteresowanie tą nową formą służby wojskowej?
Podpułkownik Dariusz Szorc: Nowa forma służby wojskowej, jaką jest dobrowolna zasadnicza służba wojskowa została wprowadzona w ustawie o obronie Ojczyzny 23 kwietnia 2022 roku. Od samego początku ta forma służby cieszy się dużym zainteresowaniem. W minionym roku do tej formy służby zostało wcielonych prawie 15 tys. ochotników.
To w całej Polsce?
Tak, oczywiście w całej Polsce, na terenie naszego województwa tę formę służby wojskowej ukończyło ponad 600 ochotników.
Ile szkoleń jest jeszcze zaplanowanych w tym roku i czy są jeszcze wakaty na te szkolenia?
W poprzednim roku szkolenie w ramach dobrowolnej, zasadniczej służby wojskowej realizowane było w sześciu turnusach, natomiast w bieżącym roku zamierzamy przeszkolić ponad 25 tysięcy ochotników. Szkolenie to będzie realizowane w ośmiu turnusach.
I są jeszcze wolne miejsca? Można się zapisać, zgłaszać się do Wojskowych Centrów Rekrutacji?
Tak, jak najbardziej. Zapewniam państwa, że miejsc dla ochotników nie zabraknie, dlatego że jest to limit określony przez ministra obrony narodowej, ale w przypadku zwiększonego zainteresowania tą formą służby na pewno ten limit zostanie zwiększony.
Na cztery Wojskowe Centra Rekrutacji działające w Podlaskiem, czyli w Białymstoku, Łomży, Suwałkach i Bielsku Podlaskim, gdzie jest największe zainteresowanie służbą?
Zainteresowanie jest duże w całym naszym regionie. Wszystkie Wojskowe Centra Rekrutacji przyjmują liczne wnioski do tej formy służby wojskowej, najwięcej tych wniosków wpłynęło do WCR w Białymstoku, ale wynika to głównie z tego faktu, że WCR w Białymstoku administruje terenem, który zamieszkuje ponad pół miliona mieszkańców, co stanowi ponad 50 procent ludności naszego województwa.
W jakim wieku są ochotnicy, z jakim wykształceniem?
Do tej formy służby wojskowej zapraszamy ochotników w przedziale wiekowym od 18 do 60 roku życia, praktycznie z każdym poziomem wykształcenia, począwszy od wykształcenia podstawowego, a skończywszy na wykształceniu wyższym.
A w jakim wieku są ci, którzy robią największą falę zgłoszeń?
Najwięcej wstępuje młodych ochotników…
Którzy mają też najlepszą kondycję fizyczną.
Dokładnie tak.
A czy są już pierwsi ochotnicy, którzy chcieliby wstąpić później do zawodowej służby?
Tak, jak najbardziej, dlatego że szkolenie w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej realizowanie jest w dwóch etapach. Pierwszy etap to szkolenie podstawowe, trwające do 28 dni, natomiast drugi etap jest to szkolenie specjalistyczne. To szkolenie ma na celu przygotowanie żołnierza do realizacji zadań na stanowisku żołnierza zawodowego.
Jak wspomniałem, pierwszy etap szkolenia, to szkolenie podstawowe ukończyło ponad 600 ochotników w minionym roku, z czego ponad 30 procent pełniło służbę w ramach szkolenia specjalistycznego. Większa część tych żołnierzy, którzy szkolili się w ramach szkolenia specjalistycznego została już żołnierzami zawodowymi i służą w jednostkach na terenie naszego województwa, jak również na terenie całego naszego kraju.
A jakie umiejętności zdobywa się podczas dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, poza tymi wojskowymi? Coś przydatnego „w cywilu”?
Tak, oczywiście. W ramach szkolenia specjalistycznego wszyscy kandydaci na żołnierzy zawodowych mogą odbyć szereg szkoleń, mogą nabyć nowe umiejętności, są to przede wszystkim kwalifikacje związane z uzyskiwaniem uprawnień nurka, skoczka spadochronowego. Można podnieść kwalifikacje związane z kategoriami prawa jazdy, można zdobyć zawód kucharza, spawacza bądź też operatora maszyn budowlanych. A więc szereg uprawnień, które można również wykorzystać poza wojskiem.
Na ile wartościowym żołnierzem jest ten dobrowolny w porównaniu do zawodowego?
Tak jak wspomniałem, szkolenie w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej realizowane jest w dwóch etapach: szkolenie podstawowe, a następnie specjalistyczne. Szkolenie specjalistyczne odbywają żołnierze już na stanowiskach żołnierzy zawodowych. Odbywają je po to, ażeby już po ukończeniu tego szkolenia móc zostać pełnowartościowymi żołnierzami. A więc wszyscy ci, którzy odbędą szkolenie podstawowe a następnie specjalistyczne stają się prawdziwymi żołnierzami, którzy mogą już odpowiedzialnie pełnić zadania na stanowiskach żołnierzy zawodowych.
A jaka jest obecnie siła jeszcze innego rodzaju służb, czyli Wojsk Obrony Terytorialnej?
Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj Sił Zbrojnych. Obecnie w tej formacji służy ponad 33 tysiące żołnierzy na terenie całego kraju. Na terenie naszego województwa żołnierze służą w 1. Podlaskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. W tej jednostce służy ponad 2000 żołnierzy WOT. W minionym roku do tej formacji zostało na terenie naszego województwa wcielonych ponad 800 żołnierzy.
Zainteresowanie tą formą służby cieszyło się i cieszy bardzo dużym zainteresowaniem, w głównej mierze wpływ na to mają wydarzenia w ostatnich latach, a więc pandemia, gdzie żołnierze WOT prowadzili pomoc praktycznie na wszystkich możliwych kierunkach, także sytuacja na naszej wschodniej granicy pokazała, że te wojska są bardzo potrzebne. Żołnierze WOT w profesjonalny sposób wspierali wojska operacyjne na granicy, przez co pokazali, że oni już na stałe wpisali się w funkcjonowanie polskiego wojska.
A kogo wojsko wezwie na kwalifikację wojskową, od kwietnia do końca czerwca?
Kwalifikacja wojskowa trwa niezmiennie od 2010 roku. W 2009 roku została zawieszona zasadnicza służba wojskowa i od 2010 roku organizowana jest kwalifikacja wojskowa, której celem w głównej mierze jest założenie ewidencji wojskowej oraz określenie kategorii zdrowia osób stających do kwalifikacji wojskowej.
Bieżący rok jest rokiem wyjątkowym do przeprowadzenia tej kwalifikacji wojskowej, w głównej mierze ze względu na to, że ta kwalifikacja wojskowa zostanie przeprowadzona na bazie nowej ustawy o obronie Ojczyzny. Różnica między kwalifikacją, która będzie miała miejsce w tym roku, a tą sprzed roku będzie w głównej mierze ta, że żołnierze stający do kwalifikacji wojskowej już nie otrzymają książeczek wojskowych oraz że oprócz zdolności lekarskiej będzie orzekana zdolność psychologiczna.
Wszyscy ci, którzy staną do kwalifikacji wojskowej otrzymają orzeczenie lekarsko-psychologiczne, które będzie ważne przez najbliższe 3 lata. W tym czasie, jeśli będą ubiegali się o służbę wojskową nie będą przechodzili już żadnych dodatkowych badań.
W minionym roku do kwalifikacji wezwanych było prawie 8000 osób…
A w tym roku 230 tysięcy.
Tak, ale to są liczby, które będą obejmowały cały kraj. Do kwalifikacji wojskowej generalnie wzywane są osoby, które kończą w danym roku 19 lat i to są osoby, które tworzą tzw. rocznik podstawowy. W tym roku do kwalifikacji wojskowej w głównej mierze będą wzywane osoby, które urodziły się w 2004 roku.
Oprócz tego wzywamy także osoby…
Z odpowiednim wykształceniem, przydatne w wojsku.
Tak, jak najbardziej, ale wzywamy też osoby z tzw. rocznika starszego, więc osoby urodzone od 1999 do 2003 roku.
A ochotnicy mogą się zgłaszać na kwalifikację?
Jak najbardziej. Ochotnicy również mogą się zgłaszać, w przedziale wiekowym od 18 do 60 roku życia, więc te osoby, które nie mają uregulowanego stosunku do służby wojskowej.
I po tegorocznej kwalifikacji wojskowej jaki będzie dalszy los osób, które uzyskały kategorię A, B, czy D?
W ramach kwalifikacji wojskowej prowadzimy również akcje promocyjne realizowane przez przedstawicieli Wojskowych Centrów Rekrutacji. Liczę na to, że znaczna część młodzieży, która stanie do kwalifikacji wojskowej zwiąże swoje przyszłe losy z Wojskiem Polskim.