Radio Białystok | Gość | dr Maciej Białous - socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku

dr Maciej Białous

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku

24.09.2020, 08:01, akt. 09:01

- Musimy przygotować się na kolejne odcinki tego serialu, pt. "Kryzys w obozie władzy" - ocenia socjolog.

Maciej Białous, fot. Monika Kalicka
Maciej Białous, fot. Monika Kalicka


0:00
0:00
Z dr. Maciejem Białousem rozmawia Adam Janczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Wciąż niejasna jest sytuacja w koalicji rządzącej. Liderzy partii wchodzących w skład Zjednoczonej Prawicy próbują dojść do porozumienia, dyskusje trwają też wewnątrz poszczególnych struktur. Jak będzie wyglądała rządowa koalicja, czy czekają nas przedterminowe wybory i czy lider Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński wejdzie w skład rządu? – m.in. o to socjologa z Uniwersytetu w Białymstoku dr. Macieja Białousa pyta Adam Janczewski.


Adam Janczewski: Półtorej godziny trwały wieczorne rozmowy prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego i lidera Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry. Po tym spotkaniu nie mamy żadnych przełomowych wieści, a brak wieści to także wieści. Co to oznacza?


dr Maciej Białous: To znaczy, że tak naprawdę musimy się przygotować jeszcze na kolejne odcinki tego serialu pod tytułem "Kryzys w strukturach władzy", chociaż niewiele wiemy, to tak naprawdę jakieś informacje, które między wierszami się pojawiły, czy to w mediach elektronicznych, czy na Twitterze. Wydaje się, że powoli jednak ten kryzys zmierza do takiego pokojowego, można powiedzieć, rozwiązania raczej niż w stronę jakiegoś gwałtownego kryzysu w rodzaju zerwania koalicji rządowej.


A to serial oparty na faktach czy starannie wyreżyserowany?


Wydaje mi się, że raczej zdecydowanie to drugie. Jesteśmy chyba wszyscy obserwatorami takiego poważnego spektaklu teatralnego, który dzieje się w elitach władzy. Chciałbym zwrócić uwagę na to, że z punktu widzenia wyborcy, z punktu widzenia przeciętnego Polaka tak naprawdę te kwestie, które teraz są omawiane tak gorączkowo przez polityków, to są w istocie drugo- czy trzeciorzędne. Przede wszystkim mówimy tutaj teraz o takim przesileniu wewnątrz elity władzy.


To jakimi kartami może grać Zbigniew Ziobro w tej rozgrywce? Sondaże dla jego ugrupowania co bezlitosne - między 1 a 2% w przypadku samodzielnego startu w wyborach.


Myślę, że sondaże tutaj są jednym z takich wskaźników pokazujących, że to Zbigniew Ziobro czy Jarosław Gowin o wiele bardziej potrzebują Jarosława Kaczyńskiego, niż to działa w drugą stronę. Natomiast oczywiście ten długi czas już, w jakim funkcjonuje Zbigniew Ziobro w polityce, ale też jego umocowanie bardzo silne w strukturze władzy, myślę tutaj o ministerstwie sprawiedliwości, o funkcji prokuratora generalnego, ale też ludziach, przyjaciołach politycznych, którzy zajmują różne istotne stanowiska, wiadomo, że jest to bardzo poważny kapitał polityczny, który może szkodzić, może podgryzać. 

Mieliśmy, czy cały czas też mamy gdzieś na uboczu trochę na przykład sprawę Prezesa Najwyższej Izby Kontroli, który troszeczkę jakby spuszczony ze smyczy, jeżeli mogę się tak brzydko wyrazić, czy poluzowawszy trochę układy ze swoim środowiskiem politycznym, może być groźny. Na podobnej zasadzie pewna autonomia Zbigniewa Ziobry może być niebezpieczna dla PiS-u, czy dla Jarosława Kaczyńskiego.


A co z Porozumieniem Jarosława Gowina, to ugrupowanie zdaje się, stoi chyba trochę na uboczu tego konfliktu?


Na to wygląda. Natomiast też Jarosław Gowin pokazał już wielokrotnie, że jest wybitnie pragmatycznym politykiem i wydaje mi się, że tutaj on też jest spokojny o to, że ustawi się odpowiednio do stron konfliktu i nie wyjdzie specjalnie poszkodowany. Jestem o niego raczej spokojny. 


Czy w pańskiej ocenie w ogóle którakolwiek ze stron koalicji rządzącej na poważnie rozważa wcześniejsze wybory, bo często padają hasła przedterminowych wyborów, czy to zwykły straszak w negocjacjach?


Myślę, że straszak, chociaż być może było to jeszcze kilka dni temu realne ryzyko. Wydaje się i tutaj już powołaliśmy się na sondaże, że w zdecydowanie uprzywilejowanej sytuacji wówczas byłoby Prawo i Sprawiedliwość, które - wszystko na to wskazuje - w tych przedterminowych wyborach i tak wygrałoby dosyć spokojną większością głosów, również z tego względu, że opozycja cały czas jest totalnie niezorganizowana.


Choć padają deklaracje, że i Prawu i Sprawiedliwości przedterminowe wybory również nie są potrzebne.


Oczywiście, po pierwsze jest to zawsze pewne ryzyko, po drugie są to koszta. Już sprawa wyborów, które się nie odbyły, cały czas też rezonuje w społeczeństwie i to ile to kosztowało, więc oczywiście wizerunkowo na przykład nie jest to idealne rozwiązanie. Natomiast gdyby do takich wyborów doszło, to na pewno lepsze to by było dla PiS-u niż dla Solidarnej Polski.


Co w ogóle oznacza ten konflikt dla regionalnych struktur Prawa i Sprawiedliwości, Zjednoczonej Prawicy, czy może cokolwiek się zmienić w lokalnej układance w podlaskich strukturach władzy, czy chociażby w sejmiku województwa?


Odpowiedź na to pytanie przypominałaby trochę wróżenie z fusów, bo z jednej strony rzeczywiście otrzymujemy takie informacje, że może dojść to jakichś przetasowań, natomiast jak czytałem dzisiaj rano bodajże w Dzienniku Gazecie Prawnej, z jakichś przecieków, środowisk zbliżonych do Prawa i Sprawiedliwości, o ile może dojść na przykład do przetasowań w spółkach skarbu państwa, o tyle te struktury regionalne raczej mają pozostać nietknięte. Tak więc ta dynamika, ten balans pomiędzy koalicjantami powinien być zachowany. Zobaczymy, co pokażą najbliższe dni.


To jak będzie wyglądać rekonstrukcja rządu? O tym mówi się od dawna, teraz jeszcze o to toczy się cała ta gra, czy czekają nas w pańskiej ocenie duże zmiany?


Na pewno jakieś zmiany, chociażby związane z tą restrukturyzacją resortów w ogóle, to wydaje mi się bardzo istotne i bardzo ciekawe z punktu widzenia prowadzenia polityki, ale to jest bardziej długofalowa kwestia. Jak rozumiem, tutaj bardziej rozmawiamy o nazwiskach, czy o kierunku tych zmian. Znowu - trudno jest powiedzieć, szczególnie że kilka takich kluczowych resortów wydaje się być jeszcze bez faworyta, na przykład resort rolnictwa, czy edukacji narodowej.


Chyba tutaj w tym pierwszym przypadku los ministra Ardanowskiego wydaje się być przesądzony po tym ostatnim głosowaniu.


Tak, to prawda. Ale też chyba takim głównym tematem, czy najgorętszym tematem ostatnich dni, czy godzin to jest to potencjalne wejście do rządu Jarosława Kaczyńskiego i to, w jakiej roli on mógłby do tego rządu wejść. Szczerze mówiąc, wydaje mi się to dosyć mało prawdopodobne, wydaje mi się, że Jarosław Kaczyński nie ma na to ochoty. Natomiast, znowu, stawia się tę jego potencjalną kandydaturę jako pewnego rodzaju straszak. Jarosław Kaczyński byłby takim człowiekiem, który po prostu nadzorowałby czy pokazywał palcem na przykład tak zwanym "ziobrystom" w rządzie, co mają robić.


Pojawiły się doniesienia, że miałby być wicepremierem, który nadzoruje ministerstwo sprawiedliwości, ministerstwo obrony narodowej i ministerstwo spraw wewnętrznym i administracji.


Oczywiście wszystko jest możliwe w polskiej polityce, ale  szczerze mówiąc, wydaje mi się stosunkowo mało prawdopodobny scenariusz, bardziej przemawiają do mnie te przypuszczenia, że na przykład w ministerstwie sprawiedliwości pojawia się wiceministrowie z PiS-u, którzy będą mieli niejako kontrolować to, co robi minister. 


Zbliżają się też nowe wybory w Prawie i Sprawiedliwości, mówi się o tym, że Mateusz Morawiecki ma zostać wiceprezesem tego ugrupowania.


I też mówi się o tym oczywiście, że jest jedna z przyczyn całego tego kryzysu, to znaczy w pewnym sensie rywalizacja pomiędzy Mateuszem Morawieckim i Zbigniewem Ziobrą o pozycję na prawicy. Na pewno coś tutaj jest na rzeczy i trzeba bardzo uważnie przyglądać się tej dynamice sił wewnątrz Prawa i Sprawiedliwości, bo tak jak można przeczytać Mateusz Morawiecki, który jest coraz bliżej Jarosława Kaczyńskiego i który wydaje się mieć coraz mocniejszą pozycję, co jest naturalne, ze względu na to, że jest premierem, też z punktu widzenia niektórych działaczy cały czas jest człowiekiem dosyć nowym w PiS-ie, człowiekiem trochę z zewnątrz, w jakiś sposób też skażonym, można powiedzieć, współpracą dawniejszą z takimi bardziej liberalnymi środowiskami, czy doradzaniem Donaldowi Tuskowi.


A czy opozycja może wykorzystać w jakiś sposób zamieszanie w Zjednoczonej Prawicy? Koalicja Obywatelska złożyła wniosek o wotum nieufności dla ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, wicemarszałek Senatu przedstawiciel opozycji Michał Kamiński z koalicji PSL i Kukiz '15 wyraził przekonanie, że to ruch, który służy konsolidacji Zjednoczonej Prawicy.


Wydaje mi się, że absolutnie nie ma na to szans. Proszę zwrócić uwagę też na to jak media przedstawiającą całą sprawę i o czym my dzisiaj rozmawiamy. Oczywiście rozmawiamy przede wszystkim o PiS-ie, rozmawiamy o Solidarnej Polsce, o Zbigniewie Ziobrze, gdzieś tam o opozycji wspominamy na 3 sekundy, pod koniec rozmowy. To nie jest przypadek, to pokazuje po prostu, że opozycja niestety nie potrafi nadal wykorzystać tych sytuacji, które im daje los i odpowiednio ich rozgrywać. Oczywiście wotum nieufności dla Zbigniewa Ziobry wydaje się całkiem naturalne w tej sytuacji, natomiast chyba nikt nie traktuje tego jako coś więcej niż tylko symboliczny gest.


Polskie Stronnictwo Ludowe przedstawiło z kolei piątkę dla rolników. Widać, że Władysław Kosiniak-Kamysz chyba nie może wciąż znaleźć pomysłu na wizerunek partii - od popierania małżeństw jednopłciowych po popieranie uboju rytualnego.


To prawda, ale wydaje mi się, że to jest ilustracja szerszego problemu. Przez ostatni tydzień skupiamy się tak naprawdę na politycznych, stricte osobistych tarciach pomiędzy członkami obozu władzy, natomiast absolutnie jesteśmy gdzieś obok najistotniejszych dla Polski spraw. Tak więc rzeczywiście fajnie by było, gdybyśmy zaczęli rozmawiać bardziej poważnie, na przykład o sytuacji pandemii w Polsce, o polityce zdrowotnej, o polityce gospodarczej, o tym czy rząd zamierza przestać na przykład szczuć na osoby LGBT, jest bardzo wiele ważnych tematów do poruszenia, o których nie mówimy znowu, ponieważ interesują nas zupełnie personalne kwestie.


Czekamy cierpliwie na te rozwiązania Zjednoczonej Prawicy, dziękuję za rozmowę.

| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS




Ania Karwan, fot. Joanna Szubzda

Ania Karwan

piosenkarka
26.11.2024

- Na koncertach możecie Państwo usłyszeć rzeczy, które nie będą doskonałe i nie będą perfekcyjne, ale będą bardzo prawdziwie z serca - mówi Ania Karwan.

Urszula Chrzanowska, fot. Joanna Szubzda

Urszula Chrzanowska

konsultant krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa pediatrycznego
26.11.2024

Takiej liczby chorych na krztusiec w Polsce nie było od wielu lat. NFZ alarmuje, że w porównaniu do ubiegłego roku nastąpił 35-krotny wzrost. Czy grozi nam epidemia?

Krzysztof Truskolaski, fot. Joanna Szubzda

Krzysztof Truskolaski

poseł, szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej
25.11.2024

Dwie największe partie polityczne odkryły karty przed przyszłorocznymi wyborami prezydenckimi. W prawyborach organizowanych przez Koalicję Obywatelską zdecydowanie wygrał Rafał Trzaskowski.


Mirosław Lech, fot. Sylwia Krassowska

Mirosław Lech

wójt gminy Korycin
25.11.2024

- Te wybory nauczyły mnie pokory. Poznałem ludzi, którzy do tej pory ukrywali swoją twarz. Otrzymałem też ogromne wsparcie od mieszkańców, moich przyjaciół. To jest bardzo cenne - mówi Mirosław Lech.

Martyna Zaniewska, fot. Marcin Gliński

Martyna Zaniewska

nowa dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury
24.11.2024

- Z jednej strony przede mną ogromna zmiana, ale z drugiej to cały czas funkcjonowanie w sferze, o której zawsze marzyłam, w sferze kultury, miasta i bardzo się z tego cieszę - mówiła w Polskim Radiu Białystok Martyna Zaniewska.

prof. Mirosław Ratkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

Mirosław Ratkiewicz

profesor z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku
22.11.2024

- Coraz więcej dzikich zwierząt pojawia się w mieście, bo one też lubią "śmieciowe" jedzenie. Lisy, jeże, kuny, ale też większe - jak jelenie sarny, dziki czy łosie przechadzają się ulicami, zaglądają do naszych ogrodów - mówi prof. Mirosław Ratkiewicz.


Marta Kosior-Kazberuk i Mirosław Marczewski, fot. Joanna Szubzda

Mirosław Marczewski i Marta Kosior-Kazberuk

dyrektor Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i rektor Politechniki Białostockiej
22.11.2024

Erasmus+ kojarzy się głównie z wyjazdami studentów za granicę do partnerskich uczelni, ale nowe Centrum przy Politechnice Białostockiej będzie wspierało w organizowaniu takich wyjazdów nie tylko studentów, ale też uczniów szkół podstawowych, przedsiębiorców czy nauczycieli.

Przemysław Tuchliński, fot. Marcin Gliński

Przemysław Tuchliński

prezes Wodociągów Białostockich
21.11.2024

- Codziennie piję wodę z kranu. Z jednej strony jest ona chlorowana, ale też ozonowana. Jest cały czas monitorowana. Białostocka kranówka jest jedną z lepszych wód, jeżeli chodzi o wodę dostępną w sieci w Polsce. Jest bezpieczną wodą - zapewnia Przemysław Tuchliński.

Tadeusz Truskolaski, fot. Marcin Gliński

Tadeusz Truskolaski

prezydent Białegostoku
20.11.2024

- Po raz pierwszy dochody Białegostoku sięgną prawie 3 mld 100 mln złotych, a wydatki 3 mld 325 mln zł. Ale wreszcie finanse samorządowe stają na nogi. Zmieniły się zasady finansowania i stąd te wzrosty - mówił w Polskim Radiu Białystok Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.


Henryk Wnorowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Henryk Wnorowski

członek RPP, ekonomista z UwB
19.11.2024

- Nie ma perspektyw na to, żeby stopy procentowe miały być podnoszone w najbliższym czasie, jest perspektywa na obniżkę - mówi Henryk Wnorowski.

Stefan Krajewski, fot. Sylwia Krassowska

Stefan Krajewski

wiceminister rolnictwa
18.11.2024

- Obserwując to, co się dzieje z przepisami unijnymi, że polscy, europejscy rolnicy są coraz bardziej "dociskani" różnego rodzaju wymogami, które muszą spełnić, to ta umowa pomiędzy UE a krajami Mercosur niesie wiele niekorzystnych następstw - uważa Stefan Krajewski.

Sylwia Wesołowska, fot. Monika Kalicka

Sylwia Wesołowska

założycielka i prezes fundacji "Mali Wojownicy", mama wcześniaka
17.11.2024

- Na początku jest strach przed kupieniem łóżeczka, bardzo często staramy się z fundacją, żeby jakiś mały prezencik zostawić w szpitalu i to jest bardzo często pierwsza zabawka dziecka, bo rodzice boją się cokolwiek kupić. Lekarze nie mogą powiedzieć "będzie dobrze", ja jako mama mogę powiedzieć "musi być dobrze" - mówi Sylwia Wesołowska.


Sławomir Kopczewski, fot. Marcin Gliński

Sławomir Kopczewski

prezes Podlaskiego Związku Piłki Nożnej
15.11.2024

- Elite League to rozgrywki, które mają za zadanie wyselekcjonować zawodników do starszych reprezentacji, czyli do kadry U21 oraz pierwszej reprezentacji Polski - mówił w Polskim Radiu Białystok prezes Podlaskiego Związku Piłki Nożnej Sławomir Kopczewski.

Marek Kruk, fot. Sylwia Krassowska

Marek Kruk

z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu w Białymstoku
15.11.2024

- Jeżeli okazuje się, że w święta nie ma zakupów, nikt ich nie potrzebuje, to w porządku. Niech Wigilia będzie dniem wolnym. Ale jeśli ludzie chcą mieć świeże produkty, to pozwólmy na to. Niech konsumenci też mają możliwość głosowania - mówi Marek Kruk.

Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno

wicemarszałek Senatu
14.11.2024

- Ale to byłaby piękna historia, gdybyśmy mieli prezydenta kraju z Białegostoku. Szymon Hołownia położył na stół swoje nazwisko i powiedział: sprawdzam, idę w tych wyborach - mówi Maciej Żywno.


Cezary Tomczyk, fot. Sylwia Krassowska

Cezary Tomczyk [wideo]

wiceminister obrony narodowej
13.11.2024

- Koncentrujemy się na tym, żeby Tarcza Wschód powstawała na terenach, które należą do Skarbu Państwa. Jeżeli gdzieś będą jakieś jednostkowe przypadki, że trzeba będzie kupić kawałek ziemi, to po prostu będziemy to robić. Chcemy to zrobić w pełnym dialogu z lokalnymi samorządami, a co najważniejsze z mieszkańcami - mówi Cezary Tomczyk.

Jacek Brzozowski, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Brzozowski

wojewoda podlaski
12.11.2024

- Tarcza Wschód to projekt inwestycji w pokój. Ma za zadanie stworzyć działania oraz system zabezpieczeń chroniący państwo i jego obywateli. To nie jest tak, że państwo polskie po to, żeby, stworzyć Tarczę Wschód, wywłaszczy, czyli pozbawi własności prywatnej ludzi żyjących na danych terenach - mówi Jacek Brzozowski.

Robert Sadowski, fot. Sylwia Krassowska

Robert Sadowski

dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku
11.11.2024

- Żyjemy w wolnym, niepodległym kraju. Ta data jest bardzo radosna. Powinniśmy być dumni z tego i o tym pamiętać - mówi Robert Sadowski.


Fot. A. Tyszkiewicz

Artur Dwulit

prorektor ds. białostockiej Filii Akademii Teatralnej, reżyser i scenarzysta muzycznego widowiska "Sztambuch syberyjski - exodus”
10.11.2024

- "Sztambuch syberyjski - exodus”, który pojawi się na antenie Polskiego Radia Białystok, opowiada o ludziach, którym udało się wyrwać ze szponów sowieckiej opresji i agresji, którzy poszli z generałem Andersem walczyć o wolność naszego kraju - mówi Artur Dwulit.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji "Białystok Biega"
9.11.2024

- W poniedziałek, 11 listopada o 14:00 wystartuje bieg na 1918 metrów. Przygotowaliśmy taki symboliczny dystans. I on się cieszy bardzo dużym powodzeniem - mówi Grzegorz Kuczyński.

Łukasz Prokorym, fot. Sylwia Krassowska

Łukasz Prokorym

marszałek województwa podlaskiego
8.11.2024

- Obecnym władzom województwa podlaskiego bardzo zależy na tym, żeby pas startowy na białostockich Krywlanach został jak najszybciej uruchomiony - mówi Łukasz Prokorym.


Piotr Czeczot, fot. Sylwia Krassowska

Piotr Czeczot

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
7.11.2024

- Ukraina i Bliski Wschód to są dwa tematy geopolityczne, które są istotne z punktu widzenia Europy, jak i bezpieczeństwa Polski. Donald Trump stanowczo wskazywał, że te konflikty zakończy bardzo szybko. Mówił wprost, że zadzwoni do Władimira Putina i ustali z nim warunki - mówi Piotr Czeczot.

fot. Marcin Gliński

prof. Daniel Boćkowski

z Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
6.11.2024

- Europa będzie musiała w końcu wziąć odpowiedzialność sama za siebie. Prezydentura Trumpa plus wojna na Ukrainie mogą w końcu doprowadzić do sytuacji, w której zaczniemy realnie budować zdolności do działania, odstraszania i zdolności swojego przemysłu obronnego - mówi prof. Boćkowski.

Jacek Sasin, fot. Joanna Szubzda

Jacek Sasin

poseł, nowo wybrany szef podlaskich struktur PiS
5.11.2024

- Liczy się co innego niż wewnętrzne rozgrywki, które muszą być wygaszone, ponieważ mamy bardzo poważne wyzwania, które stoją przed naszym regionem i krajem. Przeciwnicy nie są we własnych szeregach tylko poza nimi - mówi nowo wybrany szef PiS w Podlaskiem.


Tomasz Kleszczewski, Andrzej Bajguz, Marcin Kozłowski, fot. Sylwia Krassowska

Tomasz Kleszczewski, Andrzej Bajguz i Marcin Kozłowski

jurorzy konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
4.11.2024

Startujemy z szóstą edycją Muzycznej Nagrody Polskiego Radia Białystok "Niebieski Mikrofon". To coroczna, najważniejsza nagroda dla podlaskich twórców - tych młodych i tych już nieco bardziej doświadczonych, zawodowych i amatorów, zespołów i solistów.

Marek Masalski, fot. Marcin Gliński

Marek Masalski

zastępca prezydenta Białegostoku
4.11.2024

- Podwyżka opłat za parkowanie ma służyć temu, aby udrożnić miejsca, by był większy ruch na parkingach, by kierowcy pozostawiali samochody na krótsze okresy. Niektórzy np., widząc większą kwotę do opłaty, mogą np. przyjechać autobusem do centrum miasta, a niekoniecznie samochodem - mówi Marek Masalski.

Andrzej Lechowski i Dorota Sokołowska, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Lechowski

pisarz, pasjonat historii regionalnej i prasy międzywojennej
3.11.2024

Charyzmatyczny Andrzej Lechowski i Polskie Radio Białystok zapraszają na spacer tropem ludzi, którzy tworzyli historię miasta. Razem ze Słuchaczami zapalimy świeczkę pamięci na grobach 11 białostoczan. Najbardziej zasłużeni spoczywają na "białostockich Powązkach", czyli Cmentarzu Farnym.


Michał Kielak, fot. Marcin Gliński

Michał Kielak

muzyk, harmonijkarz, przez wiele lat związany z Kasą Chorych
2.11.2024

- Czuję się teraz pogodnie, dobrze na duchu i taka jest ta płyta - mówi o swoim nowym, trzecim solowym albumie "Keys in my pocket" Michał Kielak.

Adam Musiuk, fot. Marcin Gliński

dr Adam Musiuk

podlaski konserwator zabytków
1.11.2024

- Większość nagrobków, które są wpisane do rejestru zabytków, nie ma dzisiaj opiekunów. Bo potomkowie wyjechali, zmarli, nie ma ich. Jeżeli my jako społeczeństwo nie zaopiekujemy się tymi cmentarzami, nagrobkami, naszą historią, to niestety mogą one zniknąć - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Adam Musiuk.

Monika Baczar, fot. Marcin Gliński

Monika Baczar

naczelnik Oddziałowego Biura​ Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Białymstoku
31.10.2024

Od kilku lat Instytut Pamięci Narodowej oznacza i odnawia groby weteranów walk o Wolność i Niepodległość Polski.


podinsp. Tomasz Krupa, fot. Marcin Gliński

podinsp. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
31.10.2024

- Zabezpieczanie dróg zaczęło się dziś rano, a potrwa do późnych godzin wieczornych w niedzielę. Najwięcej funkcjonariuszy oczywiście będzie pracowało w rejonach dużych nekropolii, ale policjanci będą też obecni na drogach. Będą regulować ruch - mówi podinsp. Tomasz Krupa.

Krzysztof Wierzbicki, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Wierzbicki

przewodniczący podlaskiego oddziału Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów
30.10.2024

- Praktycznie co roku jest taki problem, że policja jako formacja jest niedoszacowana. Pomijam już sprawy uposażeń indywidualnych - w policji mamy problem ze sprzętem. Tego problemu nie ma w straży granicznej czy straży pożarnej. Największy problemem są pojazdy. - mówi Krzysztof Wierzbicki.

Marek Konkolewski, fot. archiwum prywatne

Marek Konkolewski

były policjant, ekspert ds. bezpieczeństwa
29.10.2024

- Mam nadzieję, że ci kibice zostaną rozliczeni za utrudnianie ruchu. Mamy coraz bardziej nowoczesne i przyjazne stadiony. Większość kibiców to są ludzie uczciwi, uśmiechnięci, którzy przychodzą z rodzinami. Jednak zawsze będzie pewna grupa osób, która krzyczy, że "Klub to my!". Nie, klub to nie kibole - mówi Marek Konkolewski.


Stanisław Wziątek, fot. Renata Reda

Stanisław Wziątek

wiceminister obrony narodowej
28.10.2024

- Skuteczność zatrzymywania migrantów wynosi 95 proc. Jestem przekonany, że wpływ na to ma wiele elementów, w tym także broń gładkolufowa - mówi Stanisław Wziątek.

Wojciech Strzałkowski, fot. Sylwia Krassowska

Wojciech Strzałkowski

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jagiellonii Białystok
27.10.2024

Cel jest taki sam, długofalowy. My nie mówimy, że co roku musimy być mistrzem Polski. Oczywiście, że byśmy chcieli, bardzo. Ale patrzymy długofalowo, stawiając na rozwój Jagiellonii, akademii piłkarskiej, szkolenie jak największej liczby dzieci i młodzieży, by wybrać talenty - mówi Wojciech Strzałkowski.

Jan Kulik, Michał Babik, Piotr Klepacki, fot. Sylwia Krassowska

Jan Kulik, Michał Babik, Piotr Klepacki

muzycy z zespołu Oversleep Academy
26.10.2024

Oversleep Academy to zespół z Białegostoku, który powstał na gruzach Acoustic Vapes, potem przekształcił się w Five Stages of Grief. Muzycy łączą styl emo z jazzem. Ta nieoczywista mieszanka daje unikatowe brzmienie.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok