Radio Białystok | Gość | Radosław Hancewicz [wideo] - rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku
"Usługa twój e-PIT bardzo mocno się przyjęła i mamy bardzo pozytywne sygnały od podatników, którzy z niej skorzystali" - mówi Radosław Hancewicz.
Od jutra będzie już dostępny nasz e-pit czyli zeznanie podatkowe za ubiegły rok. Jakie nowości? O tym z rzecznikiem Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku Radosławem Hancewiczem rozmawia Lech Pilarski.
Lech Pilarski: Nowy sposób rozliczania przyjął się - prawie 9 milionów podatników skorzystało z niego w zeszłym roku.
Radosław Hancewicz: Usługa twój e-PIT, która rusza od 15 lutego, czyli od jutra, rzeczywiście bardzo mocno się przyjęła i mamy bardzo pozytywne sygnały od podatników, którzy z niej skorzystali.
W tym roku do tych zeznań, które w zeszłym roku były przygotowywane, czyli PIT-37 i PIT-38, dochodzą dwa nowe, czyli PIT-28 i PIT 36. Ten PIT-28, to jest ten który wypełniają zazwyczaj osoby, które wynajmują mieszkania i te osoby były przyzwyczajone, że to zeznanie trzeba było złożyć do urzędu skarbowego do 31 stycznia, a w tym roku to my, jako Krajowa Administracja Skarbowa, przygotujemy to zeznanie w usłudze twój e-PIT i ono także będzie od jutra dostępne.
Natomiast to, co jest istotne to to, że na ten PIT-28 mamy czas do 2 marca. Wszystkie pozostałe PIT-y tak, jak co roku składamy do 30 kwietnia. Druga kwestia, o której też trzeba pamiętać jeżeli chodzi o nowości, czyli o nowe dwa zeznania jest taka, że te które rozliczaliśmy w ubiegłym roku i w tym również będziemy, czyli PIT-37 i PIT-38, jeżeli my nawet nie zajrzymy do naszego systemu, to one się z automatu zaakceptują.
Obowiązek przygotowania tego zadania z podatnika został przesunięty na administrację i te zeznania przygotowywane są w oparciu o te wszystkie informacje, które my posiadamy, czyli PIT-11 od pracodawców.
Tu chyba istotna informacja, że jeden warunek jest, wy musieliście mieć te wszystkie zeznania u siebie, bo jeśli nie macie i ktoś dzisiaj o północy zajrzy do swojego zeznania i zobaczy, że czegoś tam nie ma, to znaczy że gdzieś nie dotarła informacja, że trzeba to będzie uzupełnić, po to żeby ten PIT, czyli to zeznanie podatkowe było pełne.
My zakładamy, że wszystkie informacje od pracodawców posiadamy. Teraz czas kampanii jest podzielony na dwie części - 31 stycznia to był czas, do którego płatnicy, czyli pracodawcy mieli obowiązek przesłać do urzędu skarbowych PIT-11, na podstawie których my sporządzimy zeznania, natomiast kampania faktycznie zaczyna się od 15 lutego i będzie trwała do 30 kwietnia. My w zeznaniach wpisaliśmy wszystko to, o czym my mamy informację.
PIT-37 i PIT-38 to są zeznania, które się automatycznie zaakceptują, nawet jeżeli podatnik nie zajrzy w ogóle do systemu. W zeszłym roku w województwie podlaskim 60 000 podatników w ogóle nie zajrzało do swojego zeznania, ono się automatycznie zaakceptowało. Natomiast te dwa, nowe czyli PIT-28 i PIT-36, to będą zeznania, które są przygotowane dla tych, którzy składają zeznania, ale nie prowadzą działalności gospodarczej. To są zeznania, które się automatycznie nie zaakceptują 30 kwietnia, to znaczy jeżeli ktoś musi złożyć któryś z tych formularzy, to musi wejść do tego systemu i właśnie uzupełnić ewentualnie to zeznanie o dodatkowe informacje.
Zresztą w ogóle składanie swojego PIT-u przez system twój e-pit polega na tym, że wchodzimy, jest gotowe, ale my tam możemy oczywiście dokonać zmian, możemy dorzucić ulgę, o której Krajowa Administracja Skarbowa nie wiedziała, możemy na przykład zmienić organizację pożytku publicznego, której przekazujemy nasz 1%, bo my z automatu wstawimy tę, która była w zeszłym roku.
Czyli możemy nic nie zmieniać, ale możemy też wprowadzić ważne, szczególnie z naszego punktu widzenia, uwzględniając nasze interesy informacje, które spowodują na przykład większy odpis.
My namawiamy do tego, żeby zaglądać jednak mimo wszystko. Chociażby po to, żeby sobie ściągnąć na swój komputer to swoje zeznanie, które zostanie zaakceptowane i wysłane, bo ono się przyda w przyszłym roku, żeby się tam zalogować. Te dane identyfikacyjne są tam zawarte i są potrzebne.
Wielu słuchaczy pyta mnie jak będą wyliczać ten podatek za 2019 rok, skoro mieliśmy 18%, a potem od października było 17?
Te informacje zostaną już uwzględnione w twoim e-picie, który zostanie w systemie przygotowany, więcej jako podatnicy nie powinniśmy się tym martwić. Jest specjalny algorytm, który wysokość tego podatku wylicza, więc z całą pewnością ta wysokość zostanie policzona prawidłowo.
W zeznaniu twój e-PIT w tym roku z automatu zostaną uwzględnione dzieci - po pierwsze i te, które się urodziły w 2019 roku, bo my tę bazę mam już skorelowaną z bazą PESEL i będą uwzględnione te dzieci, które skończyły 18 lat, a na przykład studiują, albo są na studia doktoranckich. Po drugie będzie tam uwzględniona ulga "bez PIT dla młodych", która została wprowadzona w 2019 roku dla osób do 26 roku życia, będzie dodatkowa nowa usługa, która będzie polegała na tym, że jak złożę już swoje zeznanie, to po kilku dniach mogę ponownie zajrzeć do systemu i sprawdzić na jakim etapie jest zwrot mojego podatku. Jeżeli rzeczywiście ten zwrot wyszedł z mojego zeznania, czyli Urząd Skarbowy musi mi te pieniądze oddać. Takiej informacji nie było w ubiegłorocznej wersji systemu, a w tym roku już będzie.
Ci, którzy złożą swoje zeznanie elektronicznie, czyli albo przy użyciu usługi twój e-PIT, albo przy użyciu systemu e-deklaracje dostaną swój zwrot najpóźniej w 45 dni. Ci, którzy nadal będą składali zeznanie papierowo w urzędzie nadal ten termin to 90 dni, czyli opłaca się składać przez internet. Zresztą przeważająca większość ludzi przez internet składa swoje zeznanie, dlatego myślę że tutaj w tym roku jeszcze chętniej podatnicy będą z tego korzystać. Jeżeli muszę z kolei dopłacić, to też strona podpowie mi informację o moim mikrorachunku, bo to jest też nowy temat.
Jak zapłacić za ewentualne zobowiązanie podatkowe?
Przez lata było tak, że urzędy miały rachunki do konkretnych podatków i trzeba było to znaleźć na stronie i taki przelew zrobić. Od 1 stycznia 2020 roku pojawiły się indywidualne rachunki podatkowe, tak zwane mikrorachunki. Jest to rachunek, który jest przypisany do konkretnego podatnika już na zawsze. Sytuacja wygląda w taki sposób, że te rachunki już są, my musimy tylko i wyłącznie sobie zajrzeć, kiedy chcielibyśmy się dowiedzieć jaki jest nasz mikrorachunek. Natomiast korzystając z usługi twój e-PIT, jeżeli z naszego zeznania wyjdzie, że to my musimy dopłacić, to z automatu nam się wyświetli numer naszego mikrorachunku, na który te zobowiązanie trzeba będzie przekazać.
Zatem od północy będziemy już mogli pracować nad naszym zeznaniem podatkowym, żeby było złożone, a może się to oczywiście odbywać automatycznie i niekoniecznie musimy być tym zainteresowani, jeśli nie mamy żadnych zobowiązań. Najważniejsza rzecz - najlepiej w pana opinii na jaką stronę internetową wejść, żeby z tej usługi móc korzystać.
Jedyna strona, na której można skorzystać z usługi twój e-pit to jest podatki.gov.pl. Namawiam do tego, żeby na tę stronę wchodzić bezpośrednio, nie korzystając z żadnych podejrzanych linków, pośredników, bo jest to też pewne pole, które różnym osobom daje możliwość przekierowywania nas w niebezpieczne miejsca w internecie. To jesteś strona, która oprócz tego że zawiera usługę twój e-PIT, to zawiera mnóstwo innych informacji dotyczących wszelkich podatków, to jest strona prowadzona przez ministerstwo finansów, która jest takim głównym miejscem, gdzie poszukujmy informacji, jeżeli chcemy dowiedzieć się czegoś więcej o podatkach.