Radio Białystok | Gość | Andrzej Garlicki [wideo] - zastępca prezydenta Łomży
"Rząd przygotował wiele rozstrzygnięć, które są dla nas korzystne - odczuwamy to już np. w postaci preferencji dla miast tracących swoje funkcje" - mówi Andrzej Garlicki.
Łomża chce przyciągnąć do miasta inwestorów. W przyszłym tygodniu organizuje konferencję Invest In Łomża, podczas której będzie można poznać możliwości biznesowe. Z zastępcą prezydenta Łomży Andrzejem Garlickim rozmawia Lech Pilarski.
Lech Pilarski: Chciałbym zapytać przede wszystkim, jaka pogoda?
Andrzej Garlicki: Jest dość chłodno, ale wyjdzie słońce.
Wyjdzie słońce, dla inwestycji również. Szykujecie imprezę, która ma pokazać możliwości Łomży. Jakie są możliwości, co możecie zaoferować inwestorom?
We wtorek, 24 września, organizujemy bardzo duże wydarzenie dla nas, które jest takim preludium dla Kongresu Wschodniego w Białymstoku. To wydarzenie jest pod hasłem "Invest in Łomża". Będziemy starali się mówić i pokazywać możliwości inwestycyjne naszego miasta, będziemy o tym mówić, będzie debata, w której będą uczestniczyli, poza prezydentem miasta, przedstawiciele rządu i agencji rządowych z otoczenia biznesu.
Będziemy starać się mówić o tym, że Polska Strefa Inwestycji, która jest dla naszego miasta bardzo korzystna, te rozstrzygnięcia rządowe, które dają wielkie możliwości inwestorom, wielkie możliwości inwestującym swoje biznesy w Łomży, będziemy o tym mówić, będziemy pokazywać, że miasto też się na to inwestowanie przygotowuje tworząc plany miejscowe, tworząc tereny inwestycyjne.
Mamy w tej chwili w przygotowaniu właśnie plany miejscowe, które otwierają około 200 hektarów terenów inwestycyjnych w Łomży. Jest to w moim przekonaniu i też takiej wiedzy, którą mam na podstawie różnych konsultacji - jest to bardzo oczekiwane działanie, właśnie z perspektywy dużych inwestycji. Mało jest terenów tak dużych obszarowo, które są dostępne dla inwestorów, które są w swoich zapisach, jeżeli chodzi o plany miejscowe właśnie, korzystne dla realizowania dużych inwestycji.
Zatem macie duży teren, możecie nawet ściągnąć do siebie dużą fabrykę, ale i tak wszystko rozbije się o drogę, to zapytam kiedy będzie S61, czyli dwupasmówka do Łomży?
Ma pan rację. Wykluczenie komunikacyjne, które nam towarzyszy przez wiele dziesiątków lat, staje się już powoli przeszłością. Firma TOTO bardzo już tak konkretnie się przymierza do realizacji tej inwestycji, poza przygotowaniem projektów i uzyskiwaniem ZRID-u, które za chwilę pewnie się wydarzy, to już wiem, że szuka konkretnie miejsc noclegowych dla pracowników, których zamierza tu ściągnąć i zatrudnić. Tak więc jest to powiedziałbym, jak pan zauważył - kluczowa sprawa dla naszego miasta. Nie mamy kolei, która by nas komunikowała z krajem i ze światem, konieczna nam jest droga, dobra droga, która rzeczywiście otworzy możliwość takiego komfortowego dojazdu i dla przedsiębiorców, ale też dla osób fizycznych.
Czy zna pan datę kiedy ta droga zostanie uruchomiona do Łomży?
Tu obawiam się, że te deklaracje pierwsze, które były na 2022 rok się trochę przesuną, ale widzimy te inne odcinki - są już w toku, więc jestem dobrej myśli.
Czyli to się bardzo dobrze składa, bo rząd przyjął we wtorek Krajową Strategię Rozwoju, gdzie zarezerwował do 2023 roku 3 mld zł dla takich małych miejscowości między innymi, jak Łomża. A zatem będziecie mogli to zgrać, to przygotowanie do inwestycji, to inwestowanie z uruchomieniem S61?
Staramy się o to zabiegać. Rząd rzeczywiście uruchamia wiele programów dla miast, może nie małych, bo nie odczuwam, że Łomża jest małym miastem.
W cudzysłowie.
Natomiast dla miast, które tracą swoje funkcje, albo jest zagrożenie, że stracą swoje funkcje. Miasto Łomża - byłe miasto wojewódzkie - rzeczywiście wiele funkcji, które powodowały jego rozwój utraciło, choćby z racji tej, że cała administracja i decyzyjność została z Łomży zabrana.
Rząd przygotowuje i przygotował wiele takich rozstrzygnięć, które są dla nas korzystne, wiele środków. Ostatnio też aplikowaliśmy choćby w Funduszach Norweskich, który też są dedykowane dla miast tracących swoje funkcje i to jest rzeczywiście wielka pomoc, wielkie wsparcie i trzeba to przyznać, że odczuwamy to już w postaci tych środków, które czy takich preferencji dla miast, właśnie tracących funkcje, a to o czym pan mówi...
...dodatkowo to wzmocni?
Tak, pozwoli nam się sięgnąć jeszcze mocniejszą, większą garścią po te pieniądze.
Sprawdziłem demografię, bo od demografii sporo zależy. Około 2010-2011 roku Łomża miał absolutny dołek demograficzny, teraz się odbiła, a zatem liczba ludności wzrasta i trzeba te inwestycje ściągać, żeby ludzie nie wyjeżdżali.
Tak, w naszym przekonaniu robimy bardzo wiele. Prezydent, jak i rada miasta, mają tę wrażliwość, taką społeczną - bardzo wiele działań, choćby becikowe, czy takie powiedziałbym docenianie, dowartościowanie rodzin wielodzietnych, czy każdych narodzin - prezydent ma taką dużą wrażliwość.
Staramy się też podnosić komfort życia mieszkańców poprzez uruchamianie wielu takich przedsięwzięć, choćby w wymiarze kulturalnym, ale też wiele przedsięwzięć w wymiarze przygotowania terenów rekreacyjnych. Robimy park, przygotowujemy bulwary, rozbudowujemy filharmonię, halę kultury - więc to też jest taka okoliczność, która powoduje, że mieszkańcom żyje się lepiej, że chcą tu mieszkać, czują się tu bezpiecznie i wszędzie mają blisko. To jest na pewno atut, który trzyma tutaj wielu mieszkańców - w ich decyzji zamieszkania właśnie w Łomży.
Jeśli ktoś z państwa chce szczegółowo poznać możliwości inwestycyjne w Łomży, to w najbliższy wtorek zapraszamy do Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości - tam odbędzie się sesja pokazująca owe możliwość.
To dla nas wielkie przedsięwzięcie. Jeżeli mogę, to chciałbym bardzo serdecznie zaprosić i tych wszystkich, którzy są zainteresowani prowadzeniem biznesu, ale także tych, którzy ten biznes prowadzą, czy też pracują i chcieliby go rozbudować. Wydarzenie wielkie, rozpocznie się o godzinie 10:00 istotną debatą animowaną przez dziennikarza z money.pl, następnie będą dwie sesje prezentacji błyskawicznych naszych lokalnych przedsiębiorców - one są głównie przygotowane dla całej delegacji radców handlowych i zarządów izb gospodarczych z Polski w liczbie 55 osób, która jedzie na kongres wschodni, a do nas przyjeżdża dzień wcześniej.
Czyli będzie taki "przystanek Łomża" we Wschodnim Kongresie Gospodarczym. Zapraszamy zatem w najbliższy wtorek na 10:00 do Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Tam rozpocznie się konferencja "Invest in Łomża.