Radio Białystok | Gość | Dariusz Piontkowski - minister edukacji narodowej

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej

10.06.2019, 08:08, akt. 13:49

Rewolucji w edukacji w najbliższych miesiącach nie będzie, będą rozmowy z nauczycielami. Między innymi to zapowiadał na naszej antenie minister edukacji narodowej.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska
Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Z Dariuszem Piontkowskim rozmawia Edyta Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Od prawie tygodnia szefem resortu edukacji jest podlaski poseł Prawa i Sprawiedliwości, pełnomocnik tej partii w naszym regionie, Dariusz Piontkowski.

Jak minister powiedział Radiu Białystok, zdążył już porozmawiać z ministrem finansów o prawie 10-procentowych podwyżkach dla nauczycieli, które rząd oferuje od września. Dariusz Piontkowski liczy na rozmowy m.in. przy tzw. Okrągłym Stole.


Edyta Wołosik: Wśród nowo powołanych ministrów na pewno wyróżnia się pan wzrostem, a czym chce się pan wyróżnić w pracy?


Dariusz Piontkowski: Solidnością, dobrym podejściem do zagadnień, które będą się pojawiały, chęcią rozmowy ze wszystkimi. No i mam nadzieję, że decyzje będą dobre dla polskiej edukacji, dla polskiej szkoły.


Czy miał pan chwilę zastanowienia, wahania, czy przyjąć tę propozycję? Gdy ogłoszono pana nominację, poza różnymi komentarzami - i tymi dobrymi, i tymi złymi - pojawiły się też w internecie wyrazy współczucia, że obejmuje pan resort, w którym jest co robić.


To prawda. Myślę, że każdy, kto by z tego typu propozycją się zetknął, a przynajmniej większość ludzi myślących, miałby chwilę zawahania. Ja też oczywiście nad tym się zastanawiałem, bo resort rzeczywiście nie jest łatwy. Jest napięta sytuacja, strajk nauczycieli, duże oczekiwania finansowe. Ale i z drugiej strony także oczekiwania rodziców, aby szkoła uczyła jak najlepiej. Trzeba wypośrodkować reakcje różnych środowisk.

Rzeczywiście, gdy odbierałem gratulacje, to bardzo wiele osób jednocześnie mi współczuło. Ale mam nadzieję, że za kilka miesięcy będziemy radośnie mówili o tym, że razem dobrze zmieniamy szkołę, tak, aby nauczyciele przychodzili do pracy z zadowoleniem a rodzice byli zadowoleni z jakości pracy.


Czy przez te kilka miesięcy, bo jesienią mamy wybory do Sejmu i Senatu, ma pan poczucie, że da się coś zmienić? Czy są takie elementy w edukacji, które chce pan w swojej kadencji zmienić?


W kilka miesięcy na pewno rewolucji się nie zrobi. Po drugie, uważam, że szkoła nie lubi ciągłych zmian.

Jesteśmy w trakcie reformy strukturalnej. Dopiero wygasa gimnazjum. Uczniowie rozpoczną od września naukę w czteroletnim liceum i pięcioletnim technikum. Rozpoczyna się duża zmiana w szkołach branżowych. Są 7, 8 klasy szkoły podstawowej. A więc są to ogromne zmiany, które dokonały się w ostatnich latach. Tego na pewno nie będziemy zmieniali.

Wdrażana jest także zmiana programowa. Wróciliśmy do nauczenia przedmiotowego i to będziemy kontynuowali.

Natomiast są zawsze jakieś drobne zmiany, których także w ciągu tych kilku miesięcy będzie można dokonać. Niedługo będziemy mówili, co ewentualnie można zrobić. Tutaj na pewno pomocne będą także rozmowy przy Okrągłym Stole, które będziemy kontynuowali.


Z rozmów z nauczycielami wynika m.in. taki postulat, żeby rok kończyć 15 czerwca i dopiero później robić matury, bo w maju nauczyciele szkół średnich nie mają kontaktu z młodszymi klasami. Myśli pan, że jest to realne?


Jest to jeden z postulatów, który na pewno warto rozważyć. Dotąd słyszałem, że uczelnie muszą mieć czas na weryfikację zgłoszonych absolwentów szkół średnich, ale myślę, że warto rozmawiać. Każdy tego typu postulat jest wart rozważenia. Na pewno już go nie zrealizujemy w tym roku, ale na przyszłość ten i inne postulaty warte są rozważania.

Ja czekam na wszelkie propozycje, także od nauczycieli, moich koleżanek, kolegów. Oni nadal pracują w szkole, widzą mankamenty tego systemu. Zwłaszcza, że nie są to jakieś poważne zmiany ustawowe. Bardzo chętnie będę próbował je wcielać w życie.


Dobrze żyje pan z nowym ministrem finansów Marianem Banasiem?


Niewiele się znamy, ale będę starał się zabiegać oczywiście o jak największe pieniądze także na podwyżki nauczycieli, bo o nich już z panem ministrem rozmawiałem. Ta przychylność jest potrzebna, bo trudno sobie wyobrazić dobrą szkołę, dobrą edukację bez dodatkowych pieniędzy.

Rząd Prawa i Sprawiedliwości te pieniądze już nauczycielom zaoferował. Od września oferujemy kolejną transzę podwyżki. To właśnie o tej podwyżce rozmawiałem z panem ministrem Banasiem.


Prawie 10 proc.


Tak. Mam nadzieję, że to chociaż częściowo zaspokoi aspiracje finansowe nauczycieli i też pozwoli nam na uspokojenie sytuacji w szkołach.


Obawia się pan, że akcja strajkowa będzie wznowiona we wrześniu, wraz z początkiem nowego roku szkolnego?


Uważam, że nie ma tak naprawdę powodów do tej akcji. Tak jak mówiłem, wdrażamy stopniowo podwyżki wynagrodzeń nauczycieli. Jesteśmy otwarci na dalsze rozmowy na temat tego, jak nauczyciel powinien być nagradzany i w jakiej wysokości. Stąd raczej będę postulował i prosił nauczycieli o rozmowę a nie akcje strajkowe.


Wśród nauczycieli pojawiła się po pana nominacji taka myśl, żeby był pan w tej pracy w ministerstwie bardziej nauczycielem niż politykiem. Ale od polityki nie da się uciec. A mówię o tym kontekście tego, że jest pan pełnomocnikiem Prawa i Sprawiedliwości w Podlaskiem a przed nami wybory parlamentarne. Da się to pogodzić? Będzie pan tę kampanię prowadził?


Tak, nadal będę pełnomocnikiem na województwo podlaskie. Nadal czuję się nauczycielem, chociaż od kilku lat już w szkole nie pracuję, ale utrzymuje kontakty z kolegami i koleżankami. I to było pewnie jednym z powodów mojej nominacji - to duże doświadczenie pedagogiczne, docenianie tego, co już potrafię, wiem o edukacji, gdy pracowałem w Sejmie.

Nie zapomnę oczywiście o tym, że jestem nauczycielem. Niektórzy twierdzą, że minister edukacji to pierwszy nauczyciel. Być może nie do końca jest to dobre porównanie, bo już uczniów nie uczę, ale na pewno także dostrzegam punkt widzenia nauczycieli.

Ale jednocześnie jako minister muszę podejmować decyzje, jestem politykiem. I ta polityka to także działania parlamentarne, wyborcze czy działania tutaj na szczeblu lokalnym. Będzie już troszkę trudniej to łączyć, oczywiście ze względów czasowych, ale będę to dalej robił.


Czy nie boi się pan tego, że może nie przypilnuje pan kampanii i wynik wyborczy nie będzie tak dobry jak wynik do europarlamentu?


Ale to przecież nie tylko i wyłącznie od obecności pełnomocnika zależy, tylko od pracy. A uważam, że ten wynik był bardzo dobry dzięki temu, że kandydaci bardzo mocno pracowali, nasi sympatycy włączyli się w kampanię. I sądzę, że tak samo będzie w jesiennej kampanii do Sejmu i Senatu. Ja będę tylko pomagał, ale to od naszych kandydatów, od naszych współpracowników, sympatyków będzie zależał wynik. Na pewno nie tylko i wyłącznie ode mnie samego.


Była już zapowiedź, że koniec roku szkolnego będzie 19 czerwca, czyli dzień przed Bożym Ciałem, a nie 21. Czy i kiedy ta zapowiedź stanie się faktem? To znaczy, kiedy dopełni pan formalności?


Już za kilka dni. Jesteśmy w końcowej fazie konsultacji projektu tego rozporządzenia, bo musimy zachować ustawowe terminy. Mam nadzieję, że 12 czerwca uda się podpisać porozumienie. Ale chcę wyraźnie zapowiedzieć, że ta data ulegnie zmianie i zakończenie zajęć szkolnych będzie przed Bożym Ciałem, 19 czerwca.



| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS




mjr Krzysztof Ługowski, fot. Marcin Gliński

mjr Krzysztof Ługowski

szef Sekcji Rekrutacji i Kwalifikacji Wojskowej w Ośrodku Zamiejscowym w Białymstoku Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji
4.04.2025

Mamy bardzo dużo ścieżek, jeżeli chodzi o wojsko. Można zacząć od liceum - są klasy wojskowe, są też studia na uczelniach wojskowych. Można następnie po studiach przystąpić do kursów przeszkolenia rezerw, albo pójść na studium oficerskie. Można też wybrać Dobrowolną Zasadniczą Służbę Wojskową albo terytorialną służbę wojskową - mówił mjr Krzysztof Ługowski.

mjr Katarzyna Zdanowicz, 3.04.2025, fot. Barbara Sokolińska

mjr Katarzyna Zdanowicz

rzecznik Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
3.04.2025

- Strona białoruska jest nieprzewidywalna i w momencie, kiedy my zabezpieczymy tę granicę w nowe elementy, w nowe środki techniczne to te osoby, które przekraczają nielegalnie granicę, będą wciąż próbowały znaleźć nowe metody jej nielegalnego przekraczania - mówi mjr Katarzyna Zdanowicz.

ks. Karol Kondracikowski, fot. Sylwia Krassowska

ks. Karol Kondracikowski

dyrektor Wydziału Duszpasterstwa białostockiej kurii
2.04.2025

- Nie zawsze tę pamięć o Janie Pawle II się podtrzymuje, czasem gdzieś nam umyka. Papież coraz częściej kojarzy się tylko z kremówkami, anegdotami, a przecież zostawił nam 14 encyklik, 14 adhortacji i ogrom świadectwa - mówi ks. Karol Kondracikowski.


Fot. A Tyszkiewicz

Wiesława Burnos i Agnieszka Guzik

wicemarszałek województwa i dyrektor Zespołu Szkół nr 10
1.04.2025

Jak młodym ludziom pomóc w wyborze zawodu, a firmom w znalezieniu nowych pracowników? Czy kształcenie dualne jest na to receptą?

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

ekonomista z Uniwersytetu w Białymstoku
1.04.2025

Rada Polityki Pieniężnej ma zdecydować o wysokości stóp procentowych. - Raczej nie dojdzie do zmiany stopy referencyjnej, która dziś wynosi 5,75 proc. - uważa prof. Robert Ciborowski. Skąd takie przewidywania?

Artur Wiatr, fot. Paweł Wądołowski

Artur Wiatr

dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego
31.03.2025

- Nie wypalajmy traw, nie igrajmy z ogniem. Niczemu to nie służy, a stanowi bardzo duże zagrożenie. Zarówno dla ludzi, jak i dla bardzo unikalnej przyrody Biebrzańskiego Parku Narodowego - apeluje Artur Wiatr.


Natalia Maliszewska, fot. Marcin Mazewski

Natalia Maliszewska

Zawodniczka Juvenii Białystok
30.03.2025

Jeśli chodzi o starty drużynowe, to często pokazywaliśmy, że jesteśmy silni, ale wielokrotnie nie potrafiliśmy tego wykończyć, żeby znaleźć się na podium , jednak na mistrzostwach zagrało wszystko, tak jak powinno. Pokazaliśmy bardzo dobrą dyspozycję mentalną. Wiedzieliśmy, co mamy zrobić, żeby ten medal zdobyć - mówi Natalia Maliszewska.

Koncert PIK&Rock, fot. Sylwia Krassowska

Tomasz Organek

wokalista zespołu Ørganek
29.03.2025

- To jest dla mnie wspaniała, niewiarygodna przygoda i frajda. Każdy koncert to jest święto i ja z przerażeniem odliczam, kiedy te koncerty się skończą, bo w ogóle nie chcę, żeby się skończyły - mówi o trasie koncertowej Ørganek MTV Unplugged wokalista zespołu Tomasz Organek.

Zespół Szeptucha, 28.03.2025, fot. Barbara Sokolińska

Szeptucha

laureaci konkursu Niebieski Mikrofon
28.03.2025

- Niebieski Mikrofon daje szansę na rozwój, na robienie czegoś interesującego. Jest to duże przedsięwzięcie organizacyjne i Radio Białystok sobie z tym bardzo dobrze radzi od wielu lat, a wiemy, że to nie jest proste - mówią muzycy zespołu Szeptucha.


Marek Sakowicz, fot. Sylwia Krassowska

Marek Sakowicz

prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska
28.03.2025

Po czterech miesiącach przerwy wraca popularny program Czyste Powietrze. Zainteresowani otrzymaniem dofinansowania na przykład na wymianę źródła ciepła będą mogli się zgłaszać już od najbliższego poniedziałku (31.03).

Szymon Hołownia, fot. Sylwia Krassowska

Szymon Hołownia [wideo]

marszałek Sejmu, kandydat na prezydenta RP
27.03.2025

-  Musimy jasno zajmować nasze stanowisko - z Rosją dealów być nie powinno. Wszystko, co dzisiaj służy Rosji, jakiekolwiek zmniejszanie sankcji, jakiekolwiek płaszczenie się przed Putinem, generuje tylko większe problemy - mówi Szymon Hołownia.

Piotr Maksim, fot. Sylwia Krassowska

MAXIM

laureat konkursu Niebieski Mikrofon
26.03.2025

- Wspierajmy inicjatywę jaką jest Niebieski Mikrofon. To doskonała platforma do tego, żeby zaprezentować coś nowego. To jest Podlaska Marka i warto na nią głosować - mówi Piotr Maksim.


Zbigniew Wojno, fot. Joanna Szubzda

Zbigniew Wojno

prezes PKS NOVA
26.03.2025

Najważniejszym wyzwaniem jest teraz to, by spółka PKS NOVA w tym roku nie przyniosła żadnej straty. Zdaniem prezesa jest to możliwe, mimo podwyżek wynagrodzeń, które pracownicy mają dostać w dwóch turach, począwszy od maja.

Ania Karolska, fot. Sylwia Krassowska

Ania Karolska

laureatka konkursu Niebieski Mikrofon
25.03.2025

- Uważam, że Polskie Radio Białystok już jest Podlaską Marką. Moim zdaniem "Niebieski Mikrofon" jako jedyna inicjatywa ze wszystkich, które są wymienione jako finałowa trójka w kategorii "Kultura" łączy pokolenia, style, trendy, proponuje różnorodność. Ja to bardzo cenię - mówi Ania Karolska.

Anna Kietlińska, 24.03.2025, fot. Barbara Sokolińska

Anna Kietlińska

prezes podlaskiego oddziału Stowarzyszenia Wspólnota Polska
25.03.2025

- Co miesiąc spotykamy się, aby solidaryzować się z Andrzejem Poczobutem, który rzeczywiście nie ugiął się i stał się ikoną niezłomności i ikoną człowieka, który jest absolutnie w zgodzie ze swoimi zasadami i ze swoimi wartościami - mówiła w Polskim Radiu Białystok Anna Kietlińska.


Jacek Brzozowski, 24.03.2025, fot. Barbara Sokolińska

Jacek Brzozowski

wojewoda podlaski
24.03.2025

- Nie ma nic ważniejszego niż bezpieczeństwo państwa i jego obywateli. I to nie jest dzisiaj już tylko hasło, które lepiej lub gorzej brzmi. To jest bardzo poważny konkret i bardzo poważne zobowiązanie państwa i jego instytucji do tego, żeby obywatele mieli poczucie bezpieczeństwa - mówił w Polskim Radiu Białystok wojewoda podlaski Jacek Brzozowski.

Przemysław Figiel, 22.03.2025, fot. Gabriela Lasota

Przemysław Figiel

gitarzysta, współtwórca zespołu Bright Ophidia
22.03.2025

- Tak się złożyło, że dużo czasu minęło od ostatniej płyty. Nie jest proste godzić wariackie zainteresowanie muzyką niszową z tzw. życiem codziennym. Nie da się co dwa lata wypuszczać świeżych produkcji. Trzeba było czasu, by wszystko ogarnąć - mówi Przemek Figiel

Anna Kraśnicka, Karolina Wierel i Małgorzata Charyton, 11.03.2025, fot. Gabriela Lasota

Anna Kraśnicka, Karolina Wierel i Małgorzata Charyton

22.03.2025

Czy zapanowała ostatnio moda na Podlasie i kulturę podlaską? Co się takiego wydarzyło, że kultura tego regionu ma teraz dobry czas? A może to żaden trend i jedynie zbieg okoliczności?


Janusz Bobik, fot. Joanna Szubzda

Janusz Bobik

dyrektor Biura Gospodarowania Odpadami Urzędu Miejskiego w Białymstoku
21.03.2025

Zniszczone fotele, krzesła czy szafki. Przy kontenerach na śmieci widać już efekty pierwszych wiosennych porządków. Warto jednak pamiętać, że tego typu odpadów nie wolno wystawiać, kiedy się chce. Trzeba to robić zgodnie z harmonogramem - przypomina Janusz Bobik.

Wojciech Winogrodzki, fot. Joanna Szubzda

dr inż. Wojciech Winogrodzki

wiceprezes Podlaskiego Związku Pracodawców
20.03.2025

- Płaca minimalna, która znacznie przekracza połowę płacy średniej, powoduje oderwanie wynagrodzenia od rzeczywistej wartości i wydajności pracownika. To odbija się na konkurencyjności gospodarki, dlatego że towary czy usługi, które produkujemy, stają się droższe - mówi Wojciech Winogrodzki.

Krzysztof Truskolaski, fot. Sylwia Krassowska

Krzysztof Truskolaski

poseł, szef podlaskich struktur Platformy Obywatelskiej
19.03.2025

- Tomasz Frankowski chciał stanąć w szranki o fotel wójta Grabówki. Miał rzeczywiście na to pomysł - mówi Krzysztof Truskolaski.


Lanberry, fot. materiał prasowe

Lanberry (Małgorzata Uściłowska)

piosenkarka, kompozytorka, autorka tekstów
18.03.2025

- Jest jakaś niesamowita magia w waszym regionie, dlatego Białystok pojawił się na mapie mojej jubileuszowej trasy z okazji 10-lecia mojej działalności artystycznej - mówiła w Polskim Radiu Białystok Lanberry.

Katarzyna Todorczuk, fot. Joanna Szubzda

Katarzyna Todorczuk

wójt-elekt gminy Grabówka
18.03.2025

- Tak jak się powiedziało "A" i się dzieliło gminę, tak teraz trzeba powiedzieć "B", brać za to odpowiedzialność i po prostu robić - mówi Katarzyna Todorczuk.

Ania Karolska, fot. Marcin Gliński

Ania Karolska

wokalistka, laureatka konkursu Niebieski Mikrofon
17.03.2025

- Czuję dumę - po raz pierwszy tak namacalnie. Czuję, że to ma sens. Nawet najbliższa rodzina mówiła mi, żebym skupiła się na dzieciach i na pracy, i to robię, ale też "wyrywam" czas dla siebie. I wczoraj właśnie była taka celebracja tego, że warto podążać własną drogą - mówi Ania Karolska.


Marek Tyszkiewicz, 16.03.2025, fot. Dorota Sokołowska

Marek Tyszkiewicz

nowy zastępca dyrektora Teatru Dramatycznego w Białymstoku ds. artystycznych
16.03.2025

Dotychczas można go było zobaczyć w najciekawszych spektaklach Teatru Dramatycznego, m.in. "Makbecie", "Szalonych nożyczkach", "Antygonie w Nowym Jorku" czy "Tschiku". Jest też radnym w Radzie Miasta Białystok. Marek Tyszkiewicz od dwóch tygodni pełni funkcję zastępcy dyrektora Teatru Dramatycznego ds. artystycznych i to on w najbliższych latach będzie decydował, co w teatrze zobaczymy.

Adam Zbyryt, fot. Sylwia Krassowska

Adam Zbyryt

biolog, ornitolog
14.03.2025

W tej książce przeczytamy o ponad 40 gatunkach ptaków, ssaków czy płazów i ich niesamowitych umiejętnościach. "Supermoce naszych zwierząt" to publikacja dla dzieci autorstwa biologa, ornitologa, popularyzatora nauki Adama Zbyryta z ilustracjami rysownika Dawida Kilona.

Daniel Boćkowski, fot. Marcin Gliński

prof. Daniel Boćkowski

ekspert do spraw bezpieczeństwa z Uniwersytetu w Białymstoku
14.03.2025

- Jeżeli zasadnicze szkolenie wojskowe ma zakończyć się przysięgą, to ludzie sobie odpuszczą. Wiele osób chce się szkolić, ale niekoniecznie składać przysięgę. Oczywiście rozumiem rząd i sytuację, że nie ma innego wyjścia. To jest szkolenie, które ma przygotować przyszłych rezerwistów - mówi prof. Daniel Boćkowski.


dr Marek Bartoszewicz, fot. Joanna Szubzda

dr Marek Bartoszewicz

mikrobiolog z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku
13.03.2025

- Zbyt krótkie stosowanie antybiotyków, niewłaściwe dawkowanie i ich stosowanie bez potrzeby sprawia, że mikroorganizmy rozwijają oporność. W przyszłości może się okazać, że będziemy mieć coraz mniej możliwości skutecznego leczenia infekcji - ostrzega dr Marek Bartoszewicz.

Mirosław Rybałtowski i Izabela Kolecka, fot. Marcin Gliński

Mirosław Rybałtowski i Izabela Kolecka

z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku
12.03.2025

- Na projekt Polska - Litwa dostaliśmy 2 mln euro. Przeszkolimy wspólnie tysiąc osób w ramach medycyny pola walki. W Białymstoku utworzymy Podlaskie Centrum Medycyny Ratunkowej, gdzie nasi ratownicy będą się szkolić w warunkach bardzo zbliżonych do rzeczywistych - mówi Izabela Kolecka.

Czesław Renkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

Czesław Renkiewicz

prezydent Suwałk
11.03.2025

- Złożyłem stosowne wyjaśnienia po to, żeby przekonać, że miasto Suwałki nie jest miastem dyskryminującym cudzoziemców - mówi Czesław Renkiewicz.


Andrzej Halicki, europoseł KO, 10.03.2025

Andrzej Halicki

europoseł Koalicji Obywatelskiej
10.03.2025

Musimy przekierować duże środki na regiony przygraniczne, bo one nie tylko muszą się bezpieczne czuć, ale to poczucie bezpieczeństwa musi przywrócić chęć inwestowania, chęć przyjeżdżania.

Szymon Bielonko, 9.03.2025, fot. Barbara Sokolińska

Szymon Bielonko

lekarz rodzinny
10.03.2025

- To poraża, że nie chcemy się badać zawczasu, profilaktycznie. Że wolimy leczyć już powikłania bądź choroby, a nie im przeciwdziałać - mówił w Polskim Radiu Białystok Szymon Bielonko.

Trio "W Dobrym Tonie" (Michał Kamiński, Monika Kamińska oraz Daniel Kamiński), 8.03.2025, fot. Tomasz Kleszczewski

Monika Kamińska, Michał Kamiński i Daniel Kamiński

trio "W Dobrym Tonie"
8.03.2025

Wszyscy pochodzą z Białegostoku i tworzą rodzinę, również muzyczną. Od kilku lat koncertują, ich najnowszy projekt to "Tribute to Wodecki". czyli ich własna interpretacja twórczości Zbigniewa Wodeckiego.


wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Maciej Wróbel, źródło: Polskie Radio Olsztyn/fot. M. Rutynowski

Maciej Wróbel

wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego
8.03.2025

- Nowa ustawa medialna ma inaczej wartościować kwestie wyboru władz mediów publicznych, chcemy, żeby w radach nadzorczych mediów nie zasiadali politycy - mówi wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Maciej Wróbel.

Ewa Grzegorczyk, fot. Sylwia Krassowska

Ewa Grzegorczyk [wideo]

kandydatka na wójta Grabówki
7.03.2025

- Ja i moi radni jesteśmy tymi kandydatami, którzy preferują spokojną politykę. Nie jesteśmy z nikim skłóceni, promujemy politykę dobrego słowa, szanujemy wyborców, szanujemy kontrkandydatów, chcemy z nimi rozmawiać - mówi Ewa Grzegorczyk.

prof. Joanna Zajkowska, fot. Sylwia Krassowska

prof. Joanna Zajkowska

podlaski konsultant w dziedzinie epidemiologii
6.03.2025

 - Kleszcze budzi temperatura. Powyżej 7°C budzą się te najstarsze formy, powyżej 10°C najmłodsze. Przez łagodne zimy nie ma szans, że kleszcze wymarzną - mówi prof. Joanna Zajkowska.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok