Radio Białystok | Gość | Krzysztof Jurgiel - minister rolnictwa

Krzysztof Jurgiel

minister rolnictwa

16.10.2017, 08:55, akt. 09:40

- Od roku tam gdzie jest pełna bioasekuracja - nie występuje afrykański pomór świń w stadach - podkreśla minister rolnictwa.

Krzysztof Jurgiel, fot. Monika Kalicka
Krzysztof Jurgiel, fot. Monika Kalicka


0:00
0:00
Z Krzysztofem Jurgielem rozmawia Lech Pilarski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Co zrobić z ASF, czy wybudowanie płotu na wschodniej granicy wystarczy, żeby powstrzymać dziki z wirusem przed przedostaniem się do Polski? Czy zagrożone sa wypłaty dopłat dla rolników? Z ministrem rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztofem Jurgielem rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Zanim zaczniemy mówić o sprawach rolnictwa, to może o przygotowaniach do wyborów samorządowych - czy już wiadomo kto będzie kandydatem PiS na prezydenta Białegostoku?


Krzysztof Jurgiel: Na tym etapie jeszcze nie wiadomo, na początku przyszłego roku wstępne decyzje zapadną, takie ostateczne to myślę, że w czerwcu przyszłego roku.


Ale jest jakiś wąski krąg kandydatów?


Każdy ma szansę, jeśli chodzi o członków Prawa i Sprawiedliwości, ale też rozważane są kandydatury spoza członków, tak aby można było zgromadzić więcej elektoratu. 


Czy to może być Jacek Żalek?


Na razie o nazwiskach nie rozmawiamy.


Przejdźmy do spraw rolnictwa. Jak to będzie z dopłatami, sporo było mowy o tym, że systemy informatyczne nie do końca działają i dopłaty są zagrożone.


Mowa ta była powodowana przez kłamców - tak mogę określić jasno - z Polskiego Stronnictwa Ludowego, którzy cały poprzedni rok i ten wmawiają rolnikom, że nie będzie płatności obszarowych za rok 2016. Przypomnę, że wypłaciliśmy za 2016 r. do końca czerwca 99,90% płatności, 0,1 czy 0,2% to są sprawy sądowe. Przypomnę, że od początku, od 2004 roku, nigdy nie wypłacono 70% zaliczek dla rolników. My w ubiegłym roku w październiku i listopadzie wypłaciliśmy 70%, jeszcze raz podkreślam PSL nigdy tego nie zrobił przez 10 czy 8 ostatnich lat, które rządził.

W tym roku rozpoczęto też kampanię oszczerstw, też z udziałem PSL, że nie będzie zaliczek, dzisiaj te zaliczki ruszają, będzie wypłaconych 70%. A jeśli chodzi o realizację umowy, bo to wszystko - zasady funkcjonowania systemu i tych zabezpieczeń - określa umowa, która jest realizowana i czasami zdarzają się, jak to w realizacji wszelkich umów, pewne problemy, ale te problemy są przez firmę, która wykonuje to zadanie, firma HP to nie jest tajemnica, rozwiązywane i myślę, że do 30 listopada 10 miliardów złotych zostanie wypłaconych. I teraz chciałbym zapytać polityków PSL - dlaczego kłamali, dlaczego wprowadzają zamęt wśród rolników? Jest to po prostu niepotrzebne.


Emerytury dla rolników, bo zmieniły się dla tych, którzy są "członkami ZUS-u", że tak to nazwę, jak to będzie z "członkami KRUS-u"?


Przypomnę, że już w maju 2012 roku przyjęto ustawę, w wyniku której PSL, głosami PSL zwiększono emerytury i renty dla pracowników, ale też dla rolników do 67 lat, wprowadzając krótki okres przejściowy, tak aby to oburzenie na wsi nie było zbyt duże. Chodziło przecież o wybory w 2015 r. 

My natomiast zgodnie z tradycjami, z programem, obniżyliśmy te podwyższone przez PSL do 67 lat emerytury, renty dla kobiet do 60 lat na tym etapie. Co będzie w przyszłości zobaczymy, natomiast teraz one są wyrównane dla wszystkich kobiet w Polsce - czyli do 60 lat. Jeszcze raz podkreślam - zmniejszyliśmy te ustawowo ustalone przez PSL emerytury z 67 do 60 lat.

Dodatkowo w tym roku podnieśliśmy dla 300 tysięcy rolników do tysiąca złotych renty i emerytury, czego też PSL przez ostatnie 8 lat nie dokonał. Wprowadziliśmy też ubezpieczenia bezpłatne dla domowników, dzieci rolników - do 16 lat są ubezpieczone, ubezpieczenie opłaca KRUS z funduszu składkowego. Te działania pro społeczne, pro socjalne są cały czas realizowane i w miarę jak będzie następował dalszy rozwój gospodarki, poziom życia na obszarach wiejskich będzie się poprawiał. 


Płot na granicy - idzie budowa?


Będzie zrealizowany, na razie trwają  uzgodnienia, ekspertyzy, w sensie możliwości postawienia płotu, przygotowania rozwiązań, które nie będą wymagały długich procedur z właścicielami nieruchomości i znacznych nakładów. Koszt oceniamy na około 140 mln zł. 


Jak pan sądzi - kiedy zacznie się budowa?

Tego dzisiaj nie powiem, chciałbym jak najszybciej. Zajmuje się tym jeden z moich wiceministrów, myślę że raport w tym tygodniu będzie zdany.


Będziemy czekali na ten płot, ale co z ASF. Ten płot nie bierze się bez przyczyny, jest związany z ASF. Czy skoro znaczna część województwa podlaskiego jest zapowietrzona, to czy nie przeznaczyć dodatkowych nakładów i zamienić w ogóle produkcję - przejść na bydło paszowe, nie zajmować się trzodą chlewną?


Trzoda chlewna to jest polska tradycja. My nie chcemy wygaszać produkcji trzody chlewnej. Jeśli chodzi o zwalczanie - to przyjęliśmy rozwiązania, które spowodują, że ta hodowla, która nie jest objęta bioasekuracją - musi być wygaszona. Na to przeznaczyliśmy spore środki - około 3000 rolników zgłosiło się dobrowolnie na wygaszenie produkcji, na rekompensaty do końca 2018 roku. 

Od roku tam gdzie jest pełna bioasekuracja - nie występuje afrykański pomór świń w stadach. To oznacza, że trzeba bioasekurację stosować wszędzie, teraz też mamy program, gdzie zachęcamy właśnie tych, którzy nie dostosują się do bioasekuracji, żeby dobrowolnie wygaszali otrzymując też rekompensaty.

Tym problemem jest właśnie to, że do końca listopada Polski Związek Łowiecki zobowiązał się do redukcji dzików na obszarze województwa podlaskiego i w obszarze zagrożonym do 0,1 dzika na kilometr kwadratowy. Ale mamy problem z Ukrainą, z Białorusią, gdzie ten afrykański pomór świń nie jest zwalczany. Tutaj jest konieczne odgrodzenie tych państw między sobą, tak aby nie następował przepływ dzików, które są jednym z wektorów zagrożenia czy też przenoszenia wirusa afrykańskiego pomoru świń.


No i na zakończenie szczepienie psów - każdy ma być oczipowany. W wielu państwach hodowanie czy posiadanie psa lub kota bez odpowiedniej rejestracji, bez kontroli tego całego stada jest niemożliwe. W naszym kraju jakoś do tej pory nikomu się nie udało tej sprawy załatwić, to jak to będzie?


Pani minister Lech prowadzi w tym zakresie prace i konsultacje. Chcemy żeby konsultacje były bardzo szerokie, żeby nie był to problem społeczny. 


Będziecie starali się  objąć kontrolą to wszystko?


Resort rolnictwa w każdym obszarze przygotuje rozwiązania alternatywne mające na celu zabezpieczenie, przede wszystkim zdrowia ludzi. Potem rząd to przyjmuje ewentualnie i potem sejm. Jeszcze przed nami jakiś okres, prace nad ustawą trwają. Jest to problem zgłaszany przez wiele osób, ale nie jest to problem masowy, przecież mieszkam tutaj w Białymstoku, więc to nie jest aż tak. Przeprowadzamy analizy, wnioski będą w ciągu kilku miesięcy i rząd będzie podejmował decyzję. 


| red: mak




ZNAJDŹ NAS




Łukasz Masłowski

Łukasz Masłowski

dyrektor sportowy Jagiellonii Białystok
25.05.2025

Jagiellonia Białystok zakończyła z sukcesem sezon w piłkarskiej Ekstraklasie. O planach na kolejne rozgrywki opowie Łukasz Masłowski.

Daniel Chomicki i Anna Czajkowska, fot. Joanna Szubzda

Daniel Chomicki i Anna Czajkowska

Fundacja "Zdrowe Miasto"
24.05.2025

- Zdrowie niestety nie jest na pierwszym miejscu. Dopóki nie zacznie szwankować, nie szukamy pomocy medycznej. Gdybyśmy tak często chodzili do specjalisty od zdrowia jak od urody, to bylibyśmy dużo zdrowszym społeczeństwem - mówi Daniel Chomicki.

Grzegorz Piekarski, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Piekarski

dyrektor Narwiańskiego Parku Narodowego
23.05.2025

-  Ta wiosna jest inna niż wszystkie poprzednie. Mamy bardzo niski poziom wody. W tym roku nie widzieliśmy rozlewisk, więc ptaki wodno-błotne poleciały dalej. Część została i próbuje wysiadywać jajka, wychowywać młode, ale ma trudne warunki - mówi dyrektor NPN.


Bogdan Kalicki, fot. Gabriela Lasota

Bogdan Kalicki

dyrektor szpitala wojewódzkiego w Białymstoku
22.05.2025

- Udało się spowolnić tempo zadłużania. Trzeba sobie zdawać sprawę, że jeśli ta baza jest bardzo wysoka, to potem zatrzymać ten pociąg nie jest łatwo - mówi Bogdan Kalicki.

Łukasz Prokorym, fot. Gabriela Lasota

Łukasz Prokorym

Marszałek Województwa Podlaskiego
21.05.2025

- Szpital wojewódzki odzyskuje zdolność kredytową. To wszystko idzie w dobrym kierunku i szpital wojewódzki znowu staje się szpitalem wojewódzkim, nie tylko z nazwy - mówi marszałek woj. podlaskiego Łukasz Prokorym.

prof. Jarosław Matwiejuk, fot. Sylwia Krassowska

prof. Jarosław Matwiejuk

 konstytucjonalista z Wydział Prawa UwB
20.05.2025

- W możliwość oddania głosu wkroczyli młodzi wyborcy, którzy mają nowe spojrzenie i oczekują zmian. Duopol, który trwa już tyle lat, jest dla nich nie do zaakceptowania - mówi prof. Jarosław Matwiejuk.


dr Maciej Białous, fot. Joanna Szubzda

dr Maciej Białous

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
19.05.2025

Wysoki wynik wyborczy Sławomira Mentzena i Grzegorza Brauna to ostrzeżenie dla Platformy Obywatelskiej i Prawa i Sprawiedliwości - mówi dr Maciej Białous.

Jacek Zaniewski, fot. Joanna Szubzda

Jacek Zaniewski

prezes Żubrów Chorten Białystok
18.05.2025

Koszykarze Żubrów Białystok są o krok od zwycięstwa w finale II ligi - w pierwszym meczu pokonali na wyjeździe Polonię Leszno 94:79. Już wcześniej, po zwycięstwie w półfinałowej rywalizacji z Mickiewiczem Katowice białostoczanie zapewnili sobie awans do I ligi.

Tomasz Sajewicz, fot. Joanna Szubzda

Tomasz Sajewicz

dziennikarz i korespondent Polskiego Radia w Azji
18.05.2025

- Podlasie nauczyło mnie tolerancji, tutejszy konserwatyzm uznawany jest za nietolerancję, ale wydaje mi się, że w nas wszystkich tutaj są ogromne pokłady tolerancji. Rozumienie, że jest inna kultura, jest dla nas naturalne - mówi Tomasz Sajewicz.


St. bryg. Dariusz Koc, fot. Tomasz Kleszczewski

st. bryg. Dariusz Koc

komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku
17.05.2025

150 lat temu w Białymstoku powstała Zawodowa Straż Pożarna. Jak przez ten czas zmieniła się praca strażaków? Jakie są nowe wyzwania, którym muszą stawiać czoła?

gen. Sławomir Klekotka, 14.05.2025, fot. Gabriela Lasota

gen. Sławomir Klekotka

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
15.05.2025

- Strefa (buforowa) w chwili obecnej ma 78 km. Nie wnioskujemy o zwiększenie, natomiast będziemy optować za tym, by została utrzymana - mówi gen. Sławomir Klekotka.

Czesław Renkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

Czesław Renkiewicz

prezydent Suwałk
15.05.2025

- Oczywistym jest, że rozwój Suwałk musi opierać się na ludziach młodych. Niemniej jednak wiemy, że depopulacja, ujemny przyrost naturalny - one dotykają również naszego miasta - mówił w Polskim Radiu Białystok Czesław Renkiewicz.


Jacek Lenczewski, fot. Joanna Szubzda

Jacek Lenczewski

ekspert do spraw produkcji rolnej z Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego oddział w Białymstoku
14.05.2025

 - Teraz, w okresie kwitnienia, jednodniowy - dwudniowy przymrozek powoduje, że rośliny obumierają i nie będą wydawały plonu. Dotyczy to  szczególnie upraw, których nie możemy ochronić, czyli sadów - wiśni, czereśni, jabłek. Może to przełożyć się na wyższe ceny - mówi specjalista.

Renata Reda i Szymon Hołownia, 13.05.2025, fot. Joanna Szubzda

Szymon Hołownia

kandydat na prezydenta, marszałek Sejmu
13.05.2025

- Ja nikogo nie szantażuję, nikomu nie grożę. Ja tylko mówię, że my dajemy temu rządowi większość po coś. Tym czymś są wartości, a nie stołki - mówi Szymon Hołownia.

Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
12.05.2025

Uczniowie ostatnich klas podstawówki rozpoczynają egzamin ósmoklasisty. W tym roku na pisanie sprawdzianów mają o 25 procent więcej czasu niż w latach poprzednich.


Marek Jakubiak, fot. Joanna Szubzda

Marek Jakubiak

poseł, kandydat na prezydenta RP
12.05.2025

- Z jednej strony mamy parcie od Ruskich, z drugiej od Niemców, a my jesteśmy, jak zwykle, jak w imadle. Te wybory nie będą dotyczyły tego, czyja Polska będzie, tylko, czy w ogóle Polska będzie - mówi kandydat na prezydenta RP Marek Jakubiak.

dr Radosław Poniat, 12.05.2025, fot. Barbara Sokolińska

dr Radosław Poniat

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku.
12.05.2025

- W tej chwili ludzie raczej głosują na tych kandydatów, którzy są związani z ich partiami, a wyborcy określonych partii już wcześniej wiedzą, kogo popierają. Natomiast w drugiej turze trzeba przekonać tych, którzy nie są domyślnym elektoratem danego kandydata - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Radosław Poniat.

Grzegorz Kuczyński, fot. Barbara Sokolińska

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji "Białystok Biega"
11.05.2025

- Bieganie to sposób na życie, a nie biznes - mówi Grzegorz Kuczyński.


Karol Zimnoch, 9.05.2025, fot. Barbara Sokolińska

Karol Zimnoch

doradca kredytowy
9.05.2025

- W praktyce obniżka stóp procentowych przełoży się oczywiście na spadki rat kredytów hipotecznych - mówił w Polskim Radiu Białystok Karol Zimnoch.

dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

ekspert ds. bezpieczeństwa z Uniwersytetu w Białymstoku
8.05.2025

Społeczność akademicka jest wstrząśnięta po zabójstwie pracownicy Uniwersytetu Warszawskiego. Pojawia się sporo pytań - co się dzieje w kontekście tego zdarzenia, ale także ostatnich ataków na pracowników ochrony zdrowia?

ks. Tomasz Mnich, fot. Sylwia Krassowska

ks. Tomasz Mnich

wikariusz parafii katedralnej w Białymstoku
8.05.2025

- Kościół potrzebuje zarówno ubóstwa, o którym mówił Franciszek, jak i pięknej liturgii. Nowy papież powinien budować mosty i pokazywać, że te dwa nurty mogą współbrzmieć - zaznacza ks. Mnich.


Cezary Cieślukowski, fot. Joanna Szubzda

Cezary Cieślukowski

przewodniczący sejmiku woj. podlaskiego
7.05.2025

 - Gdy zastanawiałem się nad tym, jak organizować pracę sejmiku, doszedłem do wniosku, że ważny jest powrót do upodmiotowienia sejmiku, żeby nie był on tylko narzędziem w rękach marszałka i zarządu - mówi Cezary Cieślukowski.

Anna Bańkowska i Grzegorz Kuczyński, 6.05.2025, fot. Barbara Sokolińska

Anna Bańkowska i Grzegorz Kuczyński

ambasadorka PKO Białystok Półmaratonu i prezes Fundacji Białystok Biega
6.05.2025

Już 10 maja biegacze wystartują w PKO Nocnym Biegu na 5 km, a 11 maja odbędzie się 12. PKO Białystok Półmaraton. Ma to być impreza rekordowa pod względem liczby uczestników.

Tadeusz Truskolaski, 6.05.2025, fot. Barbara Sokolińska

Tadeusz Truskolaski

prezydent Białegostoku
6.05.2025

- Chcemy ogłosić w tym roku przetarg na wykonawcę. W tej chwili trwają szacunki dotyczące finansów. Będziemy starali się, żeby jedna trzecia było to dofinansowanie z rządu, być może trochę więcej - zapowiada Tadeusz Truskolaski, komentując plany budowy hali sportowej w Białymstoku.


Ewa Ziejewska, 2.05.2025, fot. Gabriela Lasota

Ewa Ziejewska

nauczycielka języka polskiego i egzaminatorka
4.05.2025

- Pytanie o to, czy matura ma być tylko po to, żeby zdać i zaliczyć, wtedy sztuczna inteligencja rzeczywiście może bardzo pomóc, czy ma być jakimś egzaminem końcowym, który pokazuje umiejętność uczenia się - mówi Ewa Ziejewska.

dr Waldemar Wilczewski, Majówka z Polskim Radiem Białystok, 4.05.2025, fot. Barbara Sokolińska

dr Waldemar Wilczewski

dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku
4.05.2025

- Już dziś zapraszam  na Noc Muzeów. Chcemy, żeby nasi goście mogli nie tylko obejrzeć wystawy, które prezentujemy we wszystkich oddziałach Muzeum Podlaskiego, ale też żeby mogli nabyć wydawnictwa, które mamy, i zebrać autografy autorów - zachęca dyrektor.

Natalia Filinowicz, 30.04.2025, fot. Gabriela Lasota

Natalia Filinowicz

historyk Muzeum Wojska w Białymstoku
1.05.2025

- Dopiero w 1831 roku Sejm Powstańczy uchwalił, że nasze barwy narodowe to biały i czerwony. Wcześniej - na chorągwiach, sztandarach wojskowych - te kolory się pojawiały, ale układ był różny - mówi Natalia Filinowicz z Muzeum Wojska w Białymstoku.


źródło: PRB

Majówka - kiedy słońce, a kiedy deszcz? Sprawdź, co prognozuje synoptyk

1.05.2025

Choć w długi majowy weekend nie zabraknie przelotnych deszczy i burz, nie oznacza to, że nie będzie okazji do odpoczynku na świeżym powietrzu. Synoptyk Wiesław Winnicki z białostockiego biura prognoz podpowiada, jak zaplanować majówkę z pogodą w tle.

Radosław Hancewicz, fot. Sylwia Krassowska

Radosław Hancewicz

rzecznik prasowy podlaskiej KAS
30.04.2025

Do 30 kwietnia każdy podatnik powinien złożyć swoje zeznanie PIT. "Brakuje jeszcze wielu formularzy, ale trzeba pamiętać, że nawet 150 tysięcy z nich zostanie zatwierdzonych automatycznie" - mówi Radosław Hancewicz.

Andrzej Aleksiejczuk, 28.04.2025, fot. Gabriela Lasota

Andrzej Aleksiejczuk

wiceprzewodniczący Podlaskiej Rady OPZZ
29.04.2025

- Przede wszystkim 1 maja to jest wspomnienie naszego trudu. Trudu wszystkich pracowników - mówi Andrzej Aleksiejczuk.


Jacek Dobrzyński, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Dobrzyński [wideo]

rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji
29.04.2025

- Nie może być tak, że za wypalanie traw nakładane są tylko mandaty w wysokości kilkudziesięciu złotych. Od małego ognia często zaczyna się potężny pożar - zaznacza Jacek Dobrzyński.

Adam Kamiński, 28.04.2025, fot. Gabriela Lasota

Adam Kamiński

prezes Zarządu Fundacji INFOTECH
28.04.2025

- Mówimy jasno i wyraźnie, gdzie jak nie tutaj (Infotech Startup Day), możesz bezpiecznie zrealizować swój pomysł. Zawsze mówimy, że klient i jego potrzeby są najważniejsze, żeby zbudować startup - mówi prezes Zarządu Fundacji INFOTECH Adam Kamiński.

prof. Adam Bartnicki, fot. Sylwia Krassowska

prof. Adam Bartnicki

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
28.04.2025

- Zdjęcie Trumpa i Zełeńskiego, które obiegło światowe media, daje więcej nadziei niż wszystkie inne spotkania, wszystkie inne negocjacje - mówi prof. Adam Bartnicki.


Bartosz Demianiuk, 28.04.2025, fot. Gabriela Lasota

Bartosz Demianiuk

muzyk z grupy LaVenders i współorganizator 2. edycji East Eclipse Rock Festival
28.04.2025

- Na East Eclipse Rock Festival zagrają bardzo świeże zespoły - poza Bimo, żaden z pozostałych nie ma jeszcze nic wrzuconego na Spotify. Pojawia się więc pytanie: po co iść, skoro nie można ich wcześniej posłuchać? A ja zapewniam - to są zespoły, które mają dużą szansę, żeby pokazać się szerzej - mówi Bartosz Demianiuk.

Andrzej Lechowski, 23.04.2025, fot. Gabriela Lasota

Andrzej Lechowski

historyk
27.04.2025

- To nie jest encyklopedia. To opowieść o ludziach, o miejscu, o tej legendzie - tak opisuje swoją najnowszą książkę "Hotel Ritz. Historia i powstanie legendy" białostocki historyk Andrzej Lechowski.

ks. Tomasz Mnich, fot. Joanna Szubzda

ks. Tomasz Mnich

wikariusz parafii katedralnej w Białymstoku
25.04.2025

 - Myślę, że to był papież małych rewolucyjnych kroków. Pokazywał, że trzeba wychodzić ku drugiemu człowiekowi i że te małe gesty, gesty czułości, zmieniają świat na lepsze - tak o pontyfikacie papieża Franciszka mówi ks. Tomasz Mnich.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok